10 tipov na jesenné prechádzky a zaujímavé náučné chodníky v okolí Bratislavy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak je jeseň slnečná, pomerne suchá, neprekáža ani to, keď je chladnejšie, Stačí sa dobre obliecť a vyraziť do prírody. V okolí Bratislavy je množstvo krásnych miest na jesenné prechádzky. Tie sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, či pre turistov.
Máme pre vás našich 10 obľúbených tipov na kratšie a stredne dlhé trasy.

Jesenné prechádzky

Ak je babie leto, alebo príjemná jeseň, treba to ešte pred zimou využiť a vychutnať si toto obdobie v prírode. V Lesoch Malých Karpát nájdete veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť, prejsť, pozrieť.

ikona peso1. Náučné chodníky v okolí Bratislavy

Je ich viacero a sú v rôznych podobách aj dĺžkach. Máme niekoľko tipov – stačí si potom zadať do googlu, alebo nájsť na NáučnéChodníky.eu, a naštudovať samotnú trasu.
Medzi Račou a Svätým Jurom je Náučný chodník Prírodné klenoty Šúru a vo Svätom Jure Svätojurský náučný chodník  najzachovalejším vinohradníckym mestečkom.
Ak prejdeme cez Vajnory k Ivanke pri Dunaji a Bernolákovu, tak tam odporúčame Náučný prírodopisný chodník Čierna voda, či Historický náučný chodník Bernolákovo.
V susednom Zálesí je Korzo Zálesie, ideálne pre rodiny s deťmi, kde je aj detské ihrisko, preliezky a množstvo zelene.

V Hornej Mlynskej doline nad Kamzíkom nájdete Netopierí chodník, smerom na Lamač Náučný chodník Karpatská včela a kúsok ďalej Malokarpatský vlastivedný náučný chodník Lamač-Kačín.
V Devíne odporúčame Cyklistický náučný chodník Nivou Moravy a pri Vlčom hrdle pred Podunajskými Biskupicami Náučný chodník Biskupické luhy. Vo Vrakuni je Náučný chodník Lesopark Vrakuňa.

Ak prejdeme na stranu Petržalky, v Rusovciach je nenápadný chodník Sezónny náučný chodník Sysľovské polia a Náučný turistický chodník Rusovce-Rusovský kanál.

Svätý JurPrečítajte si tiež
Svätý Jur. Prechádzka po mestečku a výstup na Biely kameň.

ikona peso2. Železná studnička a okolie

Klasika, kde smeruje polovica Bratislavy, ako sa vraví…ale choďte tam napríklad keď je sychravejšie. Má to svoje čaro. Ide o kratšiu prechádzku od 1 do 5 km, čiže môžete tam stráviť hodinku, dve i viac. Najesť sa tam, občerstviť, deti sa tam zahrajú.
Vedie tam viacero nenáročných lesných chodníkov. Môžete sa prejsť okolo jazierok, využiť detské ihriská alebo si urobiť piknik pri ohniskách.

ikona peso3. Náučný chodník nad Pernekom

Vyráža sa z Perneku, obce s významnou baníckou históriou kúsok od Malaciek, a to pri hlavnej ceste pod kostolom. Trasa má 9 km, prevýšenie 375 m, čiže cesta vám zaberie do štyroch hodín. V prvej polovici vedie po telese bývalej banskej železnice a len v tejto časti je vhodná aj pre menej skúsených či detských cyklistov.
Pri zastávke 11 na chodník nadväzuje Náučný cykloturistický chodník Pernek – Pezinok a prepája ho s Banským náučným chodníkom Pezinok na podunajskej strane Malých Karpát.

ikona peso4. Koliba a Kamzík

Ďalšie mimoriadne obľúbené lokality, ktoré majú podľa trasy od 2 do 6 km.
Z Koliby vedú rôzne trasy, ktoré sú vhodné na kratšie prechádzky aj dlhšie túry. Pre rodiny je vhodná cesta na Kamzík, kde sa dá využiť vyhliadková veža a detské ihriská. Môžete sa prejsť aj k lesným chodníkom, ktoré vedú až k Železnej studničke.

Pod-kamzikom-hrebenom-malych-karpat

Pod Kamzíkom

ikona peso5. Devínsky hrad a Devínska Kobyla

Výstup na Devínsku Kobylu ponúka krásne výhľady na sútok Dunaja a Moravy. Pre rodiny je vhodná prechádzka na hrad Devín s možnosťou navštíviť samotný hrad a pokračovať ľahšou trasou cez náučný chodník.
Prípadne môžete ísť z Devína k Sandbergu, je to krásna, nenáročná trasa. Sandberg je skvelé miesto pre rodiny s deťmi, pretože je to prírodná rezervácia s pozostatkami skamenelín. Kratšia túra vedie cez Sandberg a končí pri vyhliadke na Devínskej Kobyle.

ikona peso6. Zochova chata a Čermáková lúka

Táto chata je obľúbeným cieľom turistov zo širokého okolia Bratislavy. Z chaty vedie niekoľko turistických trás, takže si môžete vybrať podľa svojej kondície.
Na príklad od chaty (dá sa zaparkovať, aj vyviezť autobusom) môžete ísť po modrej značke k huncokárskemu cintorínu, ktorý je súčasťou pekného náučného chodníka o huncokároch, ktorí v okolí Zochovej chaty žili a pracovali.
Po asfaltovej ceste prídeme až na koniec chatovej osady, kde za rampou pri cyklistickom smerovníku odbočíme doľava a po žltom cyklistickom značení prídeme cca po 1,7 km na známe a vyhľadávané piknikové miesto – Čermákovú lúku.

jesenne-prechadzky-Zochova-chata

Zochova chata

ikona peso7. Rozhľadňa Veľká Homola

Čermáková lúka je pekná horská lúka s prístreškom, ohniskom, studničkou a pamätníkom rodiny Čermákovcov. Je to prirodzená križovatka viacerých turistických a cykloturistických trás. Prechádza tadiaľ aj turistická a cyklistická Štefánikova magistrála.
Odtiaľ (ale aj priamo zo Zochovej chaty) môžete ísť po zelenej turistickej značke doľava, mierne stúpanie a po pol hodinke ste na križovatke turistických trás Zbojnícke. Potom idete k ďalšej križovatke Vápenka, odbočíte doprava a začnete stúpať k Veľkej Homoli.

Na vrchole kopca je rozhľadňa Alexandra Filípka vo výške 709 m.n.m., takže o nádherné výhľady nie je núdza. Ak je pekné počasie, bez problémov vidíte televíznu vežu Kamzík, nitriansky Zobor, prípadne dokonca rakúske Alpy alebo Pavlovské vrchy na Južnej Morave.
Pripravte sa však na menšie davy, je to veľmi obľúbená rozhľadňa a niekedy sa tam tvoria doslova rady.

hrebenom-malych-karpat-turaPrečítajte si tiež
Hrebeňom Malých Karpát. Urobte si túru v krásnom prostredí.

ikona peso8. Skalnatá

Vrch nad obcou Kuchyňa asi 7 km severozápadne od Modry. Nachádza sa tam najfotografovanejší strom v Malých Karpatoch. Dostanete sa k nemu po približne dvoch hodinách od parkoviska pri Zochovej chate. Po ceste žltou turistickou značkou obídete chatársku osadu aj studničku Modranská Baba, oddýchnuť si môžete na Čermákovej lúke, kde sú aj miesta na opekanie. Po červenej ide strmší výstup na Skalnatú s nádhernými výhľadmi. Na takmer holom hrebeni sa týči strom, ktorý je spolu s okolitou panorámou jedným z najfotografovanejších miest v Malých Karpatoch.

ikona peso9. Malý Slavín

Z Peknej cesty v Krasňanoch (Rača) alebo z Karpatského námestia vedie príjemná trasa cez les až k pamätníku Malý Slavín. Trasa je nenáročná a pre deti zaujímavá svojím lesným prostredím a možnosťou nájsť hríby alebo pozorovať lesné zvieratá.
Má 5 až 7 km, zaberie cca 3 hodinky pohodovým tempom.

Kúsok ďalej je nielen hrad Pajštún, ale aj Dračí hrádok v Borinke. Hrádok pravdepodobne stál už v 13. storočí a jeho majitelia boli páni zo Svätého Jura a Pezinka rovnako ako hradu Biely Kameň.
Autom môžeme prejsť k turistickému smerovníku Pod Dračím hrádkom (nachádza sa na ceste za Borinkou smerom na Košarisko), pokračujeme po žltej turistickej značke a následne po významovej odbočke žltej značky sme za 30 minút prechádzky lesom na Dračom hrádku. jesenne-prechadzky-draci-hradok

ikona peso10. Hrad Pajštún

Z Borinky meria trasa cca 5 km a zaberie do dvoch hodín. Vedie tam nenáročný lesný chodník až na hrad Pajštún, ktorý je ideálny pre trošku staršie deti, ktoré zvládnu kratší výstup. Hrad poskytuje krásne výhľady a možnosť objaviť starobylé ruiny.

Myslite na vhodné oblečenie, keďže jeseň je premenlivé obdobie. Preto radšej viacero vrstiev, čiapka a prípadne rukavice, dobré topánky. Vezmite si so sebou dostatok vody a niečo malé na jedenie.

Foto: Lepsiden.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.