Samozber marhúľ 2022. Aj samozber čerešní, višní, čučoriedok a malín

Pinterest LinkedIn Tumblr +

—- aktualizované 6.7. 2022 pre sezónu 2022 —-
Každoročne sa tisíce ľudí vrhajú v máji až do konca júna na jahodoviská. Samozber jahôd je mimoriadne populárny a tu si môžete pozrieť 35 najobľúbenejších tipov. Najväčší prehľad jahodovísk na slovenskom internete.
Okrem jahôd však funguje aj samozber marhúľ a ďalšieho ovocia. Už v polovici a koncom júna sa začínajú zbierať marhule, čerešne, višne a iné chutné ovocie. Ponúkame niekoľko tipov.

Marhule v roku 2022
Kým vlani bola jar pomerne studená a na konci marca prišli aj mrazíky, tento rok hlásia pestovatelia bohatú úrodu marhúľ. Väčšinou sa začína odrodou Sylvercot, ktorá je skvelá na priamy konzum aj zaváranie. Ceny milo prekvapia – minulý rok boli v priemere 2,50, v roku 2022 išli trošku dolu na 2,30€ za kilogram, pričom na trhoch stoja neraz aj 8 eur za kilo.
Možno ste nevedeli, že nie všetky stromy sú vhodné na samozber, najmä mladé stromy by ste mohli poškodiť, preto sa nechajte usmerniť a rešpektujte odporúčania pestovateľov. 

 

ikona marhuľaSamozber MARHÚĽ – Dulovce

Kúsok od Hurbanova nájdete malú dedinku Dulovce a tam skvelé sady marhúľ. Samozber sa začal 19.júna. Kilo vás vyjde na 2,30€ (ak si chcete kúpiť natrhané, tak 3€ za kilo).  Otvorené majú od 8:00 do 18:00 aj cez víkendy. Samozber by mal v Dulovciach trvať do polovice júla (cca 3-4 týždne), optimálne je zavolať si na mobil 0908 753 303 alebo sledujte ich FB profil, prípadne navštívte ich stránku.
Už tam robia aj samozber čerešní na kvas, 1 euro za kilogram.

V sade je asi 15-tisíc stromov a šesť odrôd: Silvercot, Orangered, Goldrich, Bergarouge a Kioto. Takže vyberať si je z čoho 🙂 Navyše plody sú tento rok dostatočne vyfarbené a veľké.
Ovocie pestujú v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi venovaných dobrým praktikám v poľnohospodárstve. Čiže v súlade GLOBALGAP. Táto certifikácia dáva záruku že potraviny dosahujú akceptovateľnú úroveň bezpečnosti a kvality, boli produkované prijateľne rešpektujúc zdravie, bezpečnosť pracovníkov a tiež životné prostredie.

samozber marhúľ

Samozber marhúľ v Dulovciach pri Hurbanove.

 

ikona marhuľaSady Novosady

Ovocie priamo zo sadu – denne je otvorené od 8:00 do 16:00, v sobotu od 8:00 do 13:00, alebo do vyzbierania. Nedele a pondelky sú zatvorení. Pre aktuálne info si pozrite ich FB stránku alebo volajte na číslo 0905 795 975.
Pri samozbere majú 2€ za kilogram a začalo sa v polovici júna. “Dozrieva odroda Silvercot, aromatická, veľmi chutná marhuľa, vhodná na priamy konzum aj zaváranie. Plody sú menšie až stredne veľké, s červeným líčkom, dužina pevná, neotláča sa, dobre zvláda prepravu. Na džem je potrebné nechať marhule pár dní odstáť, aby zmäkli,” odkazujú zo sadu.
Nazbierané ovocie je možné zakúpiť priamo alebo objednať aj v predajniach Sýpka v Cabaji alebo na tržnici v Šali v cene 2,50€/kg. Objednávky si môžete robiť na vyššie uvedenom mobilnom čísle.

V Cabaji na križovatke pri autobusovej zastávke a pizzérii odbočte smerom na Svätoplukovo/Mojmírovce. Vyjdite von z dediny a pri autobusovej zastávke odbočte doprava, sady sú hore na kopci. Smerové tabule budú osádzať čoskoro.
Do sadu sa dá vojsť autom, ovocie vám po zbere odvážia pri bráne. Oberať je možné zo zeme, ale k dispozícii sú aj rebríky.

marhuľové guľky z tvarohového cestaVyskúšajte RECEPT na
Marhuľové guľky z tvarohového cesta.

ikona marhuľaMarhule z Tomášova

Uprostred polí medzi obcami Malinovo a Tomášov nájdete rodinnú farmu Šataník. Ide o bio farmu, no keďže tento rok im marhule vymrzli, nemajú ich na predaj. Tiež sa nebude robiť samozber 🙁
Farma Šataník robí zvyčajne predaj z dvora, pestujú sezónne ovocie i zeleninu. Chovajú tiež nosnice na vajcia. Zavolajte si tam na čísla 0905 333 481 alebo 0908 19 39 19.

 

ikona marhuľaMarhule Veľké Ostratice

Okrem skvelých jahôd pestujú v Ostraticiach (medzi Partizánskym a Bánovcami nad Bebravou) aj marhule odrody Goldrich a Bergeron. “So samozberom sme začali 21.júna 2022 a podľa dozrievania odrôd potrvá až do konca augusta,” informoval nás Jozef Žatko z Bioplant.

Samozber sa organizuje v obci Vysočany za Bánovcami nad Bebravou v smere na Nováky. Bližšie informácie k termínom si zavolajte na číslo 0908 648 776, TU je samozber priamo na mapke. Kilogram vás vyjde na 2,30€, platiť môžete v hotovosti aj kartou. Otvorené majú pondelok až sobotu od 7:00 do 17:00.

marhule pre zdraviePrečítajte si tiež
Marhule vás omladia a zlepšia náladu. RECEPT na marhuľový džem.

 

ikona marhuľaSamozber marhúľ – Borovce a Veselé

Tento rok samozber marhúľ nerobia, ale žiadne strachy – v ovocnom sade ich v skorých hodinách natrhajú a čerstvé privezú do ich Záhradného centra a farmárskej predajne vo Veselom. Marhule si môžete objednať aj cez ich e-shop.
Záhradné centrum je otvorené pondelok až piatok od 7:30 do 18:00, v sobotu od 7:30 do 12:00. V nedeľu zatvorené.
Chutné, voňavé a sladké marhule nakúpite po 2,60€ za kilo. Momentálne majú v ponuke aj broskyne Sugar Time, ríbezle, maliny a jablká.
Aktuálne informácie o samozberoch nájdete na ich Facebook profile. Alebo si zavolajte na 033/7796322, 0918802620.

 

ikona marhuľaSamozber marhúľ PD Čachtice

Samozber hrachu tam v roku 2022 zrušili, samozber jahôd sa skončil.
Začiatok samozberu marhúľ zatiaľ neohlásili, začne sa niekedy v júli. Sledujte ich FB profil. Avšak od konca júna by mali byť marhule pripravené v podnikovej predajni (Malinovského 596, v Čachticiach). Kilogram za 4,50€.
Podniková predajňa je otvorená:
Po -Štv: 7:00 – 11:30 12:00 – 15:30
Pi: 7:00 – 11:30 12:00 – 16:00
So: 7:00 -12:00
Ne: Zatvorené

 

ikona marhuľaĎalšie tipy na SAMOZBER MARHÚĽ

Výčapy-Opatovce:  samozber od konca júna 2022, niekoľko odrôd. Cena pri samozbere 2€ za kilogram. Informujte sa na 0905 252 948.  Výčapy-Opatovce sa nachádzajú pár kilometrov severne od Nitry.

Pravé slovenské marhule nájdete v Emilových Sadoch. Samozber jahôd a hrášku tam už ukončili. No keďže úroda marhúľ je nízka kvôli počasiu, odber je zatiaľ exkluzívne len v ich predajni na Michalskej bašte v Nových Zámkoch. Cez e-shop nedoručujú. V ponuke majú okrem marhúľ aj čerešne a jablká odrody Braeburn. Od druhej polovice júla budú dostupné broskyne na zaváranie.
Ak máte radi broskyne, Emilove Sady majú poukážky na broskyne na zaváranie. Môžete si ich predplatiť za výhodnú cenu 1,75€ za kilogram s doručením zdarma.

samozber marhúľ Plantex

Samozber marhúľ – Plantex

 

ikona čučoriedkaČUČORIEDKY – Farma Dolná Strehová

Asi 15 km od Lučenca v smere na Veľký Krtíš nájdete Dolnú Strehovú, kde na miestnej farme beží samozber čučoriedok. Zvyčajne sa začína od polovice júla, zber samozrejme závisí od počasia, ale de facto majú otvorené denne od rána až do večera. Prípadne do vypredania/vyzbierania 🙂 Vždy je lepšie sa informovať a dohodnúť na t. č. 0907 176 293, pán Marián Bystriansky.
Ponúkajú aj možnosť objednávok na spomínanom t.č. 0907 176 293 alebo 0948 599 441, a osobný odber po dohode.

samozber broskýňPrečítajte si aj
Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie.

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Socovce v Žilinskom kraji

Približne na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami , kúsok od Blatnice nájdete Socovce, kde funguje samozber čučoriedok. Aktuálne (22.6.) tam pokračuje samozber jahôd a hrachu (po 2,90€ za kilo pri oboch).
Čučoriedky tam predávajú na kilogramy, nie na litre. 1 kg = 1,6 – 1,7 litra podľa veľkosti. Jeden liter teda vychádza na 2,70 – 2,90 €.
CENY sú nasledovné: samozber  4 € za kilo (minimálne 2 kg na osobu).
Nazbierané čučoriedky podľa váhy:
-do 5 kg 5,5 €/kg
-nad 5 kg 5 €/kg
-nad 30 kg 4,50 €/kg
Pre istotu si vždy zavolajte na ich infolinku 0905 890 540. Samozber čučoriedok by sa mal začať od polovice júla.

 

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Abrod v Hornej Strede

Firmička Abrod sa venuje pestovaniu drobného ovocia ako jahôd, malín a čučoriedok. Nájdete ju na Partizánskej ulici 401 v Hornej Strede (dedinka medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom).
Samozber čučoriedok sa začína zvyčajne začiatkom júla a malín koncom júla – samozrejme, všetko závisí od počasia, takže tam vopred radšej zavolajte na 0915 069 954.
V čase zberu majú otvorené od rána do večera…alebo do vyzbierania poľa 🙂 Cena za samozber je 4€ za kilo (5€ za kilo pri predaji). Ich veľkoplodé čučoriedky sú naozaj veľmi chutné.

Čučoriedky majú odrody Berkeley, Blueray, Brigita, Elliott, Chandler, Nelson. Z jahôd Daroyal a Darselect.

čučoriedky

Čučoriedky sú plné vitamínu C a iných antioxidantov. Znižujú cholesterol.

ikona čerešňaSamozber čerešní – Čierna Voda

Takýchto samozberov nie je veľa z dôvodu zákonov o bezpečnosti práce vo výškach – stromy dosahujú výšku 4-5 metrov a je to nebezpečné. Preto mnohé farmy a farmárske dvory predávajú čerešne.
Napríklad Boni Fructi v OC Monar na Čiernej Vode pri Chorvátskom Grobe. Momentálne tam prebiehajú nejaké úpravy, ale majú aj podnikovú predajňu v Dunajskej Lužnej, bratislavskom Lamači, v Galante a nájdete ich aj vo Fresh Markete na Tomášikovej ulici v Bratislave.
2,50€ až 3 eurá za čerešne srdcovky – dobrá cena, však? Nazbierať si ich môžete v bratislavskej časti Podunajské Biskupice, brnknite predtým pani Ľudmile na 0904 572 090. Nestriekané čerešne nájdete na Ovčiarskej ulici.

 

ikona čerešňaČerešne – Sad Lívia

Už od konca mája až do polovica júna postupne zrejú v tomto sade rôzne druhy čerešní. Ak sa tam chcete vybrať, určite predtým zavolajte a dohodnite sa s nimi. Sad Lívia sa nachádza v okrese Nitra v Kolíňanoch. Kontaktujte Ivanu Balážovú na 0907 222 236 alebo Gabriela Škablu na 0905 829 990.

čerešne

Lahodné čerešne…

ikona višňaSamozber višní – Sedliská

Višne sa často vyfarbia skôr ako čerešne a sami si ich nazbierate oveľa lacnejšie ako ich kúpite v obchode. Ovocinárska farma v Sedliskách (Vranov nad Topľou) je široko-ďaleko jediná, ktorá ponúka možnosť samozberu čerstvého ovocia priamo zo sadov.
Majú napríklad odrody Erdi Bötormö, také višňočerešne, ktoré obsahujú veľa vitamínov a menej cukru. Neskôr nastúpi odroda Ujfeheti Förtös.
Višne tam zrejú približne tri týždne a zaplatíte asi 1,80 eura za kilo najkvalitnejších, bežná kvalita je za euro. Dôležité je doniesť si vlastnú nádobu a pracovné oblečenie.

višne

Višne sú dobré proti nespavosti a škodlivým látkam v tele.

ikona malinaSamozber malín – Jelenec

Priamo v obci Jelenec smer na autokemping, na jazero č. 159 ulica Nový Gýmeš (medzi Nitrou a Zlatými Moravcami). Cena je 4 eurá za kilogram, pričom musíte mať minimálny odber 2 kilá.
Ak sa vám nechce zbierať, môžete si maliny kúpiť – len musíte vopred zavolať, objednať si ich a dostanete ich za 6 eur za kilo. Pred príchodom sa informujte na telefonickom čísle 0948 509 444.

 

ikona malinaSamozber malín – Rudinka

Pema Jahody organizuje samozber jahôd a v minulosti aj samozber malín. Ten však posledné dva roky nemali, ani v roku 2022. Samozber jahôd tam ukončili 30.júna.
Rudinku nájdete na pol ceste medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom.
Pre viac informácií si zavolajte na čísla 0918 232 704 (prípadne 0918 107 728).

maliny

Maliny pomáhajú pri migréne aj zlepšovaní potencie.


Zdielať

About Author

4 komentáre

  1. Informácie o samozberoch a cenách sú neaktuálne. Treba si prezisť ceny hlavne. Hlavne čučoriedky.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.