Ak ste už boli v Sixtínskej kaplnke, poznáte jej nádheru a neopakovateľnosť. “Kto nevidel Sixtínsku kaplnku, nemôže mať predstavu o tom, čo dokáže jeden človek,” napísal pred vyše dvesto rokmi slávny nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe. Už stáročia priťahuje Sixtínska kaplnka záujem ľudí z celého sveta, ktorí ju však – paradoxne – ničia a škodia jej. Aj preto Vatikán prichádza s rôznymi obmedzeniami a nemožno si dokonale vychutnať toto majstrovské dielo. Teraz sa to však zmení. Sixtínsku kaplnku budete môcť mať doma. Samozrejme, bude vás to aj čosi stáť – trojzväzkové dielo v mierke 1:1 vás vyjde v špeciálnom predpredaji na 8500 EUR.
Jedinečná Sixtínska kaplnka
Sixtínska kaplnka má neuveriteľné rozmery – dĺžka viac ako 40 metrov, šírka 13 metrov a výška 20 metrov. Výzdoba je dielom Michelangela Buonarrotiho a ďalších významných umelcov talianskej renesancie. Na 1 200 štvorcových metroch fresiek Michelangelo vlastnými silami a gigantickým výkonom zobrazil Stvorenie sveta a Posledný súd.
Vzniklo tak dielo, ktoré je úžasným biblickým rozprávaním v obrazoch, ale aj skutočným vyjadrením zázračnej spriaznenosti dvoch síl – Božieho a kresťanského posolstva a tvorivej vôle Človeka.
Michelangelovo maliarske veľdielo nemá v histórii obdobu. A to nielen svojimi rozmermi. Výkon tohto jedinečného majstra, jeho schopnosť zlúčiť umeleckú predstavu s architektúrou do jednotného celku, duchovnosť a konkrétnosť diela sú nenahraditeľné a zostanú neprekonané.
Čo škodí Sixtínskej kaplnke?
Ide o veľkolepé dielo, za ktorým putujú milióny turistov z celého sveta. V lete prejde Sixtínskou kaplnkou približne 20-tisíc ľudí denne!
V kaplnke je zakázané fotografovanie, čo však mnohí turisti nerešpektujú. Veľké množstvo ľudí, ich počet ani pohyb nie je nejako zvlášť regulovaný, spôsobuje, že cez kaplnku sa musíte viac-menej „predierať“. Nádherný strop si tak úplne nevychutnáte.
Navyše Michelangelove stropné maľby narúša zvýšená teplota, vlhkosť a nečistoty, ktoré turisti do kaplnky so sebou prinášajú. V 90.rokoch kaplnku rekonštruovali, no inovácie už dnes nie sú vyhovujúce.
Vatikán preto vymenil osvetľovací systém za nové LED osvetlenie. Nainštaloval aj novú klimatizáciu a uvažuje o obmedzení počtu návštevníkov. Uznávaný expert na Sixtínsku kaplnku Antonio Paolucci upozornil už pred rokmi na dva zásadné problémy.
Prvým je teda obrovský nárast počtu návštevníkov – v roku 1980 to bolo asi 1,5 milióna ľudí za rok, v súčasnosti ich príde do Sixtínskej kaplnky asi šesť miliónov ročne. To si vyžaduje lepšiu kontrolu prachu, teploty a vlhkosti.
Ďalším problémom je samotné správanie návštevníkov, ktorí nerešpektujú pravidlá, najmä zákaz fotografovania. Priestor tiež stráca svoje poslanie – byť miestom na tiché rozjímanie.
Sixtínska kaplnka u vás doma
Vatikán už v minulosti „sprístupnil“ Sixtínsku kaplnku ako 3D model.
Možno si na internete tiež pozrieť množstvo fotografií, ktoré sú však často nekvalitné, alebo iba čiastkové.
Teraz však vychádza jedinečná limitovaná edícia 3 kníh Sixtínska kaplnka – pre celý svet 1999 výtlačkov, pre Slovensko iba 100 kusov.
Ide o exkluzívne fotografické spracovanie celej kaplnky v mierke 1:1, reprodukcie diel majú rozmery 43,5 x 61 cm.
Každá kniha obsahuje 254 plnofarebných strán a spolu vážia 30 kilogramov. Autorom textu je súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí, uznávaný historik umenia profesor Antonio Paolucci.
Aj preto knihy Sixtínska kaplnka v mierke 1:1 priťahujú pozornosť na celom svete – také čosi tu ešte nebolo a pravdepodobne už nebude. Jedinečný pohľad na nadčasové dielo Michelangela, ktoré si môžete pozrieť do detailov, aké nemáte šancu v samotnej Sixtínskej kaplnke vidieť!
Keďže ide o naozaj jedinečnú zberateľskú sériu, jej cena nie je pre každého – 8500 eur. No podľa záujmu na www.luxusnakniznica.sk sa sto kusov pre Slovensko rýchlo rozchytá.
Pár tipov ako si vychutnať Sixtínsku kaplnku
- Nechoďte do Vatikánskych múzeí počas leta, kedy je tam najväčší nápor. Vyberte si radšej začiatok decembra alebo január.
- Vstúpte do kaplnky hneď po otvorení (kaplnka je otvorená od 9:00 do 18:00, posledný vstup o 16:00), alebo úplne na záver. Prípadne si priplaťte za hodinu dve po skončení oficiálnych návštevných hodín. Môžete využiť napríklad portál Italywithus.com.
- Kúpte si lístok vopred online. Bežne stojí vstup 16 eur, zľavnený 8 eur, no ak si zakúpite lístok online, zaplatíte iba 4 eurá! Za sedem eur dostanete aj audio sprievodcu do ruky.
- Poslednú nedeľu v mesiaci sú múzeá otvorené pre všetkých návštevníkov zadarmo a hoci to znie skvele, nenechajte sa zlákať. Múzeá sú vtedy extrémne preplnené, a aj keď ušetríte, nič z prehliadky nebudete mať.
- Objednajte si hneď teraz v predpredaji unikátnu trojzväzkovú knihu Sixtínska kaplnka. Získate túto nádheru v mierke 1:1 k sebe domov, môžete si ju vychutnávať kedykoľvek, študovať do detailov úžasné maľby a k tomu získate aj exkluzívny dar: súkromnú skupinovú prehliadku Sixtínskej kaplnky mimo otváracích hodín (s odborným výkladom zástupcu vatikánskeho múzea – platí pre 2 osoby a uskutoční sa na jar roku 2017).