Zamilovanosť a následne láska nie je len pre tínedžerov, či mladých ľudí. Ak aj máte trošku viac rokov a stále nemáte partnera, nebráňte sa zamilovanosti. Zlepšuje to život, potláča stres a napätie, znižuje depresie a celkovo sa cítime šťastní. Podľa výskumu jedného lekárskeho magazínu má zamilovanosť pozitívny vplyv na krvný tlak, srdce a prečisťujú sa cievy. Tak prečo si nepovedať – som zamilovaná? No ako zistiť, či je to naozaj zamilovanosť a nielen sympatie, či náhla náklonnosť?
Je to zamilovanosť?
V praxi si ľudia vytvárajú dôležité sociálne väzby s viacerými ľuďmi a náš pocit celistvosti vychádza z nášho spojenia s priateľmi a rodinou, rovnako ako aj s naším primárnym partnerom.
„Existuje však osobitný zážitok „zamilovávania sa“ alebo „spojenia“ s jednou konkrétnou osobou, ktorý je typický pre to, čo naša kultúra považuje za „lásku“. Ak ste niekedy mali dieťa alebo ste sa zamilovali, určite poznáte väzby, sériu signálov správania, ktoré charakterizujú proces vytvárania takejto väzby,“ vysvetľuje americká výskumníčka, doktorka Emily Nagoski, ktorej v slovenčine vyšla aj kniha Presne taká, aká si o ženskej sexualite a vzťahoch.
Som zamilovaná?
Poďme sa pozrieť na tie 4 hlavné signály, že ste sa zamilovali 🙂
1. Vyhľadávanie blízkosti
Cítite sa s druhou osobou prepojení, takže sa v jej blízkosti cítite dobre (obľubujete ju) a túžite (chcete) byť pri nej čo najbližšie. Väčšina rodičov zažila hľadanie blízkosti v podobe malého batoľaťa, ktoré prepcháva prsty popod dvere kúpeľne, zatiaľ čo vy sa snažíte mať aspoň tridsať sekúnd čas pre seba, keď močíte J
V romantických vzťahoch môže mať blízkosť podobu sociálnych sietí, textových správ, telefonátov a e-mailov, ako aj toho, že každý deň šesťkrát prejdete okolo jeho školskej skrinky, aby ste sa pozreli, či tam je, alebo odídete z práce skôr, aby ste sa prv dostali domov.
2. Bezpečné útočisko
Keď sa vám v živote niečo nepodarí, chcete povedať o tom objektu svojej väzby. Hľadáte uňho podporu. Vo vzťahoch dospelých je to telefonát partnerovi po dlhom, náročnom dni v práci. Keď sa aktivuje vaša stresová reakcia, váš mechanizmus väzby hovorí: „Upokoj si stres spojením sa s objektom tvojej väzby.“
Ide tu o dynamiku „náklonnosti a priateľstva“, vysvetľuje E.Nagoski.
3. Úzkosť z odlúčenia
Keď vaša osoba odíde, cítite bolesť – chýba vám. U dospelých je to bolestivá samota, keď je váš partner preč na konferencii. Na chvíľu je to v poriadku… a potom je to príliš veľa, príliš dlho, príliš ďaleko.
4. Bezpečná základňa
Váš emocionálny domov je všade tam, kde sa nachádza táto osoba. Zažil to každý dospelý človek, ktorý sa vrátil domov zo služobnej cesty a padol na gauč vedľa svojho partnera, aby sa s ním držal za ruky a nadväzoval očný kontakt, zatiaľ čo sa rozprávali o tom, čo sa stalo, keď bol preč.
Doktorka Emily Nagoski v knihe Presne taká, aká si ponúka aj zaujímavý príklad zo života: „Manžel mojej sestry Amélie bol stredoškolský učiteľ hudby a každý druhý rok sprevádzal svoj zbor na týždeň alebo dva do Európy. A každý rok počas tohto obdobia Amélia pociťovala emóciu, ktorú nazývala „smútok za domovom“, hoci ona bola tá, ktorá zostala doma, pretože on bol jej citovým domovom, jej bezpečnou základňou. Takže prežívala separačnú úzkosť.“
Prečítajte si tiež
15 najčastejších chýb v partnerskej komunikácii.
Ešte jedna zaujímavosť – možno poznáte klasiku Jana Eyrová, najznámejší román anglickej spisovateľky Charlotte Brontëovej, ktoré vydala v roku 1847. Jana sa stane opatrovateľkou v sídle Thornfield Hall, kde sa zamiluje do svojho zamestnávateľa a majiteľa domu Edwarda Rochestera. Ten v jednej pasáži vyjadruje väzbu a separačnú úzkosť, keď Jane hovorí:
„Viete, niekedy mám pri vás čudný pocit, najmä keď ste blízko pri mne ako teraz. Akoby som mal dakde vľavo pod rebrami strunu, ktorá je pevne, natrvalo zviazaná s rovnakou strunou v tej istej časti vášho útleho tela. A ak sa medzi nás rozprestrie búrlivé more a zo dvesto míľ suchej zeme, obávam sa, že tá struna sa razom pretrhne a potom budem úzkostlivo čakať, že začnem vnútorne krvácať.“
Vo vyššie spomínanej knihe Presne taká, aká si autorka vynikajúco rozoberá všetko, čo súvisí so ženskou sexualitou a sexom ako takým. Bez zábran, otvorene a úprimne píše o tom, ako funguje naše telo, ako zvýšiť svoj apetít, ako si viac užívať sex. Množstvo užitočných poznatkov, podaných zrozumiteľne a pútavo.
Ako povedal rešpektovaný profesor psychológie a odborník v oblasti výskumu rodiny a manželstva John Gottman, Ph.D.: „Toto je najlepšia kniha, akú som kedy čítal o ženskej sexuálnej túžbe a o tom, prečo niektoré páry prestanú mať sex a čo s tým môžu urobiť.“
Foto: Grada, Freepik.com