Letné horúčavy sa blížia. Ste pripravení?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Síce jar prichádzala tento rok nesmelo, môžeme si byť však istí, že leto to rozbalí vo veľkom. Ako prekonať neskutočné letné horúčavy v domácnosti, keď nemáte klimatizáciu? Vďaka týmto tipom prežijete tohtoročné leto bez toho, aby ste dostali fatamorgánu.

Zadebnite sa

Ak nemáte klimatizáciu, použite žalúzie – celý deň ich majte zastreté. Ak máte aj vonkajšie rolety, použite aj tie. Takto vytvoríte medzi oknom a roletami či žalúziami vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako izolant pred tými najväčšími horúčavami.

Cez deň nevetrajte

Je to taká automatika – keď je nám teplo, otvoríme okno. Dajte si však na to v lete pozor. Prečo? Lebo vonkajší vzduch je počas dňa teplejší ako ten, čo máte vnútri. Takže by ste dosiahli iba ďalšie zvýšenie teploty. Vetrajte v noci, skoro ráno alebo počas búrky, aby sa letné horúčvay nedostali k vám dovnútra.

Zakryte balkón

Ak máte balkón, budú pre vás markízy neoceniteľné. Prečo? Ak vám naň slnko celý deň svieti, tak ostane vyhriaty a v noci cez balkónové dvere toho veľa nevychladíte. No ak zatiahnete markízu, balkón bude chránený.

Trik s ventilátorom

Ventilátor je len dočasné riešenie, ktoré pre niektorých ľudí nemusí byť práve najpríjemnejšie. No ak chcete použiť ventilátor na dlhodobejšie ochladenie miestnosti, existuje jednoduchý trik – postavte pred neho misku s ľadom a zapnite ho.

letné horúčavy

Nezabudnite na ľahké, priedušné oblečenie.

Nájdite si vhodné oblečenie

Mnoho ľudí si myslí, že čím menej oblečenia majú na sebe, tým budú teplo znášať lepšie. Ale zoberte si takých beduínov v púšti – tí sú zahalení takmer celí. Preto si nájdite voľné, ideálne ľanové oblečenie, ktoré vášmu telu pomôže lepšie regulovať teplotu a zvládnuť tak letné horúčavy.

Prezlečte si obliečky

Ak sa vám nedarí zaspať počas horúcich nocí, je načase vymeniť posteľnú bielizeň. Najlepšie sú ľahké krepové obliečky v kombinácii s ľahkou letnou perinou. Aj toto vám pomôže lepšie znášať horúčavy.

Tip pre tých, ktorí bývajú na prízemí

Ak je to naozaj na nevydržanie a bývate na prízemí, môžete skúsiť tento trik – vylejte si pod okná niekoľko kýbľov s ľadovou vodou a vyvetrajte. Do bytu sa vám dostane svieži vzduch ako po búrke a vám sa aspoň nachvíľu uľaví.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Jeden komentár

  1. Tie obliečky naozaj pomáhajú. Minulý rok som si kúpila saténové
    od Scanquiltu a sú perfektne chladivé. Aj manžel si ich pochvaľuje. Aj
    keď tento rok už by sa tie tropické teplá opakovať nemuseli. :

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.