Granátové jablko. Účinky, technika otvárania aj recept

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je dobré pre srdce a zlé pre rakovinové bunky. Už len pre toto by ste mali zaradiť granátové jablko do svojho jedálnička. A to ešte neviete, ako úžasné účinky má na náš organizmus aj myseľ. Granátové jablko je doslova superhrdina. Jeho rubínovo-červené semienka pripomínajú drahokamy. Už v antike sa považovalo za symbol plodnosti, krásy a večného života. Prečítajte si, prečo by ste ho mali pravidelne jesť, názorne ukážeme, ako ho jednoducho a účinne otvoriť. Pridáme aj recept na lahodnú granátovo-jablkovú maškrtu. No a poradíme, ako sa granátové jablko pestuje v našich podmienkach.

Granátové jablko má vysoký obsah polyfenolov, ktoré pôsobia antioxidačne. Chránia naše bunky pred agresívnymi kyslíkovými radikálmi, takže posilňujú našu obranyschopnosť, znižujú chronické zápaly v tele a všeobecne spomaľujú proces starnutia buniek.
Podľa štúdií extrémne vysoký obsah polyfenolov potláča rast určitých rakovinových buniek.
Okrem toho je v tomto ovocí obsiahnuté obrovské množstvo vitamínov a minerálnych látok – na čele s vitamínom C, ktorý je práve veľkým lapačom radikálov. Vitamín K podporuje zdravie kostí, vitamín B5 poháňa metabolizmus a draslík sa stará o regulovanú výmenu kvapalín.

 

Ako granátové jablko využijete

Granátové jablko má sezónu od septembra do februára, takže nájdete ho v mnohých supermarketoch. Áno, jeho cena sa vám môže zdať privysoká, zvyčajne okolo dvoch eur za kus, no jeho pozitívne účinky to všetko vynahradia.

Pekne zrelé granátové jablko má hladkú, červeno-žltú šupku. Plody so silne vysušenou a ostrou šupkou sú už prezreté a jadierka sú tvrdé a suché. Doma môžete mať granátové jablká pri izbovej teplote približne týždeň, v chladničke až mesiac. Načaté ovocie by ste mali skladovať v chladničke. Ale ak ho ochutnáte, len ťažko vám niečo z jedného či dvoch kúskov zostane 🙂

Jadrá z granátového jablka sú skvelé len tak na vyhrýzanie, do šalátov, do výdatných ryžových jedál alebo jednoducho do müsli. Funguje aj ako lákadlo na dezerty alebo koláče.

superpotraviny, ktoré dodajú energiuPrečítajte si aj
20 TOP surovín, ktoré vám dodajú energiu.

Granátovo-jablková šťava

Konzumujte iba jadierka, vonkajšia šupka a biela deliaca stena nie sú jedlé, pretože obsahujú priveľa trieslovín. Granátovo-jablková šťava má obrovskú antioxidačnú silu, no nemôže si ju dovoliť každý a často, keďže ide o nákladnú procedúru a teda drahý nápoj.
Často sa ponúka zriedená s vodou, takže dávajte pozor na to, aby nebol primiešaný žiaden cukor a iné prísady. Šťavu môžete vypiť alebo zmiešať so smoothie alebo inou čerstvo vytlačenou šťavou.

„Už jeden pohár granátovo-jablkovej šťavy za deň zlepšuje prekrvenie srdcového svalu, znižuje krvný tlak aj hladinu cholesterolu v krvi,“ upozorňuje expertka na zdravé stravovanie Susanna Bingemer. Skvelá je jej knižka Superpotraviny, kde zaradila aj granátové jablko.

 

Takto otvoríte granátové jablko

Existujú rôzne metódy, ktorými dostaneme jadierka z granátového jablka. Táto možno najrýchlejšia a najjednoduchšia: ovocie krížom rozpolíme ostrým nožom. Polovicu s narezanou stranou držíme v dlani nad širokou misou. S varechou silno búchame po šupke, až pokiaľ nevypadnú cez prsty všetky jadrá.
Zvyšné jadrá zo šupky odstránime prstami.
Treba rátať s tým, že naokolo streknete zopár kvapôčok, ktoré sú červená a farbia, tak pozor na biele oblečenie.

granátové jablko

Nechajte padať jadierka cez prsty ako perly. S varechou je granátové jablko vyčistené ako po masle. Jadierka sa nerozmliaždia a je pri tom zábava 🙂

 

Ako sa pestuje granátové jablko

Granátové jablko sa v našich podmienkach musí na zimu preniesť do chladnej miestnosti, kde je 10 stupňov, minimálne však 4 stupne. Listy na zimu opadávajú, takže granátovník nepotrebuje veľa svetla. No keď začne na jar rašiť prvé lístky, vyžaduje si svetlé stanovisko. Po zmrznutých mužoch je najlepšie preniesť rastlinku von – nasjkôr na tienisté miesto, napríklad počas daždivého dňa na záhradku. Dôležité je, že skorá jar ponúka medzi dennou a nočnou teplotou len malé rozdiely. Granátovník však potrebuje čas, aby si zvykol na slnečné lúče, ktoré by mohli ľahko spáliť mladé lístky. Rastlinu preto otužujte a následne jej už priame slnko nebude prekážať.

Počas leta však granátovník potrebuje teplú, chránenú polohu a plné slnko, aby dostatočne zakvitol a prinášal plody. Zálievka v lete musí byť pravidelná. Vhodné je aj častejšie prihnojovanie plným hnojivom. Od jesene do jari však zalievajte mierne a skôr iba vtedy, keď začne zemina presichať. Keď na jar začínajú rašiť prvé lístky, rastlinu presaďte do novej zeminy, najlepšie dobre prepustnej s dostatkom živín. Ak po niekoľkých rokoch už nádoba sťažkla, že by s ňou bolo problematické pohnúť, na jar len obite zeminu od koreňov a do rovnakej nádoby potom doplňte čerstvú.

Aby granátovník dobre plodil, potrebuje dostatok živín, ktoré pomáhajú plodom dozrieť. Príčinou nedostatku plodov môže byť aj nepravidelná zálievka. Keď rastlinu presadíte, získa dostatok živín, nasadí plody a tie dokážu dozrieť. Takto môžete granátovník presádzať aj každé dva roky + pravidlená zálievka, a budete mať aj skvelé plody. Upozorňujeme, že ak budete rastlinu častejšie presádzať, bude vám bujnejšie rásť, ale to zasa napravíte pravidleným jarným rezom. Skrátite väčšinu konárikov, čo granátovník všeobecne znáša veľmi dobre.

Recept na granátovo-jablkovú maškrtu

Granátové jablko je úžasné už samotné – dáte si ho do misky a vyjedáte pri telke s lyžičkou. Chrumkavé, kyselkavé a nabité prospešnými látkami. Môžete si však pripraviť aj takúto maškrtu. Jej príprava vám zaberie asi 15 minút a získate 4 porcie.

Suroviny:

1 granátové jablko
300 g zrelých broskýň alebo marhúľ
100 g (sójového) jogurtu (s vanilkou)
½ avokáda
100 g čokoládových keksov (alebo grawnoly)
4 PL grenadínového sirupu

POSTUP:

Z granátového jablka odstránime jadierka.
Broskyne a marhule umyjeme a vykôstkujeme, nahrubo rozdrobíme. Zmixujeme s jogurtom. Dužinu avokáda vyberieme lyžicou, primixujeme. Keksy rozmrvíme, vrstvíme do 4 pohárov s jadierkami z granátového jablka a ovocnou kašou.
Pokvapkáme grenadínovým sirupom a servírujeme.

Dobrú chuť!

granátové jablko

Granátovo-jablková maškrta: zdravie pre vaše telo.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.