Vígľašský zámok spája históriu s luxusnými službami. Čo sa oplatí vidieť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vígľašský zámok, ktorý leží v Slatinskej kotline neďaleko Zvolena, slúži dnes ako hotel. Kedysi to bol poľovnícky zámok, kde sa uhorský kráľ Žigmund rád stretával na poľovačkách so svojimi priateľmi. Neskôr bol zámok opevnený a chránil spolu s ostatnými hradmi prístup k stredoslovenským banským mestám.

Dnes je to teda hotel, ktorý má 55 izieb, ponúka aj wellness a výbornú gastronómiu. Lákavé je práve prepojenie všadeprítomnej histórie, ktorá siaha až do raného stredoveku, s modernou hotelovou eleganciou.
V gotickej kaplnke alebo v rytierskej sále sa organizujú svadby. Prebiehajú tam aj rôzne firemné semináre, kongresy a školenia. Na mieste, ktoré bolo sídlom uhorských kráľov. Ako sa tam dostať a čo sa oplatí vidieť? Hodí sa to aj pre rodiny s deťmi?

Ako sa dostať na Vígľašský zámok?

obec Vígľaš na mapeZámok leží v obci Vígľaš. Kedysi prechádzal hlavný ťah zo Zvolena na Lučenec a Rožňavu popod zámok, no po otvorení rýchlostnej cesty R2 musíte z nej zísť. A to na kruhovom objazde zo Zvolena nie doľava na R2, ale rovno smer Zvolenská Slatina a potom Vígľaš. Alebo v smere od Lučenca zídete z R2 za Detvou okolo Masarykovho dvora a na Vígľaš.

Keď už ste v obci, prejdite z hlavnej cesty cez most ponad rieku Slatina, pekne nás tam navigujú informačné tabule. Pokračujeme po kratučkej Podhorskej ulici na Zámockú ulicu, ktorou prídeme na zámok. Ak pricestujeme autom, zaparkujeme na parkovisku pred zámkom.

Ak autobusom, vystúpime z neho na autobusovej zastávke Vígľaš-Jednota. Z hlavnej cesty odbočíme doprava a prejdeme mostom ponad rieku. Za mostom pokračujeme doľava a potom po Zámockej ulici až na zámok.
Do obce Vígľaš sa dostaneme aj vlakom, ale zastávka je pomerne ďaleko, a tak nám cesta bude trvať pešo aj polhodinu. Zo stanice najskôr prejdeme po Železničnej ulici až na hlavnú cestu, kde najprv pokračujeme mostom ponad rieku a potom po Zámockej ulici až na zámok.

Vstupné a otváracie hodiny
Prehliadka zámku Vígľaš trvá asi 40 minút a minimálny počet osôb sú 4. Začínajú sa vždy o 11:00 a 14:00 počas celého týždňa, vrátane víkendu. Dospelá osoba a deti od 15 rokov zaplatia 5 eur, deti od 6 do 15 rokov, ZŤP, dôchodcovia majú zľavnené vstupné 3 eurá a deti do šesť rokov zdarma.

Vígľašský zámok

Na zámku

Z parkoviska prejdeme cez vstupnú gotickú bránu a všimneme si automat na pamätné mince, pri ktorom sa deti určite pristavia. Tento zámok a okolie sú totiž vhodným turistickým cieľom aj pre rodiny s deťmi, ako pripomínajú autori sprievodcu Hrady pre deti. V knižke dávajú množstvo dobrých tipov, kam sa vybrať, čo vidieť a medzi odporúčaniami nechýba ani Vígľašský zámok. Hneď prezradíme prečo 🙂

Takže pokračujeme na nádvorie, kde nájdeme posedenie a v pozadí uvidíme zámockú studňu. Napravo od vstupnej brány, pred vchodom do recepcie, zase „tróni“ drevené kreslo, do ktorého sa môžeme posadiť a cítiť sa na chvíľu ako niekdajší panovníci.
Pred prehliadkou zámku vás sprievodkyňa stručne oboznámi nielen s históriou panovníkov, ktorí sú vyobrazení na stene vestibulu, ale aj s jednotlivými erbmi.

Vo vedľajšej miestnosti za vestibulom sú vystavené fotografie znázorňujúce jednotlivé vývojové etapy novodobej rekonštrukcie zámku. Uvidíme tiež pozostatky obranného valu, z ktorého sa zachovala iba malá časť, keďže zvyšok bol zničený pri výstavbe kongresovej sály.
Prejdeme chodbou vedúcou popri vnútornom nádvorí a prezrieme si jej nástenné fresky zobrazujúce súboj rytierov či kráľovnú Máriu.

Vígľašský zámok nádvorie

Druhé nádvorie

Vígľašský zámok rytier brnenieZ chodby neskôr prejdeme na druhé nádvorie, kde môžeme obdivovať krásnu arkádu pochádzajúcu z barokovej prestavby zámku. Pred nami stojí gotická kaplnka, ktorá aj spolu s priľahlými reprezentačnými sálami má pôvod v prvej etape výstavby hradu. Kaplnka je vysvätená (konajú sa tu svadby), zasvätená archanjelovi Michaelovi a má pôvodný portál dverí a okien. Vo vnútri kaplnky nájdeme originálne kamenné stĺpy, avšak vitráž pochádza zo súčasnosti.

Po jej prehliadke prejdeme na poschodie, odkiaľ môžeme kaplnku obdivovať zhora. Okno situované za našimi chrbtami je pôvodné. Z kaplnky pokračujeme do rytierskej sály, ktorá bola pri výstavbe hotela nanovo vybudovaná. „Deti v nej určite zaujmú repliky rôznych brnení a zbraní. Nazrieme aj do vedľajšieho salónika, kde sa nachádzajú rôzne dobové predmety a nábytok pochádzajúci z Rumunska,“ popisujú Viera Poláková a Daniel Kollár v turistickom sprievodcovi, už treťom pokračovaní Hrady pre deti.

Vígľašský zámok interiér

Vígľašský zámok interiér

Vzácna mapa Rakúsko-Uhorska

Z historickej časti zámku prejdeme hotelovou časťou do zámockej jedálne. Cestou uvidíme fragment originálneho muriva s nápisom, ktorý bol pri rekonštrukcii zachovaný. Zámocká jedáleň ohromí svojou veľkosťou a dreveným krbom. Celú však vybudovali nanovo a nenájdeme tu nič pôvodné.

Prehliadku ukončíme v priestoroch nad vestibulom, kde si  môžeme pozrieť kópiu vzácnej mapy Rakúsko-Uhorska, vytvorenej tzv. kopčekovou metódou. Jej originál z roku 1528 nájdete vo Viedni a zapísali ho do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Keď sa prejdeme popri vonkajšom zámockom múre, uvidíme zrekonštruovanú nárožnú baštu. Tá, ako aj ďalšie bašty či múr opevnenia pochádzajú z obdobia tureckých vojen. Časti muriva sa tu kombinujú s pôvodnou skalou. Výrazným prvkom zámku je atika, ktorá pochádza z konca 19. storočia. Na parkovisko sa vrátime rovnakou trasou.

Vígľašský zámok

Zdroj a foto: sprievodca Hrady pre deti 3.diel, wikipedia, grandviglas.com,
wikimedia/djmiscin a wikimedia/rios

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.