Zábavné vedecké pokusy. Oživte Frankendážďovky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naša chladnička, komora aj zásuvka s odloženými vecami – to sú miesta, kde sa ukrývajú skutočné poklady. A dajú sa robiť skvelé vedecké pokusy. Ak chcete deťom priblížiť vedu, touto knihou to urobíte zábavne, pútavo a pritom bezpečne. Veď najviac inšpirácie nájdu mladí výskumníci najmä tam, kde to určite nečakajú – doma.
Nižšie nájdete aj pokus Frankendážďovky – ukážeme vám, ako môžete prebudiť želatínové dážďovky k životu pomocou jednoduchej chemickej reakcie. Budú sa hýbať a plávať 🙂

 

V knihe Zábavné vedecké pokusy pre deti je 52 pokusov, ktoré si nevyžadujú špeciálne vybavenie ani nebezpečné chemikálie. Úplne postačí materiál, ktorý doma bežne máte, napríklad mlieko, alobal alebo aviváž.

Pokusy deťom pomôžu pochopiť základné princípy fyziky, chémie či biológie.
Okrem 52 experimentov nájdete v knihe tipy, ako si viesť zápisky a zaznamenávať výsledky pozorovania. Tiež návrhy na ďalšie pokračovanie experimentov a zrozumiteľné vysvetlenie fyzikálnych a chemických javov.

Zázračný odvar meniaci farbu
Bublinky v balóne
Kryštálové lízanky
Trik s obrusom
Vajíčko vo fľaši
Odoberanie DNA
Ľad na šnúrke

To je len pár pokusov, ktoré nájdete v knihe. A nájdete tam aj Frankendážďovky – takto si ich spoločne s deťmi zhotovíte.

dážďovky jojo

Vedecké pokusy s gumennými cukríkmi? Zábava, ktorá chutí:-)

Frankendážďovky

Materiál: želatínové cukríky – červíky alebo dážďovky, nožnice alebo nôž, 3 lyžice (42 g) sódy bikarbóny, 1 hrnček (250 ml) teplej vody, lyžica, nádoba alebo priehľadný pohár, kvasný ocot a vidlička.

PROTOKOL
1. KROK: Pozdĺžne nastrihajte želatínové dážďovky. Z jednej by ste mali vytvoriť štyri nové supertenké dážďovky. Čím budú tenšie, tým bude experiment lepšie fungovať.
2. KROK: Nasypte sódu bikarbónu do teplej vody. Dobre ju premiešajte. Ponorte dážďovky do roztoku a nechajte ich v ňom 15 až 20 minút.
3. KROK: Kým sa dážďovky máčajú v roztoku, naplňte pohár octom.
4. KROK: Po 20 minútach vyberte dážďovky vidličkou z roztoku a preložte ich do roztoku s octom. Uvidíte, ako ožijú.

Ako to funguje?
Dážďovky sa v pohári hýbu a plávajú, pretože ocot (kyselina octová) reaguje so sódou bikarbónou (hydrogénuhličitanom sodným), ktorou nasiakli vďaka ponoreniu do prvého roztoku.
Počas chemickej reakcie vznikajú bublinky oxidu uhličitého. Keďže bublinky plynu majú menšiu hustotu ako ocot, pohybujú sa smerom nahor a ťahajú dážďovky so sebou. Vďaka tomu sa dážďovky hýbu, pokým chemická reakcia neustane.

vedecké pokusy pre deti

Deti sa zabavia a niečo pri tom aj naučia.

Kniha je rozdelená na 12 kapitol ako Úžasná mikrobiológia, Šokujúca veda, Zaujímavá botanika, Fyzika v pohybe, či Chemické reakcie.
Každý pokus sa skladá z úvodného textu, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete o zisťovanom jave a odborných pojmoch. Každý návod je rozdelený na rovnaké časti, jednoduchý postup – materiál, bezpečnosť, protokol, rámček veda skrytá za zábavou a ďalšie možnosti.

Autorka Liz Lee Heinecke skombinovala svoje skúsenosti mamy a vedkyne a vytvorila experimenty, ktoré sú bezpečné pre malých zvedavcov, ale budú sa páčiť aj starším experimentátorom. A čo je najdôležitejšie, dajú sa robiť doma v kuchyni.
Jej vášeň pre šírenie nadšenia pre vedu ju priviedla k pravidelnému programu vysielanému miestnou pobočkou televízie NBC, k práci pre NASA a k tvorbe aplikácie pre iPhone, ktorá rodičom ukazuje, ako môžu jednoduchým spôsobom a zábavnými pokusmi vzbudiť u detí akéhokoľvek veku záujem o prírodné vedy.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.