Určite poznáte šafran, ktorý okrem horkastej chuti dodáva jedlám jasne žltú farbu. Je to veľmi vzácne korenie, ku ktorému vedie dlhá cesta a najmä prácna – ručné zbieranie, neexistuje žiadny stroj, ktorý by to uľahčil. Aj preto je šafran taký drahý. Z každého kvetu šafranu sa môžu spracovať len tri nitkovité výčnelky, akoby tyčinky, ktoré majú 2 až 3 cm (niekedy nesprávne nazývané blizny). A na 1 kg korenia treba 100 až 150-tisíc takýchto výčnelkov!
No šafran nie je len drahé korenie, ale aj mimoriadne liečivý prostriedok a dokonca existuje šafranoterapia. Nie je to síce bežne používaný medicínsky termín, no existujú rôzne spôsoby využitia šafranu v terapii, najmä v tradičnej medicíne a modernom výskume. Šafran je totiž známy svojimi antioxidačnými, protizápalovými a antidepresívnymi účinkami a využíva sa v ajurvéde, tradičnej čínskej medicíne aj modernej výživovej terapii.
Čo je to šafranoterapia, ako prebieha a aké môže mať šafran liečivé účinky?
Čo je šafranoterapia?
Tento pojem sa vzťahuje na terapeutické využitie šafranu v rôznych formách.
- Doplnky výživy, čiže extrakty zo šafranu sa používajú na podporu duševného zdravia, zlepšenie nálady a zmiernenie úzkosti či depresie.
- Aromaterapia – esenciálny olej zo šafranu sa využíva v relaxačných technikách.
- Šafranové čaje a nápoje podporujú trávenie, pôsobia ako antioxidanty a môžu mať pozitívny vplyv na nervový systém.
- Kozmetická terapia. Šafran sa používa v pleťových maskách a krémoch na zlepšenie pleti a redukciu zápalov.
- Tradičná medicína – v niektorých krajinách sa šafran pridáva do bylinných zmesí na liečbu rôznych ochorení.
Ako funguje šafranoterapia?
Nie je to prirodzene štandardizovaná liečba, ale môže prebiehať rôznymi spôsobmi.
Môžete teda užívať šafranové doplnky, obvykle v kapsuliach alebo prášku. Často sa odporúčajú pri depresiách, úzkosti a kognitívnych problémoch.
Šafran sa tradične namáča do teplej vody alebo mlieka a konzumuje sa, pije a to pre lepšiu relaxáciu a ďalšie zdravotné benefity.
Tiež sa môže aplikovať priamo na pokožku, napríklad také šafranové masky alebo oleje môžu pomáhať s hydratáciou a rozjasnením pleti.
Obľúbená je aj inhalácia šafranovej arómy, ktorá môže podporovať relaxáciu a zlepšovať náladu.
Šafran a liečivé účinky
Šafran je súčasťou liečivej ajurvédskej stravy, napríklad šafranové mlieko s kurkumou, ghí a medom je vynikajúce. Viaceré výskumy naznačujú, že šafran má množstvo pozitívnych účinkov.
Pôsobí antidepresívne, môže byť účinný pri miernych až stredne ťažkých depresiách.
Šafran tiež podporuje pamäť a môže byť užitočný pri Alzheimerovej chorobe. Má protizápalové a antioxidačné, pomáha chrániť bunky pred poškodením.
Podľa viacerých štúdií podporuje trávenie a môže pomôcť pri nadúvaní a poruchách trávenia.
Čo poteší mnohých pánov😊, má aj afrodiziakálne účinky, podporuje libido a sexuálne zdravie.
Sušený šafran v nitkách nájdete v bio obchodoch, prípadne na internete. 1 gram vás vyjde na cca 10€, samozrejme hľadajte bio, kvalitný pravý šafran.
Je šafranoterapia bezpečná?
Šafran je vo všeobecnosti bezpečný, ak sa užíva v primeraných dávkach. Bežné dávky používané v doplnkoch stravy (okolo 30 mg denne) sú považované za bezpečné a účinné.
Vo vysokých dávkach však môže byť toxický, preto treba byť opatrný a ak chcete vyskúšať dlhodobejšiu šafranoterapiu, poraďte sa predtým s lekárom.
Pri dávkach nad 5 g denne môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, závraty a v extrémnych prípadoch môže byť smrteľný. Tiež treba myslieť na interakcie s liekmi – šafran môže ovplyvniť účinky antidepresív, liekov na krvný tlak a riedenie krvi.
Niektorí ľudia môžu mať precitlivenosť na šafran, čo môže vyvolať vyrážky alebo tráviace ťažkosti. Opatrné musia byť tehotné ženy, vysoké dávky šafranu môžu stimulovať maternicu a potenciálne vyvolať potrat.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Vecteezy.com