Zuzka Šulajová: „Nie som si istá, že sú sociálne siete správny smer.“

LinkedIn

Zapla som facebook. Zrušila som priateľstvo.
Zapla som instagram. Prestala som ho sledovať. Aj Speederov.
Zapla som whatsapp. Vymazať či archivovať konverzáciu?
Rozhodne vymazať.
Zaspala som v slzách.

Svetu dnes dominuje internet, elektronizácia vari všetkého. Všetko sa rieši cez písmenká, nanajvýš cez webkameru. V súčasnej situácii s pandémiou ešte viac.
„Nie som si istá, či sú sociálne siete správny smer. Dnes sa už menej rozprávame a vídame, viac si píšeme. Všetko riešime radšej písomne, do očí si nevieme povedať nič. Stráca sa schopnosť komunikácie a empatie,“ myslí si obľúbená autorka Zuzka Šulajová a preto je o tom aj jej nová kniha Budem iná.
Čitatelia si ju zamilovali vďaka bestsellerovej sérii Džínsový denník. Neskôr prišli Tajomstvá jedného domu, Magický advent, čo Oheň v srdciach. Teraz nás teda opäť zavedie do sveta tínedžerov a máte sa na čo tešiť.

 

Zuzka Šulajová a Budem iná

Budem iná Zuzka ŠulajováVstúpte a pozrite sa, ako vyzerá petržalská sídlisková mládež.
Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú slušným, nudným a usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas násilný a nenávistný mudrlant bez výraznejších záľub a ambícií, vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor.

Ela absolvuje s nevôľou, ale bez väčšieho reptania všetky rodinné akcie, no kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov z partie, kde si užíva tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce nové zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.
Majú pätnásť a chcú všetko, najmä zábavu a slobodu. Postupne prejdú až do dospelosti a riešia problémy, s akými by sa veru nechceli stretnúť ani dospelí…

 „Počas písania knihy Magický advent sa mi ozvala čitateľka Slávka a rozpovedala mi svoj príbeh – skúsenosti s drogami a neviazaným sexuálnym životom už v trinástich rokoch. Svojim postavám som dala o dva roky viac – 15 rokov. A vnikol príbeh Budem iná,“ približuje inšpiráciu autorka.

 

Ten príbeh ma pálil zaživa…

Budem iná je miestami mrazivý, dramatický, občas drsný a silno emocionálny príbeh o cigaretkách, drogách, o nonstop zábave, šialených nápadoch. O slobode a túžbe užívať si bez zábran a do nemoty. Zažiť opojnú dimenziu zakázaného ovocia, z ktorej už niet návratu. Zameraní len a len na svoje nebezpečné egá však ničia životy svojich najbližších.

„V príbehu je napríklad aj skúsenosť s popáleninami tretieho stupňa,“ hovorí Zuzka Šulajová. Aké je horieť zaživa, ako prebieha liečba, transplantácia kože a aká nekonečná, vlastne doživotná je rekonvalescencia. Je to doslova a do písmena skutočný zážitok jej dlhoročného čitateľa Vladiho. „Príbeh knihy Budem iná ma pálil zaživa, nielen keď Ela horela a prežívala agóniu bolestí nad bolesti…“

V príbehu nájdete aj drsný zážitok so psom, ktorý je, žiaľ, skutočný. Prebehla o tom správa na facebooku polície. Takisto kadejaké výčiny mladých, ktoré autorka prevzala zo skutočných príspevkov polície SR. „Nuž a nachádzajú sa tam aj všelijaké youtube výzvy, žiadnu som si nevymyslela. Ani tú, kde postavy vylezú na bratislavskú vežu Ufo,“ dodáva autorka.

Zuzka ŠulajováPrečítajte si tiež
Zuzka Šulajová: Tínedžerstvo som mala pokojnejšie
ako Paula z Džínsových denníkov.

 

Petržalská mládež

Zuzka Šulajová síce nežije v Petržalke, no zasadila tam svoj príbeh. „Kvôli príbehu som si sídlisko dôkladne prešla, spoznala som obe jazerá, Malý aj Veľký Draždiak. Či je tam nebezpečne… neviem, myslím si, že už o nič viac ako na iných sídliskách. Petržalka má len tú nevýhodu a v istom zmysle výhodu, že je obrovská a anonymná.“

Dnešní mladí sú podľa nej iní, ako bývali staršie generácie.
Kedysi sme pred školou nervózni čakali, či kamarátka príde do školy, či príde ON. Dnes deti stoja pred školou a vypisujú si. A prišiel jav, na ktorý je aj ona alergická – prestávajú sa používať čiarky, bodky, interpunkcia sa úplne vytráca. „To sme už až tak spohodlneli? Kam mizne naša slovenčina, o ktorú naši predkovia toľko bojovali? Koniec koncov, aj o tom je predchádzajúci román Oheň v srdciach,“ dodáva.

Podľa nej je mimoriadne dôležité zázemie mladých a tiež prostredie, v ktorom sa pohybujú. „Rodičia sú alfa a omega, dieťa formujú odmala. Ale nie sú všemocní. Dieťa strávi viac času v škôlke a najmä v škole ako s rodičmi. To je ten vonkajší svet, ten ho formuje, a rodič ho musí len vedieť včas podchytiť a nasmerovať. Zase sme pri komunikácii. Nič nie je iba čierne a biele a o tom je aj moja kniha,“ odkazuje Zuzka Šulajová ohľadom svojej novinky Budem iná.

 

Foto: autorka, LepšíDeň.sk, Tatran

Zuzka Šulajová Budem iná


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.