Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

LinkedIn

—- aktualizované 7.6. 2018 pre sezónu 2018 —-
Každoročne sa tisíce ľudí vrhajú v máji až do konca júna na jahodoviská. Samozber jahôd je mimoriadne populárny a tu si môžete pozrieť 30 najobľúbenejších tipov.
Okrem jahôd však funguje aj samozber marhúľ a ďalšieho ovocia. Už v polovici a koncom júna sa začínajú zbierať marhule, čerešne, višne a iné chutné ovocie.
Ponúkame niekoľko tipov na samozber iného ovocia ako sú jahody.

Marhule sú aj tento rok veľmi pekné, šťavnaté a počasie na niektorých miestach urýchlilo dozrievanie, čo prekvapilo aj mnohých pestovateľov. “Bola veľmi krátka jar, respektíve ani nebola, hneď nastúpili veľké horúčavy. Takže tento rok je všetko minimálne s dvojtýždňovým predstihom oproti vlaňajšku,” tvrdí pestovateľ Dušan Szabó z Duloviec. Minulý rok tam začali samozber ku koncu júna, v roku 2018 už 6.júna.
Marhule sú tento rok naozaj vydarené, veľké, šťavnaté a chutné. Kilo vás vyjde do 2 eur a pokojne môžete ochutnávať priamo v sadoch 🙂

 

ikona marhuľaSamozber marhúľ – Dulovce

Kúsok od Hurbanova nájdete malú dedinku Dulovce a tam skvelé sady marhúľ. Samozber sa začal 6.júna a kilo vás vyjde na 1,80€. Už nazbierané tam kúpite za 2,50€ za kilo. Otvorené majú od 7:00 do 18:00 aj cez víkendy.
Samozber by mal v Dulovciach trvať do konca júna, optimálne je zavolať si na mobil 0908 753 303 alebo sledujte ich FB profil, prípadne navštívte ich stránku.
Odrody  marhúľ Silvercot, Orangered, Goldrich, Bergarouge a Kioto. Ovocie pestujú v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi venovaných dobrým praktikám v poľnohospodárstve. Čiže v súlade GLOBALGAP. Táto certifikácia dáva záruku že potraviny dosahujú akceptovateľnú úroveň bezpečnosti a kvality, boli produkované prijateľne rešpektujúc zdravie, bezpečnosť pracovníkov a tiež životné prostredie.

 

ikona marhuľaMarhule z Tomášoviec

Uprostred polí medzi obcami Malinovo a Tomášov nájdete rodinnú farmu Šataník. Ponúka maďarskú odrodu marhúľ, ktoré sú chutné a šťavnaté, môžete si ich tam aj objednať a privezú vám ich až domov. 5 kilogramová debnička plná marhúľ vás vyjde na 20 eur.
Farma Šataník robí predaj z dvora, pestujú sezónne ovocie i zeleninu. Chovajú tiež nosnice na vajcia. Zavolajte si tam na čísla 0905 333 481 alebo 0908 19 39 19.

 

ikona marhuľaMarhule Veľké Ostratice

Okrem skvelýh jahôd pestujú v Ostraticiach (medzi Partizánskym a Bánovcami nad Bebravou) aj marhule odrody Goldrich a Bergeron. Kilogram vás vyjde na 2 eurá v ostratickej predajni. Sledujte ich FB profil, aby ste nepremeškali štart samozberu.
Mimochodom, v Ostraticiach pestujú aj čerešne či višne.

samozber marhúľ

Samozber marhúľ v Dulovciach pri Hurbanove.

ikona čučoriedkaČučoriedky – Farma Dolná Strehová

Asi 15 km od Lučenca v smere na Veľký Krtíš nájdete Dolnú Strehovú, kde na miestnej farme beží samozber čučoriedok. Od polovice júla do 1.augusta si tam môžete ísť nazbierať čučoriedky, zber samozrejme závisí od počasia, ale de facto majú otvorené denne od rána až do večera. Prípadne do vypredania/vyzbierania 🙂 Vždy je lepšie sa informovať a dohodnúť na t. č. 0907 176 293, pán Marián Bystriansky.
Ponúkajú aj možnosť objednávok na spomínanom t.č. 0907 176 293 alebo 0948 599 441, a osobný odber po dohode.

samozber broskýňPrečítajte si aj
Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie.

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Socovce v Žilinskom kraji

Približne na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami , kúsok od Blatnice nájdete Socovce, kde funguje samozber čučoriedok.
Čučoriedky tam predávajú na kilogramy, nie na litre. 1 kg = 1,6 – 1,7 litra podľa veľkosti. Jeden liter teda vychádza na 2,70 – 2,90 €.
CENY sú nasledovné: samozber  4 € za kilo (minimálne 2 kg na osobu).
Nazbierané čučoriedky podľa váhy:
-do 5 kg 5,5 €/kg
-nad 5 kg 5 €/kg
-nad 30 kg 4,50 €/kg
Pre istotu si vždy zavolajte na ich infolinku 0905 890 540. Samozber čučoriedok by sa mal začať od polovice júla.

 

ikona čučoriedkaSamozber čučoriedok – Abrod v Hornej Strede

Firmička Abrod sa venuje pestovaniu drobného ovocia ako jahôd, malín a čučoriedok. Nájdete ju na Partizánskej ulici 401 v Hornej Strede (dedinka medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom).
Samozber čučoriedok sa začína zvyčajne začiatkom júla a malín koncom júla – samozrejme, všetko závisí od počasia, takže tam vopred radšej zavolajte na 0915 069 954.
V čase zberu majú otvorené od rána do večera…alebo do vyzbierania poľa 🙂 Cena za samozber je 4€ za kilo (5€ za kilo pri predaji). Ich veľkoplodé čučoriedky sú naozaj veľmi chutné.

čučoriedky

Čučoriedky sú plné vitamínu C a iných antioxidantov. Znižujú cholesterol.

ikona čerešňaSamozber čerešní – Čierna Voda

Takýchto samozberov nie je veľa z dôvodu zákonov o bezpečnosti práce vo výškach – stromy dosahujú výšku 4-5 metrov a je to nebezpečné. Preto mnohé farmy a farmárske dvory predávajú čerešne.
Napríklad Boni Fructi v OC Monar na Čiernej Vode pri Chorvátskom Grobe. Momentálne tam prebiehajú nejaké úpravy, ale majú aj podnikovú predajňu v Dunajskej Lužnej, bratislavskom Lamači, v Galante a nájdete ich aj vo Fresh Markete na Tomášikovej ulici v Bratislave.
2,50€ až 3 eurá za čerešne srdcovky – dobrá cena, však? Nazbierať si ich môžete v bratislavskej časti Podunajské Biskupice, brnknite predtým pani Ľudmile na 0904 572 090. Nestriekané čerešne nájdete na Ovčiarskej ulici.

 

ikona čerešňaČerešne – Sad Lívia

Už od konca mája až do polovica júna postupne zrejú v tomto sade rôzne druhy čerešní. Ak sa tam chcete vybrať, určite predtým zavolajte a dohodnite sa s nimi. Sad Lívia sa nachádza v okrese Nitra v Kolíňanoch. Kontaktujte Ivanu Balážovú na 0907 222 236 alebo Gabriela Škablu na 0905 829 990.

čerešne

Lahodné čerešne…

ikona višňaSamozber višní – Sedliská

Višne sa často vyfarbia skôr ako čerešne a sami si ich nazbierate oveľa lacnejšie ako ich kúpite v obchode. Ovocinárska farma v Sedliskách (Vranov nad Topľou) je široko-ďaleko jediná, ktorá ponúka možnosť samozberu čerstvého ovocia priamo zo sadov.
Majú napríklad odrody Erdi Bötormö, také višňočerešne, ktoré obsahujú veľa vitamínov a menej cukru. Neskôr nastúpi odroda Ujfeheti Förtös.
Višne tam zrejú približne tri týždne a zaplatíte asi 1,80 eura za kilo najkvalitnejších, bežná kvalita je za euro. Dôležité je doniesť si vlastnú nádobu a pracovné oblečenie.

višne

Višne sú dobré proti nespavosti a škodlivým látkam v tele.

ikona malinaSamozber malín – Jelenec

Priamo v obci Jelenec smer na autokemping, na jazero č. 159 ulica Nový Gýmeš (medzi Nitrou a Zlatými Moravcami). Cena je 4 eurá za kilogram, pričom musíte mať minimálny odber 2 kilá.
Ak sa vám nechce zbierať, môžete si maliny kúpiť – len musíte vopred zavolať, objednať si ich a dostanete ich za 6 eur za kilo. Pred príchodom sa informujte na telefonickom čísle 0948 509 444.

 

ikona malinaSamozber malín – Rudinka

Pema Jahody organizuje samozber jahôd i malín. Rudinku nájdete na pol ceste medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom. Keďže ide o letné maliny, samozber odštartuje koncom júna-začiatkom júla. Pestujú sladké maliny odrôd Glen Ample, Octavia, Chemainus. Pre viac informácií si zavolajte na čísla 0918 232 704 (prípadne 0918 107 728).
Cena malín býva okolo 3,50€ za kilogram. Ak si tam chcete maliny iba kúpiť, minimálny odber je 5 kíl a vyjde vás to na 25 eur.

maliny

Maliny pomáhajú pri migréne aj zlepšovaní potencie.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Avatar

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.