Zuzka Šulajová: „Nie som si istá, že sú sociálne siete správny smer.“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zapla som facebook. Zrušila som priateľstvo.
Zapla som instagram. Prestala som ho sledovať. Aj Speederov.
Zapla som whatsapp. Vymazať či archivovať konverzáciu?
Rozhodne vymazať.
Zaspala som v slzách.

Svetu dnes dominuje internet, elektronizácia vari všetkého. Všetko sa rieši cez písmenká, nanajvýš cez webkameru. V súčasnej situácii s pandémiou ešte viac.
„Nie som si istá, či sú sociálne siete správny smer. Dnes sa už menej rozprávame a vídame, viac si píšeme. Všetko riešime radšej písomne, do očí si nevieme povedať nič. Stráca sa schopnosť komunikácie a empatie,“ myslí si obľúbená autorka Zuzka Šulajová a preto je o tom aj jej nová kniha Budem iná.
Čitatelia si ju zamilovali vďaka bestsellerovej sérii Džínsový denník. Neskôr prišli Tajomstvá jedného domu, Magický advent, čo Oheň v srdciach. Teraz nás teda opäť zavedie do sveta tínedžerov a máte sa na čo tešiť.

 

Zuzka Šulajová a Budem iná

Budem iná Zuzka ŠulajováVstúpte a pozrite sa, ako vyzerá petržalská sídlisková mládež.
Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú slušným, nudným a usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas násilný a nenávistný mudrlant bez výraznejších záľub a ambícií, vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor.

Ela absolvuje s nevôľou, ale bez väčšieho reptania všetky rodinné akcie, no kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov z partie, kde si užíva tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce nové zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.
Majú pätnásť a chcú všetko, najmä zábavu a slobodu. Postupne prejdú až do dospelosti a riešia problémy, s akými by sa veru nechceli stretnúť ani dospelí…

 „Počas písania knihy Magický advent sa mi ozvala čitateľka Slávka a rozpovedala mi svoj príbeh – skúsenosti s drogami a neviazaným sexuálnym životom už v trinástich rokoch. Svojim postavám som dala o dva roky viac – 15 rokov. A vnikol príbeh Budem iná,“ približuje inšpiráciu autorka.

 

Ten príbeh ma pálil zaživa…

Budem iná je miestami mrazivý, dramatický, občas drsný a silno emocionálny príbeh o cigaretkách, drogách, o nonstop zábave, šialených nápadoch. O slobode a túžbe užívať si bez zábran a do nemoty. Zažiť opojnú dimenziu zakázaného ovocia, z ktorej už niet návratu. Zameraní len a len na svoje nebezpečné egá však ničia životy svojich najbližších.

„V príbehu je napríklad aj skúsenosť s popáleninami tretieho stupňa,“ hovorí Zuzka Šulajová. Aké je horieť zaživa, ako prebieha liečba, transplantácia kože a aká nekonečná, vlastne doživotná je rekonvalescencia. Je to doslova a do písmena skutočný zážitok jej dlhoročného čitateľa Vladiho. „Príbeh knihy Budem iná ma pálil zaživa, nielen keď Ela horela a prežívala agóniu bolestí nad bolesti…“

V príbehu nájdete aj drsný zážitok so psom, ktorý je, žiaľ, skutočný. Prebehla o tom správa na facebooku polície. Takisto kadejaké výčiny mladých, ktoré autorka prevzala zo skutočných príspevkov polície SR. „Nuž a nachádzajú sa tam aj všelijaké youtube výzvy, žiadnu som si nevymyslela. Ani tú, kde postavy vylezú na bratislavskú vežu Ufo,“ dodáva autorka.

Zuzka ŠulajováPrečítajte si tiež
Zuzka Šulajová: Tínedžerstvo som mala pokojnejšie
ako Paula z Džínsových denníkov.

 

Petržalská mládež

Zuzka Šulajová síce nežije v Petržalke, no zasadila tam svoj príbeh. „Kvôli príbehu som si sídlisko dôkladne prešla, spoznala som obe jazerá, Malý aj Veľký Draždiak. Či je tam nebezpečne… neviem, myslím si, že už o nič viac ako na iných sídliskách. Petržalka má len tú nevýhodu a v istom zmysle výhodu, že je obrovská a anonymná.“

Dnešní mladí sú podľa nej iní, ako bývali staršie generácie.
Kedysi sme pred školou nervózni čakali, či kamarátka príde do školy, či príde ON. Dnes deti stoja pred školou a vypisujú si. A prišiel jav, na ktorý je aj ona alergická – prestávajú sa používať čiarky, bodky, interpunkcia sa úplne vytráca. „To sme už až tak spohodlneli? Kam mizne naša slovenčina, o ktorú naši predkovia toľko bojovali? Koniec koncov, aj o tom je predchádzajúci román Oheň v srdciach,“ dodáva.

Podľa nej je mimoriadne dôležité zázemie mladých a tiež prostredie, v ktorom sa pohybujú. „Rodičia sú alfa a omega, dieťa formujú odmala. Ale nie sú všemocní. Dieťa strávi viac času v škôlke a najmä v škole ako s rodičmi. To je ten vonkajší svet, ten ho formuje, a rodič ho musí len vedieť včas podchytiť a nasmerovať. Zase sme pri komunikácii. Nič nie je iba čierne a biele a o tom je aj moja kniha,“ odkazuje Zuzka Šulajová ohľadom svojej novinky Budem iná.

 

Foto: autorka, LepšíDeň.sk, Tatran

Zuzka Šulajová Budem iná


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.