7 rád, ako prežiť deň v práci po prebdenej noci

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite sa už aj vám stalo, že ste prišli do práce po zlej noci – buď ste nespali vôbec, alebo veľmi zle a od rána sa cítite dolámaní a bez nálady.
Môže to byť vydarený ples, horiace termíny, malé bábätko, stretnutie s priateľom po dlhom čase…
Dôvod pre prebdenú noc sa nájde vždy. Rád na prežitie nasledujúceho dňa už toľko nie je. Zvlášť ak ide o deň pracovný, počas ktorého vás navyše čaká nejaké dôležité stretnutie, či neodkladné povinnosti.
Ako teda prežiť deň po prebdenej noci?

Nuž, najradšej by ste asi boli zalezený doma v posteli, však? No musíte vydržať minimálne 8 hodín v kancelárii a ideálne byť aktívny. Nie je to ľahké, ale s našimi tipmi vám takýto deň utečie rýchlejšie.

  • Doprajte si dostatok svetla

Celý pracovný deň sa dôsledne vyhýbajte temným miestnostiam, vyťahujte žalúzie a rozhrňujte závesy. Vytiahnite rolety a nenechajte sa ovplyvniť kolegami – keď chcú byť v zatemnenej miestonsti, nech idú do jaskyne:) Prirodzené denné svetlo totiž udržuje telo v pozore a vám sa nebude chcieť toľko spať.

spánok

Vetrajte. Zatuchnutý a prehriaty vzduch uspáva.

  • Nekúrte a vetrajte

Nič neuspáva spoľahlivejšie než vydýchaný vzduch v prekúrenej miestnosti. Ak je to možné, stlmte kúrenie a nechajte celý deň okno otvorené na vetráčiky. Prísun čerstvého vzduchu vám urobí dobre.

  • Dodržujte pitný režim

Hoci vás to bude lákať, vyhýbajte sa káve a energetickým nápojom. Síce vás nabudia, ale len na chvíľu a potom príde prepad.
Oveľa lepšie je uvariť si na začiatku dňa kanvicu so zeleným čajom alebo si pripraviť vodu s citrónom a po celý deň upíjať. Ak máte navyše opicu, pite o to viac.

po prebdenej noci

Po prebdenej noci dodržiavajte pitný režim a jedzte ľahké jedlá.

  • Pravidelne sa naťahujte

Nastavte si na telefóne pripomienku a každú hodinu sa poriadne ponaťahujte. Prejdite sa na terasu, či do kuchynky. Urobte si pár drepov. Vybehnite na iné poschodie, pozdravte kolegu, prehoďte pár slov a vráťte sa. Po schodoch, samozrejme.
Rozprúdite tak krv a váš mozog sa vám za to odmení bystrejším fungovaním.

  • Jedzte striedmo

Nezaťažujte svoj ​​organizmus ťažkými alebo sladkými jedlami. Vyhýbajte sa aj mastným jedlám.
Dajte si ľahký šalát alebo zobkajte slnečnicové semienka. Ideálne sú tiež ovocno-zeleninové smoothies, ktoré namiešate doslova za pár sekúnd a dodajú vám množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov.

  • Na chvíľu si ľahnite

20-minútový spánok cez deň robí divy a spoľahlivo nahradí niekoľko hodín nočného spánku.
Áno, v mnohých zamestnaniach to nie je možné, prípadne si vravíte, že na také čosi nemáte čas.
No vedci dokázali, že takýto krátky spánok vás prečistí, lepšie naštartuje a ste efektívnejší. Je však dôležité, aby ste neprekročili magickú hranicu 20 minút. Nielen kvôli dĺžke obedňajšej pauzy, ale predovšetkým preto, že po tejto dobe sa telo ponorí do hlbšej fázy spánku a po prebudení už nebudete svieži.

spánkový režim

Nedovoľte, aby vám prebdená noc nabúrala spánkový režim.

  • Naplánujte si jednoduchý program

Čo nemusíte urobiť dnes, odložte na zajtra. Toto staré príslovie funguje aj dnes, a tobôž po prebdenej noci.
Dnes sa venujte drobným činnostiam, na ktoré inokedy nemáte čas a ktoré nevyžadujú zložité premýšľanie.

Hneď ako prídete domov …
… pokračujte v bežných denných činnostiach. Ak by ste si totiž išli ľahnúť, kompletne by ste si rozhodili spánkový režim. Vydržte aspoň do večera a keď sa ráno zobudíte skôr, vyrazte do práce dohnať včerajšie resty.

Občasné ponocovanie ide ľahko zvládnuť. Čo keď ale prebdiete každú noc, aj napriek tomu, že ležíte doma v posteli? Príčinou nespavosti môže byť napríklad zlý matrac. Žiaľ, v spánkových laboratóriách sa často stretávajú s klientmi, ktoré majú permanentne zlé noci, robia opatrenia, ale nič nezaberá a ani im nenapadne, že na vine môže byť nesprávny matrac.
Veď matrac ako matrac, povieme si mnohí.
To je však veľký omyl a záleží na jeho hrúbke, zložení, vrchnej vrstve ap.

Ako vybrať správny matrac vám poradí aplikácia Dr. Sleep.
Môžete tiež zájsť do akejkoľvek predajne označenej žltou samolepkou, kde vám odborný personál rád pomôže s výberom kvalitného matraca.

 


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.