Zachránili ju knihy. Skutočný príbeh Vzdelaná vás pohltí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akoby neexistovala. Keď mala 7 rokov, začala si uvedomovať, že jej rodina je iná. Mala šesť súrodencov a žiadny z nich nemal zdravotný záznam. Všetci sa narodili doma a nikdy neboli u lekára. Liečili ich domácimi prostriedkami rodičia. Štyri deti nemali ani rodný list. Nikdy nevkročili do školy a nemali záznam o akomkoľvek vzdelaní. Nemali televízor, ani rádio. Žili v súlade s prírodou, v rytme hory a odrezaní od sveta. Sami a len pre seba.
Chceli mať absolútnu slobodu a nepodvoliť sa americkej vláde. Dokonca si pripravili vojenské batohy, nabalili zásoby – pre každý prípad. A pridali pušky… Boli pripravení čeliť.
No jedného dňa sa práve ona vzoprela. A išla študovať, vzdelávať sa…

„Neďaleko odtiaľto žije jedna rodina,“ spustil otec. „Bojujú za svoju slobodu. Nedovolia, aby vláda ich deťom vymývala mozgy v štátnych školách, a tak si po nich prišli federáli.“ Vydýchol, dlho a pomaly. „Obkľúčili ich chalupu, celé týždne boli pod zámkou, a keď odtiaľ vykĺzlo hladné dieťa, malý chlapec, ktorý chcel ísť niečo uloviť, federáli ho zastrelili.“

 

Fascinujúci príbeh Vzdelaná

skutočný príbeh VzdelanáTakto sa začína skutočný a nesmierne inšpiratívny príbeh Tary Westoverovej Vzdelaná. Príbeh o spútanej mysli, ktorá sa chcela oslobodiť a vyletieť. Dojímavé rozprávanie o tom, ako nás dokáže prostredie obmedzovať, negatívne ovplyvňovať a udupávať v nás to dobré, čisté a zdravé.
Tara sa vzoprela a dokázala to!
Vo svojej knihe ukazuje, že vždy máte voľbu. V jej prípade voľbu kráčať za vzdelaním. Aj napriek ťažkému detstvu a hrozivým podmienkam. Je to nádherný dôkaz toho, ako dokáže vzdelanie otvárať oči a meniť životy…

 

Ťažký život na vidieku

Tara WestoverováTara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“.  V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku.

Ten večer otec vyvliekol z pivnice hŕbu starých vojenských batohov. Oznámil, že nám poslúžia na „plnú poľnú“.
Ešte v ten večer sme si do nich nabalili zásoby – liečivé tinktúry, prípravky na čistenie vody, kresací kameň a kresadlo. Otec nakúpil hotové jedlá, aké zvyknú so sebou nosiť vojaci, napchali sme si ich do ruksakov a predstavovali si okamih, keď sa po úteku z domu budeme skrývať pod divými slivkami pri potoku a zjeme ich.

Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky.

Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni,  že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov.

Tara Westoverová a Bill Gates

Tara Westoverová a Bill Gates.

 

Silný príbeh

Vzdelaná je príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Chvíľami budete nemo pozerať na slová a vety. Nebudete chápať, čo sa deje – odrezané prsty, rozdrvená noha…to nevadí, k lekárovi sa aj tak nepôjde, zavelil otec rodiny. Nedôveroval zdravotníctvu. A keď ste dostali angínu, najlepšie bolo ísť von, otvoriť ústa, aby mohla zafungovať mágia zo slnka…

Postupne sledujete konflikt medzi otcom a dcérou. Zväčšujúcu sa paranoju. Výchovné prostriedky. Zneužívanie. Bolesť. Smútok. Beznádej.
Až kým Tara neodíde a nepretrhne všetky tieto zvrátené putá. Sama sa dokázala oslobodiť a vymaniť z „novodobého otroctva“. Tare však dlho trvalo, kým sa zbavila hlboko zakorenených rodinných pút. Lojality, viny, hanby.

„Nádherné a podnetné… Jej hlas je natoľko špecifický, že nepripomína nikoho iného. … Napriek svojmu jedinečnému detstvu kladie všeobecne platné otázky: Koľko zo seba máme dať tým, ktorých milujeme? A koľko im musíme odoprieť, aby sme dospeli?“ napísal svetoznámy VOGUE o knihe Tary Westoverovej, ktorá sa stala jednou z najlepších kníh The New York Times za rok 2018.
Nájdite si čas a prečítajte si ju. Neoľutujete.

 

Pozrite si rozhovor Billa Gatesa s Tarou Westoverovou:

Foto: Tatran, GatesNotes.com, TaraWestover.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.