Výber obuvi by ste určite nemali podceňovať. Veľa ľudí si vyberá topánky na základe vkusu, pričom zabúdajú na ich funkčnosť, komfort a bezpečnosť. Ak chcete svoje chodidlá udržať v čo najlepšej kondícii a zdraví po dlhú dobu, mali by ste ich vyberať veľmi pozorne.
Tu je 5 tipov, podľa čoho si vybrať tú správnu voľnočasovú obuv. A to či už pre vášnivých turistov alebo len na prechádzky po meste s vašimi najbližšími
1.Účel
Ľudia, ktorí chodia často na túry, vedia najlepšie, že ochrana zdravia stojí a padá na type podrážky. Ak nepatríte medzi vášnivých turistov, ale kamaráti vás zavolali na výstup na Choč, zabudnite na klasické tenisky s hladkou podrážkou. Hoci bývate v lokalite, kde je už teplo a von môžete ísť aj v šľapkách, vo vyššie položených oblastiach je stále sneh, mokro a klzko.
Špičková podrážka vám môže zachrániť život, obzvlášť v strmých terénoch. Samozrejmosťou je použitie kvalitných materiálov, ktoré majú izolačné a vodeodolné vlastnosti a tiež by mali chodidlo držať v stabilite. Na prechádzkach v meste by ste sa mali v prvom rade cítiť pohodlne, takže môžete zvoliť ľahšie a vzdušnejšie kúsky.
2. Veľkosť
Správna veľkosť je základ, ak sa chcete cítiť pohodlne. Neznamená, že ak máte veľkosť 39, budú vám automaticky sedieť všetky typy topánok v tejto veľkosti. Záleží od strihu a celkového spracovania. Turisti si do topánok obvykle dávajú hrubšie ponožky, takže, pochopiteľne, potrebujú viac priestoru. To posledné, čo by ste na prechádzke v krásnej prírode chceli riešiť sú otlaky, krvácajúce päty a boľavé prsty. Pri trekingovej obuvi platí, že by mala byť približne o číslo väčšia než obuv na každodenné nosenie.
3. Šírka
Netreba zabudnúť ani na šírku topánok. Pri chôdzi by vás nemalo nič tlačiť a prsty by mali byť voľné. V našej ponuke nájdete voľnočasovú obuv, ktorá má dostatočne širokú prednú časť. Oceníte to najmä pri niekoľko hodinovej chôdzi.
4. Ročné obdobie
Či už nakupujete obuv na bežné dni alebo turistiku, berte do úvahy ročné obdobie. V tropických teplotách vám na turistike perfektne poslúžia sandále, v ktorých môžu chodidlá dýchať. Opäť by vás mala zaujímať podrážka a, ideálne, plná špička. Nikdy totiž presne neviete, aký povrch vás čaká a skončiť s pichliačmi medzi prstami nie je príliš príjemné. Naopak zimná voľnočasová obuv by mala byť dobre zateplená a nepremokavá.
Prečítajte si tiež
Je chôdza naozaj taká zdravá?
5. Zvláštnosti nôh
Do úvahy by ste mali brať aj zvláštnosti nôh, či máte nízku alebo vysokú klenbu a smerovanie chodila von, dnu alebo rovno. Ak to chcete zistiť, spravte si tzv. mokrý test. Stačí, ak mokré chodidlo položíte na papier a obkreslíte ho. Podľa stopy budete vedieť, aký typ chodidla máte. Namieste je tiež poradiť sa s ortopédom.
— PR článok —
Foto: Ardonsk.sk