Najmä v lete nás to láka na výlet do hôr, kde je chladnejšie, nepáli tak slnko, je tam čistejší vzduch a niektoré scenérie vytvárajú doslova rozprávkovú atmosféru. No svoje čaro majú aj na jeseň, či na jar, a osobitné kúzlo ponúkajú v zime.
Nech už je to v akomkoľvek obrobí, mali by ste vyraziť so správnym vybavením, či už ide o oblečenie alebo príslušenstvo, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapenia. Prirodzene, inak pôjdete nabalení na celodenný výlet, inak na niekoľkodňový, no sú isté veci, ktoré by nemali chýbať nikdy. Často totiž narazíte na neskúsených turistov, ktorí to podcenia alebo naopak preženú, a neužijú si výlet tak ako by chceli (nemyslíme ani na prípadné zranenia, či tragickejšie následky).
10 vecí na výlet do hôr
Tu je niekoľko naozaj užitočných vecí a oblečenie, ktoré by ste si mali pribaliť. Ide o všeobecný a jednoduchý zoznam, ktorý sa hodí na mnohé typy výletov a trekov.
1. Priedušné vrstviteľné oblečenie
To asi už viete, no nie každý vie, čo to presne znamená a ako ho vyskladať. Nikdy neviete, aká presne bude teplota a počasie na horách, takže určite si vezmite niekoľko vrstiev, ktoré sú určené na treking.
Na spodok je dobrá termobielizeň, tričko, nohavice alebo kraťasy, mikinu, vhodnú bundu. Pre prípad dažďa si pribaľte aj pláštenku.
2. Vhodná obuv
Žiadne podpätky, sandále, poltopánky ap., ale trekingovú pohodlnú obuv, ktorá má protišmykovú podrážku. Ak vyrážate na výlety častejšie, investujte do obuvi, ktorá je nepremokavá, určite členková (výborná pri zostupe po kamenistom povrchu). Do hôr sa hodia topánky s čo najmenším počtom švov a najväčším obsahom kožených častí.
K tomu pridajte priedušné ponožky, aby sa vám príliš nepotili nohy – so syntetickými vláknami, ktoré sú oveľa odolnejšie a vystužené tam, kde je najväčší kontakt chodidla s topánkou.
3. Správny batoh
Záleží prirodzene na tom, na akú dlhú a náročnú túru idete. Na dennú túru je vhodný batoh s veľkosťou 25 až 30 litrov, ktorý je pohodlný, zmestíte tam všetky potrebné veci a vodu. Mimochodom, vždy myslite na dostatočné množstvo tekutín, ktoré obsahujú minerály, pretože tie v horúčavách potrebujete ešte viac.
Prečítajte si náš článok Ako si vybrať batoh? Základné typy, ceny a súčasti batohov, v ktorom sa dozviete všetko podstatné.
4. Pokrývka hlavy
Mnohí ju v lete podceňujú, veď budem pod stromami, tam nedostanem úpal…Omyl, nie vždy kráčate pod korunami stromov a v horskom prostredí môžete úpal dostať oveľa rýchlejšie. Ochráni vás aj pred vetrom. V zime zasa vezmite vlnenú čiapku.
5. Píšťalka, kompas a kresadlo
Tieto veci možno nepoužijete, najmä tú píšťalku snáď nie, ale zíde sa. Pomocou píšťalky môžete privolať pomoc, ak sa ocitnete v úzkych.
Dobrý kompas vás zasa navedie na správnu cestu. Jednoduché kompasy dostanete už za pár eur – napríklad jeden z najobľúbenejších ženijný kovový kompas US MFH dostanete za necelých sedem eur. Je to kvalitná kópia kompasu, aký sa používa v US Army. Je veľmi presný pri zameriavaní a navigácii.
A na niekoľkodňový trek je dobré si vziať aj kresadlo, keďže zápalky môžu navlhnúť a zapaľovač pokaziť. Magnéziové kresadlo s drevenou rukoväťou Roy vás vyjde na necelých 5 eur.
6. Jedlo
Okrem tekutín nezabudnite ani na vhodné jedlo – nie vždy sú horské chaty otvorené. Krátka zastávka na turistickom chodníku, na mieste na to určenom, môže byť aj vhodným momentom na nadviazanie kontaktu s inými turistami.
Strava na túru by mala obsahovať najmä sacharidy, k tomu si pokojne privaľte aj niečo sladké. Nejaké sušienky alebo napolitánku.
7. Ochranný krém
V horách bývajú slnečné lúče silnejšie a intenzívnejšie, takže si ho určite pribaľte – či je leto, alebo zima. Dobrý ochranný faktor proti UVA a UVB žiareniu. Plus balzam na pery.
8. Balíček prvej pomoci
Nemusí byť veľký a zaberať pol batohu. Ale človek nikdy nevie, čo sa stane a je dobé mať po ruke aspoň základné veci, malú lekárničku, ktorá poslúži pri nepríjemnom bodnutí, poškriabaní alebo keď sa vám urobia pľuzgiere na nohe.
9. Čelovka alebo baterka
V horách sa niekedy veľmi rýchlo stmieva a vy si to nemusíte dobre vypočítať. Zrazu sa zotmie a vám zostáva do cieľa ešte pár kilometrov. Možno ako tak vidíte na cestu, svieti mesiac…ale nie všetko vidíte pod nohami a vyvrtnutý, či dokonca zlomený členok nie je ďalej od civilizácie nič príjemné. Svetlo sa hodí aj na preskúmanie zákopov, tunelov a tmavých miest, na ktoré narazíte.
My sme si obľúbili čelovku Nitecore NU32 je výkonná USB dobíjacia LED čelovka. Má jasné biele, teplejšie biele a červené svetlo. V segmente uľtraľahkých čeloviek patrí k tomu najlepšiemu a hodí sa na túry, aj orientačné behy. Vyšší výkon (dosvit až 125 metrov), nižšia hmotnosť (len 76 gramov), zabudovaná Li-ion 1800 mAh batéria a indikátor zostávajúcej kapacity batérie.
10.Fotoaparát
Nezachráni vám život, možno ani nepomôže v prípade núdze – ak nemáte žiadny signál, ale pomôže vám uchovať krajšie spomienky na váš výlet do hôr.
Pozrite si video skúseného turistu Tomáša,
ktorý sa dokáže zbaliť na niekoľkodňový trek pod 6 kíl.
Foto: Roy.sk, Pixabay.com