Znečisťovanie ovzdušia a vody má priame dôsledky na naše zdravie – kyslé dažde, skleníkový efekt, zväčšovanie ozónovej vrstvy. Pribúdajúce skládky odpadov, odlesňovanie, úbytok a znehodnocovanie pôdy… To je len niekoľko globálnych ekologických problémov, ktoré vedú našu planétu k záhube. Počet obyvateľov stále rastie, a tým rastie aj produkcia odpadu a miera znečisťovania. A ako ukazujú aj rôzne štatistiky – ak to bude takto pokračovať, ďalšie generácie budú krásy Zeme poznať len z fotografií.
Aj keď sa dnes vďaka sociálnym sieťam šíria informácie rýchlo a mnohí majú možnosť vidieť aj na vlastné oči, ako si ničíme planétu, len málo ľudí pre to niečo robí. Prečítame si, pozrieme, možno povzdychneme…no viac neurobíme.
Mali by sme sa naučiť žiť ekologicky, dostať to do krvi, prejsť na green-thinking, myslí si Bibiana Košová z občianskeho združenia Oživô. Musíme začať sami od seba a zmeniť životný štýl na šetrnejší k životnému prostrediu. Od recyklovania, cez používanie látkových tašiek a sieťok na zeleninu a ovocie, až po sadenie stromov. Malé kroky, ktorých výsledky neuvidíme hneď, ale za ktoré sa nám planéta o pár desiatok rokov určite poďakuje. “Minulé leto sme napríklad začali v Liptovskom Mikuláši organizovať swapy oblečenia. Uvedomujeme si totiž, aké škody pácha na životnom prostredí práve módny priemysel,” tvrdí v rozhovore pre LepšíDeň.sk.
Green-thinking pre každého
Našťastie sa niektorí mladí ľudia rozhodli zasvätiť svoj život ekológii a šíriť povedomie o udržateľnosti medzi ostatných. Patrí k nim aj ambiciózna Bibiana Košová, mladá Liptáčka a zakladateľka občianskeho združenia Oživô. To sa venuje ekológii, udržateľnosti a vzdelaniu. Ako tvrdí Bibiana, práve kombináciou týchto záujmov, a teda praktickej a teoretickej časti, by sme mohli pomôcť k záchrane našej planéty.
Ona sama láskou k prírode a ekológii priam žije. Pri online rozhovore bol počuť v pozadí spev vtákov a šum prírody, čo jej silné názory na ekológiu a dôležitosť len umocnilo. Aj keď stále málo ľudí žije udržateľne, Bibiana je optimistka a verí, že ešte stále vieme našu planétu zachrániť.
»Čo pre teba ekológia znamená a do akej miery uplatňuješ ‘green-thinking’ vo svojom živote?
Bibiana Košová: „Ekológia je veda, ktorá by sa mala vyučovať viac, ako sa momentálne vyučuje. Verím, že keby každý chápal prepojenia, aké v prírode existujú, a aký je vzťah medzi prírodou a všetkými živými organizmami vrátane ľudí, tak by väčšina z nás aplikovala ekológiu aj vo svojom živote.
Žiť ekologicky a green-thinking pre mňa znamená, že pri všetkom čo robím aspoň trochu myslím na to, aký to môže mať vplyv na životné prostredie, spoločnosť a planétu. Aj keď nevieme robiť veci stopercentne, už len uvedomenie si toho, aký to má dopad, je prvým krokom k úspechu. Myslím si, že by sa nám potom žilo trochu lepšie.“
Žiaľ, môžeme o našu planétu prísť
»Myslíš že sa v súčasnosti zaujíma o ekológiu dostatok ľudí?
„Stále je to málo ľudí, ale určite pribúdajú. A vidím obrovskú zmenu hlavne v našej generácii. Tým, že sme posledná generácia, ktorá ešte vie s klimatickou krízou niečo spraviť, tak je veľmi pozitívne, že práve ľudia z našej generácie si začínajú čoraz viac uvedomovať, ako veľmi dôležité je žiť ekologicky. Ale z celkového hľadiska je tých ľudí určite málo.“
»Myslíš, že sme teda na ceste k záchrane či záhube planéty?
„Ľudia hlavne neveria tomu, že ak budeme pokračovať v živote, aký práve žijeme, tak sa klimatická kríza skončí veľmi zle. Že bude viesť k záhube planéty. Existuje na to viacero vedeckých štúdii a priamych dôkazov, že veľa ekologických problémov, ktoré máme dnes vznikli práve na základe konania človeka. A to je aj nepopierateľný dôkaz toho, že ak v tom budeme pokračovať, tak o našu planétu prídeme.
Na druhej strane, snažím sa stále ostať optimistická, takže verím, že planétu vieme ešte zachrániť. Na to nám však treba práve vzdelanie o ekológii a osvetu a stále viac ľudí, ktorí si uvedomujú všetky súvislosti. A ktorí dokážu z časti zmeniť to, ako žijú v prospech celej spoločnosti a planéty.“
Knižná búdka aj swap oblečenia
»Minulý rok si založila vlastné občianske združenie so zaujímavým názvom…
„Naše občianske združenie sa volá OZ Oživô a prepája dve témy, ktoré sú mne v živote veľmi blízke, a ktorým by som sa chcela v budúcnosti aj venovať. Je to téma ekológie a udržateľnosti a téma vzdelávania. Pretože verím v silu vzdelávania a verím, že práve k ekologickejšiemu a udržateľnejšiemu životu sa vieme dopracovať jedine cez vzdelávanie. Tento proces je dlhodobý a ak začneme vzdelávať teraz, výsledky uvidíme až o niekoľko desiatok rokov. Naše združenie teda prepája tieto dve témy a snažíme sa vzdelávať hlavne mládež. Do budúcna by sme chceli rozbehnúť vzdelávanie na školách, ktoré ale momentálne kvôli korone nebolo možné.“
»Skúsme spomenúť aspoň nejaké aktivity, či zámery.
„Tak napríklad cez letné prázdniny sme stihli spraviť vzdelávania s deťmi zo slabších socioekonomických podmienok, čo je skupina, na ktorú sa takisto treba sústrediť. Urobili sme vzdelávanie s rómskymi deťmi, ktoré sme učili základy ekológie a triedili sme s nimi odpad s tým, že sme im vysvetľovali, prečo je dôležité ho triediť a ako ho treba triediť.
Takisto sme sa rozhodli vyrobiť knižnú búdku, ktorá tiež spĺňa funkciu vzdelávania. Aj keď dnes vieme, že vzdelávanie už má oveľa viac podôb ako len knihy. Knižná búdka je teda o udržateľnosti a recyklácii kníh a princíp je ten, že každý môže do búdky nejakú knihu priniesť a na výmenu si nejakú odniesť, prípadne si nejakú knihu požičať a potom ju vrátiť.”
Prečítajte si ďalšie ROZHOVORY.
“Minulé leto sme taktiež začali v Liptovskom Mikuláši organizovať swapy oblečenia. Uvedomujeme si totiž, aké škody pácha na životnom prostredí práve módny priemysel. Funguje to tak, že každý donesie na tento swap niekoľko kusov svojho oblečenia a vymení si ich za iné. Swapy sú úžasná forma, ako obmieňať svoj šatník bez toho, aby sme podporovali ničenie životného prostredia v takej miere, ako to robí módny priemysel. Takzvaná fast fashion totiž najviac prispieva k ničeniu planéty a klimatickej kríze.“
Swap je moderný spôsob, ako si vymieňať oblečenie. Býva to podujatie, kde prinesiete oblečenie, ktoré už nemôžete alebo nechcete nosiť. Odovzdáte ho a vyberiete si niečo iné, pekné na oplátku. Všetko oblečenie sa rozvešia na stojany a rozdelí sa do sekcií: bežné oblečenie ako košele, blúzky, sukne, nohavice, cez šatky, čiapky až po kabelky a opasky. Chodíte pomedzi stojany a vyberáte si.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk