Recept na klasické fúkané orechové rožky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte fúkané orechové rožky? Klasika, ktorú bežne robievali naše staré mamy, no dnes akoby trošku vymizli. Tradičný koláčik, ktoré nechýbal na vianočnom stole, ale ani na svadbách, oslavách, či počas Veľkej noci. Krehké drobné pečivo, ktoré sa rozplýva na jazyku. Spomínate si?
Máme pre vás recept od Lucie Súkeníkovej, ktorá zozbierala to najlepšie zo slovenskej klasiky, ktorú kedysi varili takmer v každej domácnosti.  „Ku klasike sa vraciam najradšej, pretože pre mňa znamená nielen nevyčerpateľnú studnicu chutí, ale hlavne spomienky na detstvo. Odmalička som žila v domácnosti, kde sa dobre varilo a pieklo. Moja babka a jej sestra boli vychýrené kuchárky a cukrárky,“ spomína Lucia. Takýchto jej 90 receptov nájdete v knihe Ako od babičky.

Recept na fúkané orechové rožky

fúkane-orechove-rožkyNaše mamy a staré mamy varievali zo základných surovín, ktoré sa im podarilo vypestovať, prípadne dochovať. Vedeli z nich vyčariť množstvo rôznorodých chutných jedál.
A aj pri koláčoch si neraz vystačili s pár surovinami a pritom vedeli vykúzliť úžasné dobroty. Aj pri tomto recepte potrebujete len pár surovín, ktoré určite máte doma.

SUROVINY

  • 120 g hladkej špaldovej múky
  • 140 g masla
  • 80 g práškového cukru
  • 130 g mletých orechov
  • ½ lyžičky prášku do pečiva (s vínnym kameňom)
  • čokoláda a oriešky na ozdobu

POSTUP

recept postupZo všetkých surovín vypracujeme guľôčku cesta a dáme ju na chvíľu do chladničky, aby maslo trošku stuhlo.
Potom si z cesta po troške odoberáme a plníme formičky rožkov. „Formičky som predtým nevymastila, pretože už boli zopárkrát použité. Ak máte nové formičky, pre istotu ich vymastite,“ radí Lucia.
Naplnené rožky neukladajte na plechu veľmi tesne k sebe, pretože by sa mohli pospájať.

recept postupPečieme na 170 stupňoch asi 7-10 minút, rožky sledujte cez okienko (rúru neotvárajte!!) a keď sa začnú vydúvať, nechajte ich ešte chvíľu (2 – 3 minútky) piecť, aby sa ten tvar zastabilizoval a nesplasli.

recept postupPotom rožky vyberte a nechajte mierne vychladnúť. Formičkou jemne pobúchajte o podložku a počkajte, kým sa koláčik uvoľní. Nechajte ich bez formičiek vychladnúť, potom rožky namáčajte v čokoláde a posypte napr. pistáciami alebo orechmi.

Ako od babičky

Takéto tradičné koláčiky naozaj milujeme. Napríklad aj Nanukové rezy, Tvarohový krémeš, Štedrák, Pudingoš, Medový krémeš, či Opitý Izidor.
Luciina knižka Ako od babičky ponúka výber obľúbených a osvedčených receptov, aké robili naše staré mamy. Obsahuje recepty na tradičné polievky, hlavné jedlá, prílohy, lahodné koláče aj slané drobnosti. Návody s jednoduchými a zrozumiteľnými inštrukciami, ktoré dopĺňajú užitočné tipy a rady. Jedlá, ktoré si budete s radosťou variť a piecť, pretože vám budú pripomínať detstvo u starých rodičov, keď celý dom nádherne rozvoniaval.

lucia-sukenikova-ako-od-babicky

Lucia Súkeníková s knihou Ako od babičky.

Foto: Lucia Súkeníková/Ako od babičky


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.