Trenčín. Prechádzka po meste so slávnou minulosťou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trenčín je mesto so slávnou minulosťou siahajúcou až do rímskych čias. Každý už videl minimálne na fotografiách Trenčiansky hrad, z ktorého kedysi vládol Pán Váhu a Tatier – Matúš Čák. Toto nádherné mesto sa rozhodne oplatí navštíviť a prejsť jeho krásnymi uličkami. Máme pre vás takúto mestskú prechádzku v spolupráci s vydavateľstvom Dajama, ktoré vydáva knihy o Slovensku, turistike a krásach našej krajiny. Prevedieme vás Trenčínom, ukážeme zaujímavé veci a čerešničkou na torte bude fascinujúci pohľad na panorámu mesta zrkadliaceho sa na pokojnej hladine Váhu.

Nižšie nájdete aj mapku s presnou trasou, aby ste si mohli pozrieť, kadiaľ presne pôjdete. Veď Trenčín je jedno z troch najstarších miest na Slovensku. Dlhoročne známe ako mesto módy, ale aj mesto, kde sa rodia vynikajúci hokejisti. Cez Trenčín vedie železničná trať, takže sa tam dostanete vlakom, mnohými autobusovými linkami a popri meste vedie diaľnica D1 z Bratislavy do Košíc. V Trenčíne funguje aj MHD.

 

Prechádzka Trenčínom

Medzi východiskom prechádzky – železničnou stanicou (číslo 1 na mapke nižšie), a centrom Trenčína sa rozprestiera mestský park s Pamätníkom Milana Rastislava Štefánika, po ktorom je aj park pomenovaný. Námestiu SNP s rušnou dopravou sa vyhneme vďaka podchodu.

Neďaleko východu z podchodu stojí doslova „učupene“ pod hradným bralom moderná budova zo skla, v ktorej sídli netradičné Múzeum kolies ETOP (2). Priamo pred východom z podchodu nás očarí impozantná budova Hotela Elizabeth (3), postavená v roku 1902. Po úspešnej rekonštrukcii niekdajšieho hotela Tatra sa stal špičkovým zariadením a získal aj viaceré prestížne ocenenia v konkurencii najlepších hotelov sveta. Okrem kávičky v krásnom secesnom interiéri hotela si treba urobiť čas na návštevu salónika s preskleným oknom, odkiaľ vidno nápis, ktorý do skaly vytesali rímski legionári v roku 179.

nápis na skale

Na ľavej strane uličky vedúcej do historického centra mesta stojí historická budova bývalého Župného domu (4) Trenčianskej stolice, v ktorej sú umiestnené vlastivedné zbierky Trenčianskeho múzea. Ulička sa tu rozširuje na šošovkovité Námestie mieru, avšak prechádzku cez neho si necháme na neskôr. Uprednostníme návštevu Trenčianskeho hradu, a tak odbočíme na Matúšovu ulicu, ktorá mierne a šikmo stúpa severozápadným svahom hradného kopca.

 

Trenčiansky hrad

Cestou môžeme nahliadnuť do Katovho domu (5) a pozrieť si historickú expozíciu Trenčianskeho múzea. Pri farskom kostole zabočíme doľava na prístupovú cestu do  areálu Trenčianskeho hradu (6). Prehliadka hradu so sprievodcom trvá približne 75 minút. Okrem jedinečných stretnutí s dávnou históriou určite oceníme aj krásne výhľady na mesto a okolie.

Po absolvovaní prehliadky hradu sa vrátime ku gotickej stavbe farského Kostola Narodenia Panny Márie (7). Vedľa chrámu stojí historická budova fary a gotický Karner sv. Michala. Na hornom podlaží je vystavená zbierka sakrálneho umenia, v spodnom podlaží nájdeme kostnicu. Z terasy pred karnerom nás určite zaujme veľmi pekný výhľad na mesto a jeho okolie.

trenčín hrad

Vľavo Mierové námestie z ochodze Mestskej veže. Vpravo Studňa lásky na Trenčianskom hrade.

 

Kostol i synagóga

Späť do mesta sa dostaneme po krytých Farských schodoch, ktoré sa končia na Farskej ulici ústiacej na Námestie mieru, upraveného na pešiu zónu. Má pôsobivý vzhľad umocnený krásnym výhľadom na siluetu Trenčianskeho hradu. Na námestie spolu s hradom sa môžeme pozrieť aj z nadhľadu, ktorý nám umožňuje ochodza Dolnej brány (8). Pamiatka, nazývaná aj Mestská veža, vznikla v 15. storočí ako súčasť mestského opevnenia.

V rámci prehliadky Mierového námestia odporúčame nahliadnuť aj dovnútra piaristického Kostola sv. Františka Xaverského (9), pretože má jeden z najkrajších barokových interiérov na Slovensku.

Cez bránu pod Mestskou vežou s lomeným gotickým oblúkom sa  dostaneme na priestranstvo, ktoré v minulosti ležalo mimo historického Trenčína, na vonkajšej strane hradieb. Sládkovičova ulica nás zavedie na Štúrovo námestie, ktorému dominuje exoticky vyzerajúca synagóga (10). Rozmernú stavbu, postavenú v roku 1913 v orientálnom slohu, využívajú na výstavy a multižánrové umelecké projekty.

Komorný charakter Štúrovho námestia dotvára fontána so sochou vodníka, ktorému dali Trenčania meno Valentín.

mapa prechádzky po meste Trenčín

 

Trenčín zrkadliaci sa na Váhu

trenčínZo Štúrovho námestia sa vydáme po Vajanského ulici s cieľom priblížiť sa k cestnému mostu (11) cez Váh. Dôvod, prečo sa chceme dostať na pravý breh rieky, je jedinečná vyhliadka. Z chodníka na hrádzi je totiž krásny pohľad na siluetu mesta s hradom, ktorá sa zrkadlí na pokojne tečúcej hladine rieky.
Na ľavý breh Váhu sa vrátime po pešej lávke na železničnom moste (12), ktorému po ľavej strane rastie moderný sused. Výstavbe nového mosta padla za obeť časť mesta s letným kúpaliskom. Bariéru v podobe pôvodnej železničnej trate a rušnej Hasičskej ulice prekonáme podchodom pre chodcov. Z podzemia vyjdeme do úzkej uličky končiacej na Palackého ulici. Keby sme z uličky odbočili doľava, prišli by sme pred historickú budovu Galérie Miloša Bazovského (13). V smere uličky pokračuje nákupná pasáž Zlatá Fatima ústiaca do cieľa prechádzky na Mierovom námestí.

dovolenka žilina jasnáPrečítajte si tiež
Dovolenka na Slovensku. Historická Žilina, aj zimná Jasná

Zaujímavosti mimo trasy

Trenčianska prechádzka zahrnula v podstate všetky hlavné turistické ciele mesta. Nevmestil sa do nej len lesopark rozprestierajúci sa na opačnej strane hradného vrchu, ako je mestské centrum. Najlepší prístup do lesoparku máme od farského kostola.
Trochu vzdialenejším turistickým cieľom je pútnické miesto Skalka, dostupné autobusmi prímestskej dopravy. Areál starého kláštora je otvorený len v letnej sezóne.

Desiatky podobných mestských prechádzok – napríklad cez Trnavu, Bratislavu, Nitru, Žilinu, Košice, Bardejov, či Rožňavu – nájdete v knihe Najkrajšie mestské prechádzky po Slovensku. Celkovo 40 prechádzok z pera a fotoaparátu skúseného cestovateľa Jána Laciku, vďaka ktorým spoznáte naše mestá ešte lepšie.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.