Prečo by ste mali piť zelené smoothie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Smoothies na rozdiel od ovocných štiav či džúsov obsahujú okrem vitamínov, minerálov, aktívnych enzýmov, flavonoidov  aj nutrične vysoko cenenú vlákninu,“ tvrdí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová z Poradne zdravie.
Zelené smoothie  má na náš organizmus množstvo pozitívnych účinkov, čo dokazujú tisíce reakcií od ľudí, ktorí sa zúčastnili na stretnutiach s Victoriou Boutenko.
Je to svetovo uznávaná autorita v oblasti zeleného smoothie, ktorá robí kurzy a prednášky v krajinách na celom svete.
Tu je niekoľko ohlasov od ľudí, ktorým zelené smoothie pomohlo – oveľa viac ich nájdete v jej knihe Zelené smoothie – 7-dňový detox, kde nechýbajú ani tipy, rady a recepty na zelené smoothie, zelené polievky a pudingy.

 

Cukrovka 2.typu

Už pár rokov sa zúčastňujem na Viktóriiných sústredeniach so zeleným smoothie. Najpôsobivejšie bolo to kanadské roku 2009. Boli tam aj dvaja príslušníci diabetickej rodiny, dospelý a tínedžer. Ich príbeh vyznieva skutočne ako medicínsky zázrak. Pokiaľ ide o liečenie cukrovky, boli veľmi zapálení pre metódy alternatívnej medicíny. Dvadsaťštyri hodín denne nosili už dlhšie inzulínovú pumpu… Počas nášho týždňového pobytu si ju odpojili, lebo hladina glukózy im značne poklesla, takže inzulín nepotrebovali. Vzhľadom na osobné svedectvo si to pamätám ako čosi, čo si zaslúži pomenovanie „zázrak zeleného smoothie“.
Pokiaľ ide o mňa, píjam zelené smoothie denne. Najradšej mám mix bazalka – špenát – jablko – kajenské korenie.
LM, Ashland, Oregon

zelené smoothie

Namiešajte si zelené smoothie podľa seba.

Zlepšenie zraku

Sústredenie so zeleným smoothie, na ktorom som za zúčastnila v Britskej Kolumbii roku 2013, znamenalo prelomovú udalosť v mojom živote. Keď som ta prišla, nevedela som presne, do čoho sa púšťam. Dostávali sme zelené nápoje, zelené polievky a zelené pudingy. A k tomu citrónovú vodu.
Všetci okolo pociťovali hneď určité účinky, ja však nie. Až na štvrtý deň sa mi v ústach objavili afty, čosi, čo bežne nemávam. Zároveň som začala pociťovať únavu a úbytok energie. V posledný deň som začala mať problémy so zrakom, videla som hmlisto a nemohla som zaostriť pohľad. A akýsi útlm som pociťovala aj v hlave, čo je u mňa tiež neobvyklé, lebo bežne mávam jasné vnímanie. Ale o pár dní som to opäť bola ja. Cítila som sa sviežejšia a čulejšia. Cítila som obvyklý prílev energie. Potom sa mi do niekdajšieho normálu upravil aj zrak.
Zároveň som schopná stavať sa k dianiu vo svojom živote lepšie ako predtým. Chcela by som, aby sa toho v mojom živote odohrávalo viac, žiada sa mi, aby zapustilo korene viac zasadených rastlín, a to pre mňa aj pre moju rodinu. Som plná entuziazmu, ale chcem všetko okamžite. A pritom ja sama by som chcela byť rozvážnejšia. Ešte pred sústredením som prestala užívať rastlinné výživové doplnky a potom som sa k nim už nevrátila.
Lepšie som pochopila úslovie, že sme tým, čo jeme. Keď dodám telu živiny, ktoré potrebuje, ono ma podrží a som schopná urobiť všetko, čo si zaumienim.
Diane Braico, Lowbanks, Ontario, Kanada

zelené smoothie

Zelené smoothie je vhodné aj pre deti – možno pridať viac ovocnej zložky, aby im chutilo.

 

Koniec s reumatoidnou artritídou

Mal som cestu do Los Angeles a pri tej príležitosti som sa zastavil u svojich dobrých dvoch priateliek. Sú to sestry. Jedna z nich bola pripútaná na invalidné kreslo. Bola tak už skoro rok a stále odkázaná na svoju opatrovateľku.
Keď som k nim išiel na návštevu, kúpil som im ako dar kvalitný vysokoobrátkový mixér a hneď som sa aj ponúkol predviesť im, ako sa robí zelené smoothie, dúfajúc zároveň, že by sa z mixovania tohto nápoja mohla stať časť ich denného rituálu. Jedna zo sestier, Christine, ho okamžite vypila, kým tá druhá – invalidná Celeste – si z neho len zdvorilo uchlipla, pochválila to a odložila bokom s poznámkou, že už jedla.

Nedal som sa tým znechutiť a nechal som mixér aj ingrediencie opatrovateľke, aby za mojej neprítomnosti robila pre obe zelené smoothie. Po čase ma však rozladil list od opatrovateľky, v ktorom mi oznámila, že mixér je už zabalený a pripravený pre mňa, aby som si ho zobral naspäť, keď opäť prídem na návštevu.

Lenže o pár týždňov ma prekvapil iný list. Stálo v ňom, že Celeste si to rozmyslela. Podľa všetkého teda zelené smoothie zachutilo opatrovateľke a začala si ho robiť pre seba. Celeste mala vždy radosť, keď sa jej opatrovateľke niečo pozdávalo či podarilo, napríklad keď schudla, bola čulá, pozitívne nastavená a pod. Snažila sa poznať jej myšlienky a dovtípiť sa, čo sa jej žiada. A tak sa objektom chúťok jednej i druhej sestry časom stalo aj zelené smoothie.

Opatrovateľka hneď s nadšením uvítala Celestin nápad dať si zelené smoothie. A tak keď som ďalší raz prišiel, i mňa potešila táto výzva z úst Celeste, ktorá sa minule stavala k zelenému smoothie ako k bezvýznamnej zbytočnosti.

To bol však len začiatok! Keď som ich prišiel navštíviť ďalší raz, moja priateľka už nebola na invalidnom vozíku. S ľahkosťou, šťastná a plná humoru sa voľne prechádzala, ba kratšie cesty si aj sama odšoférovala. A navyše, táto matka, stará matka i prababka sa každému rada zverovala s tým, ako jej úžasne prospieva novoobjavený „elixír“. Celeste teraz často víta svoje vnúčatá i pravnúčatá v kuchyni, kde ich osobne zasväcuje do tajov prípravy zeleného smoothie.
Gerry Coffey, Decatur, Alabama

zelené smoothie

Keď ho raz ochutnáte, zamilujete si ho.

 

Zmizli mi žlčové kamene

Vždy som si veľmi želala, aby som mohla všetky potrebné živiny prijímať v nejakom nápoji, a netráviť varením kopu hodín pri sporáku. Keď som sa do tejto knihy začítala, okamžite mi došlo, že toto veru nie je nijaké táranie do vetra. A hneď som tú knihu kúpila aj dcére. A tá sa neskôr zúčastnila aj na Viktóriinom sústredení.

Pred 19 rokmi, keď som mala 52 rokov, som začala byť supercitlivá na magnetické polia. Už aj predtým som precitlivene reagovala na kovy a elektromagnetické polia. Nebolo to ľahké. Rozvinuli sa mi všakovaké infekcie, mala som stuhnuté kĺby. Celkove som sa zle cítila. Na zvládnutie zápalu som užívala antibiotiká. Po každom jedle ma bolelo na pravej strane. Spôsobovali to žlčové kamene.
A tak som denne užívala aj tabletky na ich rozpúšťanie.
Toto leto som od detí dostala na narodeniny mixér. Dcéra ma prišla aj navštíviť a dala mi dobrú radu. Okamžite som začala so zeleným smoothie. Hneď som pochopila, že práve toto je to, čo som už dávno potrebovala.

Teraz denne pijem zelené smoothie a kombinujem ho s normálnou stravou. Schudla som, upravil sa mi stav hrubého čreva a zmizli mi žlčové kamene. Antibiotiká zatiaľ užívam, cítim však, že zdravie sa mi postupne zlepšuje.
Iris Larvall, Švédsko

Oveľa viac tipov a ohlasov na zelené smoothie nájdete v tejto knihe:


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.