Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

LinkedIn

—- aktualizované 29.6. 2020 pre sezónu 2020 —-
Každoročne sa tisíce ľudí vrhajú v máji až do konca júna na jahodoviská. Samozber jahôd je mimoriadne populárny a tu si môžete pozrieť 35 najobľúbenejších tipov. Najväčší prehľad jahodovísk na slovenskom internete.
Okrem jahôd však funguje aj samozber marhúľ a ďalšieho ovocia. Už v polovici a koncom júna sa začínajú zbierať marhule, čerešne, višne a iné chutné ovocie. Ponúkame niekoľko tipov.

Marhuliam sa v roku 2020 až tak nedarilo
Marhule sú tento rok vzácnosťou. Počasie ich bilo z každej strany a potrápili ich najmä mrazy. Niektoré farmy a samozbery dokonca hlásia – tento rok nebude samozber marhúľ, pretože mrazy nám všetko zničili. Ovocinárom sa podarilo zachrániť len časť a aj preto išli ceny mierne nahor.
Niekde dokonca robia samozber formou kupónov, lebo by všetkých neuspokojili. Marhule však dozrievajú postupne a neskôr to bude aj bez systému kupónov, takže len treba sledovať, kedy a kde je práve samozber.
Vlani sa marhule pri samozbere predávali po cca 1,80€ v priemere, tento rok je to 2,50€ za kilo.

 

ikona marhuľaSamozber MARHÚĽ – Dulovce

Kúsok od Hurbanova nájdete malú dedinku Dulovce a tam skvelé sady marhúľ. Samozber sa začal 24.júna, ale systémom poukážok, kupónov. Bez nich by mal byť samozber od 1.júla. Kilo vás vyjde na 2,50€.  Otvorené majú od 8:00 do 18:00 aj cez víkendy.
Samozber by mal v Dulovciach trvať do polovice júla, optimálne je zavolať si na mobil 0908 753 303 alebo sledujte ich FB profil, prípadne navštívte ich stránku.
V sade je asi 15-tisíc stromov a šesť odrôd: Silvercot, Orangered, Goldrich, Bergarouge a Kioto. Takže vyberať si je z čoho 🙂 Ovocie pestujú v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi venovaných dobrým praktikám v poľnohospodárstve. Čiže v súlade GLOBALGAP. Táto certifikácia dáva záruku že potraviny dosahujú akceptovateľnú úroveň bezpečnosti a kvality, boli produkované prijateľne rešpektujúc zdravie, bezpečnosť pracovníkov a tiež životné prostredie.

samozber marhúľ

Samozber marhúľ v Dulovciach pri Hurbanove.

 

ikona marhuľaMarhule z Tomášova

Uprostred polí medzi obcami Malinovo a Tomášov nájdete rodinnú farmu Šataník. Ide o bio farmu, no keďže tento rok im marhule vymrzli, nemajú ich na predaj. Tiež sa nebude robiť samozber 🙁
Farma Šataník robí zvyčajne predaj z dvora, pestujú sezónne ovocie i zeleninu. Chovajú tiež nosnice na vajcia. Zavolajte si tam na čísla 0905 333 481 alebo 0908 19 39 19.

 

ikona marhuľaMarhule Veľké Ostratice

Okrem skvelých jahôd pestujú v Ostraticiach (medzi Partizánskym a Bánovcami nad Bebravou) aj marhule odrody Goldrich a Bergeron. Kilogram vás vyjde na 2,50€ v ostratickej predajni. Otvorené majú pondelok až piatok od 7:30 do 16:30, v sobotu od 7:00 do 12:00. Samozber marhúľ nerobia, iba predávajú.
Sledujte ich FB profil, aby ste mali info o presných časoch – od 24.júna na Jána sa začal samozber čerešní.

 

ikona marhuľaSamozber marhúľ – Borovce

Samozber jahôd v Bučanoch sa skončil a od 6.júla 2020 plánujú spustiť samozber marhúľ. Chutné, voňavé a sladké marhule nakúpite po 2,90€ za kilo, no platí tam poukážkový predaj.  Čiže musíte si u nich na stránke kúpiť vstupenku na samozber, čím získate prednostný vstup, záruku dozretých marhúľ, garanciu, že si nazbierate vami rezervované množstvo a môžete ich ochutnávať 🙂
Vstupenky si môžete kúpiť v ich predajni Záhradného centra vo Veselom alebo v eshope. Vstupenka stojí 5 eur.

A ako prebieha samozber? Prinesiete si nádoby, debničky, ktorá vám personál odváži. Lístok s gramážou si odložte. Pridelia vám rad, kde môžete zbierať marhule…aj ochutnávať 🙂 Potom prinesiete nazbierané marhule k pokladni, kde ich odvážia a odrátajú váhu nádob. Vás vážiť nebudú, takže to, čo ste zjedli, je vaše 🙂 Zaplatíte a šup domov.
Aktuálne informácie o samozberoch nájdete na ich Facebook profile. Alebo si zavolajte na 033/7796322, 0918802620.

 

ikona marhuľaSamozber marhúľ PD Čachtice

Začiatok samozberu sa odhaduje v prvej polovici júla 2020, termín ešte upresníme, prípadne si pozrite ich FB profil. Trvať by mal do konca júla.
Od konca júna budú marhule pripravené v podnikovej predajni (Malinovského 596, v Čachticiach). Kilogram za 4,50€.
Podniková predajňa je otvorená:
Po -Štv: 7:00 – 11:30 12:00 – 15:30
Pi: 7:00 – 11:30 12:00 – 16:00
So: 7:00 -12:00
Ne: Zatvorené

 

ikona marhuľaĎalšie tipy na SAMOZBER MARHÚĽ

Výčapy-Opatovce:  samozber od konca júna 2020, niekoľko odrôd. Cena pri samozbere 1,50€ za kilogram. Informujte sa na 0905 252 948.  Výčapy-Opatovce sa nachádzajú pár kilometrov severne od Nitry.

Pravé slovenské marhule nájdete v Emilových Sadoch. No keďže úroda bola nízka kvôli počasiu, odber je zatiaľ exkluzívne len v ich predajni na Michalskej bašte v Nových Zámkoch. Cez e-shop nedoručujú.

samozber marhúľ Plantex

Samozber marhúľ – Plantex

 

ikona čučoriedkaČUČORIEDKY – Farma Dolná Strehová

Asi 15 km od Lučenca v smere na Veľký Krtíš nájdete Dolnú Strehovú, kde na miestnej farme beží samozber čučoriedok. Od polovice júla do 1.augusta si tam môžete ísť nazbierať čučoriedky, zber samozrejme závisí od počasia, ale de facto majú otvorené denne od rána až do večera. Prípadne do vypredania/vyzbierania 🙂 Vždy je lepšie sa informovať a dohodnúť na t. č. 0907 176 293, pán Marián Bystriansky.
Ponúkajú aj možnosť objednávok na spomínanom t.č. 0907 176 293 alebo 0948 599 441, a osobný odber po dohode.

samozber broskýňPrečítajte si aj
Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie.

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Socovce v Žilinskom kraji

Približne na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami , kúsok od Blatnice nájdete Socovce, kde funguje samozber čučoriedok.
Čučoriedky tam predávajú na kilogramy, nie na litre. 1 kg = 1,6 – 1,7 litra podľa veľkosti. Jeden liter teda vychádza na 2,70 – 2,90 €.
CENY sú nasledovné: samozber  4 € za kilo (minimálne 2 kg na osobu).
Nazbierané čučoriedky podľa váhy:
-do 5 kg 5,5 €/kg
-nad 5 kg 5 €/kg
-nad 30 kg 4,50 €/kg
Pre istotu si vždy zavolajte na ich infolinku 0905 890 540. Samozber čučoriedok by sa mal začať od polovice júla.

V Socovciach sa začína samozber jahôd a hrachu neskôr vzhľadom na polohu – tento rok sa začalo v polovici júna, každý deň od 7:00 do 18:00. Jahody aj hrach si nazbierate za 2,10€/kg. Ak si chcete kúpiť už nazbierané, vyjdú vás na 3,50€ za kilogram.

 

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Abrod v Hornej Strede

Firmička Abrod sa venuje pestovaniu drobného ovocia ako jahôd, malín a čučoriedok. Nájdete ju na Partizánskej ulici 401 v Hornej Strede (dedinka medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom).
Samozber čučoriedok sa začína zvyčajne začiatkom júla a malín koncom júla – samozrejme, všetko závisí od počasia, takže tam vopred radšej zavolajte na 0915 069 954.
V čase zberu majú otvorené od rána do večera…alebo do vyzbierania poľa 🙂 Cena za samozber je 4€ za kilo (5€ za kilo pri predaji). Ich veľkoplodé čučoriedky sú naozaj veľmi chutné.

Čučoriedky majú odrody Berkeley, Blueray, Brigita, Elliott, Chandler, Nelson. Z jahôd Daroyal a Darselect.

čučoriedky

Čučoriedky sú plné vitamínu C a iných antioxidantov. Znižujú cholesterol.

ikona čerešňaSamozber čerešní – Čierna Voda

Takýchto samozberov nie je veľa z dôvodu zákonov o bezpečnosti práce vo výškach – stromy dosahujú výšku 4-5 metrov a je to nebezpečné. Preto mnohé farmy a farmárske dvory predávajú čerešne.
Napríklad Boni Fructi v OC Monar na Čiernej Vode pri Chorvátskom Grobe. Momentálne tam prebiehajú nejaké úpravy, ale majú aj podnikovú predajňu v Dunajskej Lužnej, bratislavskom Lamači, v Galante a nájdete ich aj vo Fresh Markete na Tomášikovej ulici v Bratislave.
2,50€ až 3 eurá za čerešne srdcovky – dobrá cena, však? Nazbierať si ich môžete v bratislavskej časti Podunajské Biskupice, brnknite predtým pani Ľudmile na 0904 572 090. Nestriekané čerešne nájdete na Ovčiarskej ulici.

 

ikona čerešňaČerešne – Sad Lívia

Už od konca mája až do polovica júna postupne zrejú v tomto sade rôzne druhy čerešní. Ak sa tam chcete vybrať, určite predtým zavolajte a dohodnite sa s nimi. Sad Lívia sa nachádza v okrese Nitra v Kolíňanoch. Kontaktujte Ivanu Balážovú na 0907 222 236 alebo Gabriela Škablu na 0905 829 990.

čerešne

Lahodné čerešne…

ikona višňaSamozber višní – Sedliská

Višne sa často vyfarbia skôr ako čerešne a sami si ich nazbierate oveľa lacnejšie ako ich kúpite v obchode. Ovocinárska farma v Sedliskách (Vranov nad Topľou) je široko-ďaleko jediná, ktorá ponúka možnosť samozberu čerstvého ovocia priamo zo sadov.
Majú napríklad odrody Erdi Bötormö, také višňočerešne, ktoré obsahujú veľa vitamínov a menej cukru. Neskôr nastúpi odroda Ujfeheti Förtös.
Višne tam zrejú približne tri týždne a zaplatíte asi 1,80 eura za kilo najkvalitnejších, bežná kvalita je za euro. Dôležité je doniesť si vlastnú nádobu a pracovné oblečenie.

višne

Višne sú dobré proti nespavosti a škodlivým látkam v tele.

ikona malinaSamozber malín – Jelenec

Priamo v obci Jelenec smer na autokemping, na jazero č. 159 ulica Nový Gýmeš (medzi Nitrou a Zlatými Moravcami). Cena je 4 eurá za kilogram, pričom musíte mať minimálny odber 2 kilá.
Ak sa vám nechce zbierať, môžete si maliny kúpiť – len musíte vopred zavolať, objednať si ich a dostanete ich za 6 eur za kilo. Pred príchodom sa informujte na telefonickom čísle 0948 509 444.

 

ikona malinaSamozber malín – Rudinka

Pema Jahody organizuje samozber jahôd i malín. Rudinku nájdete na pol ceste medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom. Keďže ide o letné maliny, samozber odštartuje koncom júna-začiatkom júla. Pestujú sladké maliny odrôd Glen Ample, Octavia, Chemainus. Pre viac informácií si zavolajte na čísla 0918 232 704 (prípadne 0918 107 728).
Cena malín býva okolo 3,50€ za kilogram. Ak si tam chcete maliny iba kúpiť, minimálny odber je 5 kíl a vyjde vás to na 25 eur.

maliny

Maliny pomáhajú pri migréne aj zlepšovaní potencie.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Avatar

3 komentáre

  1. Avatar

    Informácie o samozberoch a cenách sú neaktuálne. Treba si prezisť ceny hlavne. Hlavne čučoriedky.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.