Viete, na ktorom predmete je 10-krát viac škodlivých baktérií ako na záchodovej doske?
A že najviac baktérií sa donedávna nazbieralo v dámskych kabelkách, no teraz má prvenstvo iný predmet, ktorý používame naozaj niekoľkokrát denne?
Baktérie sú všade okolo nás. Len niektoré sú neškodné, či dokonca nevyhnutné pre náš život a naše zdravie. Mnohé sú však také, ktoré nám škodia a prenášajú sa dotykom, či vzduchom. Spôsobujú nám problémy, zdravotné ťažkosti, udomácňujú sa v našom organizme. A pravdou je, že im neraz ponúkame sami seba ako na zlatom podnose. Dávame im super ubytovanie a stravu 🙂
Kde je najviac škodlivých mikróbov? Ktoré predmety sú tie „najšpinavšie“ a dotýkate sa ich denne? Áno, sú to aj papierové bankovky, ktoré majú na sebe priemerne 3,2 milióna baktérií v tisíckach kolónií.
1.Hubky na umývanie riadu
Toto asi veľmi neprekvapí, hoci si to v bežnom živote ani neuvedomujeme. Pritom hubky na umývanie riadov sú doslova šampiónom v zamorenosti baktériami. Je ideálnym priestorom, keďže hubovité póry umožňujú prenikanie vzduchu do prostredia, ktoré je prirodzene vlhké a teplé.
Navyše im dodávame výživnú stravu v podobe drobných častíc z jedla, mastných olejov a ďalších drobností. V jedinom centimetri kubickom hubky odpočíva od 200.000 do 10 miliónov baktérií!
A majú sa tam perfektne. Sucho strieda vlhko, nečakaný tlak, potom uvoľnenie, rozdielne teploty a chemické zmeny. Aj preto sa rýchlo stanú veľmi odolnými a dokážu sa úžasne množiť…a prežívať dlhé obdobie.
A teraz si predstavte hubku, ktorú používate v kuchynke vo svojej práci. Oveľa častejšie umývanie rôznymi ľuďmi a po rôznych jedlách. Niekto takouto hubkou umyje kuchynskú dosku alebo dokonca podlahu, keď čosi kvapne…samozrejme, keď sa nikto nedíva.
2.Kuchynské utierky
Utierky majú slúžiť na čistenie a pritom patria medzi najzamorenejšie predmety v domácnosti. Myslíte si, že niečo pekne utriete, očistíte…a zatiaľ to len zhoršíte.
Mikrobiológovia z Kansasu sa v roku 2014 pozreli na látkové utierky v kuchyni a skúmali ich v laboratóriu. Zobrali vyše 80 vzoriek a výsledok?
Látkové utierky doslova žijú. Obývajú ich stovky kmeňov baktérií, kvitnú a darí sa im. „Utierky v kuchyni sú najväčším zdrojom kontaminácie všetkých povrchov, ktorých sa dotknú,“ tvrdí doktorka Jeannie Sneedová, šéfka spomínaného výskumu. Ako dodáva – až štvrtina vzoriek obsahovala nebezpečné patogénne baktérie Escherichia coli a 14% aj zástupcov Salmonelly.
3.Doska na krájanie
A do tretice zostaňme v kuchyni. Doska na krájanie, najmä drevená, je priam párty pre baktérie. Na takejto doske sa drží až do 200-krát viac baktérií ako napríklad na vašom nočnom stolíku. Neraz sa tam nachádzajú dokonca nebezpečné baktérie Salmonella a Campylobacter.
A ideme ďalej: pozrite sa na odkvapkávač riadu, kde sa to tiež hmýri baktériami. Ďalej okolie mikrovlnnej rúry a vnútro umývačky riadu. Ak je pravidelne spúšťaná ako povedzme v reštauráciách, je to v poriadku. Keď ju ale necháte odpočívať niekoľko dní (ste na dovolenke, predĺženom víkende ap.), príjemné teplo, vlhko a tma je parádna kombinácia pre mikróby. Takže občas ju nechajte ísť naprázdno, nech sa prečistí.
4.Sprcha a stojan na zubnú kefku
Baktériám sa skvele darí aj v kúpeľni. Divokou džungľou je pre ne odtok vo vani, v sprche, či v umývadle, kde sa zachytávajú rôzne čiastočky z nášho tela? Vlasy, chlpy, kúsky kože ap.
Posiate baktériami sú aj ďalšie povrchy ako kohútiky, vodovodné batérie ap.
Ale netreba sa desiť – vedci zistili, že kuchyňa je predsa len rizikovejšia. V kuchynskom dreze žije v priemere o 45% viac druhov baktérií ako v kúpeľniach.
Ale pozor, napríklad na hlavici sprchy sa nachádza baktéria Mycobacterium avium, ktorá spôsobuje pľúcne infekcie. Najšpinavším miestom v celej kúpeľni je…možno prekvapenie a isto si na to dnes večer spomeniete: pohárik, prípadne stojan, kde odkladáme zubné kefky.
5.Diaľkové ovládače plné škodlivých mikróbov
A presuňme sa do obývačky, aj tam sa skrýva plno baktérií. Ovládače na televízor, vežu, ale aj klimatizáciu, či rolety sú tiež miestom, kde sa rady zdržiavajú baktérie, aj plesne. Každým dotykom rúk tam zanášame drobné čiastočky – buď kože alebo jedla. Veď si to priznajme – neraz niečo maškrtíme, z misky, vrecúška, oblizneme prsty a chytíme do ruky ovládač, aby sme prepli. Hurá, baktérie majú sviatok.
Odborníci zistili, že sa na ovládačoch nachádza napríklad nebezpečná baktéria Staphylococcus aureus, čiže zlatý stafylokok, ktorý miluje čiastočky našej kože. Ak by následne prenikol cez malú ranku do nášho tela, môže nastať problém. Údajne je až na 14% všetkých ovládačov.
Teraz si predstavte, ako musia vyzerať ovládače v rôznych hoteloch a penziónoch, kde trávite dovolenku, služobnú cestu ap. Nabudúce si na to spomeňte 🙂
Prečítajte si tiež
Zápach v chladničke? 5 spôsobov, ako sa ho účinne zbaviť
6. Mikrobiálna bomba
A tou je niečo, čo používate denne aj niekoľko hodín. Mobilný telefón. Máme ho stále pri sebe, neustále ho používame, často aj špinavými rukami, ktoré si pri zvonení nestihneme poriadne umyť či očistiť. Vytiahneme ho v mestskej doprave, položíme na kancelársky stôl na porade, zdvihneme na toalete…
A teraz jedna otázka: kde si dávate na noc telefón? Ak ste ako väčšina, tak blízko postele, na nočný stolík, niekto dokonca pod vankúš. Ako tvrdí mikrobiológ z Arizonskej univerzity Charles Gerba, „mobilné telefóny majú na sebe 10x viac baktérií ako záchodová doska!“.
A to sa bežne bojíme na verejných miestach sadnúť na záchodovú dosku, však? Alebo dotýkať sa tlačidiel na privolanie výťahu, či kľučiek…no kedy ste si naposledy čistili mobil?
Najhoršie však je, že mobily si vlastne dávame k ústam a tvári, kde môžu lepšie prenikať do nášho tela.
Zdroj a foto: Zázraky medicíny, Pixabay.com