Trh práce sa mení. Sú naši študenti na to pripravení?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V aule Maxima na Technickej univerzite v Košiciach sa 28. novembra uskutočnila najväčšia konferencia pre stredoškolákov o budúcnosti trhu práce. V poradí už tretia konferencia BeREADY FOR THE FUTURE sa tentokrát konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Petra Neumanna s odborníkmi z T-Systems Slovakia a za významnej podpory Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach.  Ruku k dielu priložila aj stredoškoláčka Barbora Hamajová, ktorá popri príprave na maturitu stíhala manažovať celý marketing, dobrovoľníkov a PR.

Na konferencii sa zúčastnilo cez 450 najlepších študentov, tentokrát z celého východného Slovenska. A aký je prínos konferencie?
Organizátori v tom majú jasno. „Študenti získajú prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti,“ hovorí Dominik Hamaj, „Budú vďaka tomu vedieť robiť lepšie kariérne rozhodnutia a dokážu sa lepšie uplatniť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí.“konferencia trh práce pre stredoškolákov

 

Digitalizácia v zamestnávaní budúcnosti

Aj v Košiciach bola konferencia koncipovaná spôsobom, ktorý spája zábavu aj učenie a študenti sa rozhodne nenudili.
O 9:30 ráno odštartovala prvý prednáškový panel Jana Petreková z T-Systems Slovakia. Hovorila o Generácii Z ako o pracovnej sile budúcnosti. Mikrofón po nej prebral Tomáš Kasman z Google s prednáškou o digitalizácii a nevyhnutnosti technológií pre našu budúcnosť. Panel uzavrel Peter Bobík z EY a ukázal študentom, prečo jediná konštanta vo svete biznisu je zmena a ako môžu ostať relevantnými na trhu práce budúcnosti.

Druhý panel sa začal o 13:00, po aktívnej prestávke, a otvoril ho Július Oboril zo spoločnosti IBM s prednáškou o Data Science a svete Umelej inteligencie. Po ňom nasledoval Radoslav Mizera zo Solved, ktorý rozprával o budúcnosti práce z hľadiska zamestnávania sa a spolupráce prostredníctvom digitálnych platforiem. Po oboch paneloch bol čas na krátku diskusiu cez Slido, počas ktorej rečníci odpovedali na mnohé otázky zúčastnených študentov.digitalizácia konferencia

 

Ako napísať dobrý motivačný list?

V obedňajších hodinách prebiehala takzvaná aktívna prestávka. Otvorili sa workshopy, na ktoré sa študenti prihlásili ešte pred samotnou konferenciou, aby si každý z nich mohol vybrať workshop, ktorý ho oslovil najviac. Študenti mali, samozrejme, aj čas na obed a networking a taktiež si mnohí z nich vyskúšali virtuálnu realitu.

Vybrať si mohli z ponuky šiestich workshopov od rôznych firiem. Lektori z T-Systems Slovakia študentov naučili, ako  nadobudnúť IT zručnosti jednoducho, zábavne a prakticky. Na workshope od Cambridge Study sa študenti naučili, ako napísať dobrý motivačný list a dostať sa na školu v zahraničí.

Odborníci z Unicorn Systems SK ich oboznámili s prácou projektového manažéra a riadením tímov. Na workshope od IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže pochopili rozdiel medzi formálnym a neformálnym vzdelávaním a ich dôležitosti pre úspešnú kariéru.konferencia trh práce stredoškoláci

Pohovor aj úspešná kariéra

Odborníci z LYNX im predstavili základné princípy budovania úspešnej kariéry v akomkoľvek odvetví a na workshope od Budgetovo.sk sa naučili, ako sa dobre pripraviť na pracovný pohovor a tiež ako si jednoducho pripraviť pútavý životopis.

Na záver bohatého programu sa organizátori so študentmi rozlúčili zaujímavým kvízom so skvelými cenami. Konferenciu hodnotia nielen oni, ale aj opýtaní pedagógovia a partneri veľmi pozitívne.konferencia trh práce stredoškoláci

konferencia trh práce stredoškoláci

LepšíDeň.sk podporuje BeREADY FOR THE FUTURE.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.