Albánsko. Krajina krásnej prírody a Mercedesov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Balkán je úžasná destinácia na letné prázdniny, nájdete tu  všetko – osvedčené dovolenky v Grécku, letnú párty v Bulharsku na Slnečnom pobreží, ale aj menej tradičnú a dobrodružnejšiu dovolenku v Albánsku. Práve táto krajina zažíva v posledných rokoch zvýšený záujem o svoje územie. Prečo? Je to jednoduché, v roku 2009 sa tu zmenili pomery a po dlhodobej medzinárodnej izolácii sa hranice Albánska otvorili pre všetkých. Čo láka turistov najviac na tomto zahalenom poklade Balkánu?

 

Krajina bola dlho v izolácii

Albánsko malo dlhodobo „šťastie“ na svojich panovníkov. Prvý albánsky prezident, Ahmet Zogu, dostal taký nápad – urobiť z Albánska monarchiu. A tak z ničoho nič vyhlásil seba za kráľa. Približne o 40 neskôr sa dostal k moci Enver Hodža, ďalšia zaujímavá postavička albánskej histórie, ktorá sa rozhodla pre totálnu izoláciu krajiny. Hodža nechal vybudovať po celom území vojenské bunkre, podzemné chodby a ešte jednu maličkosť – v Tirane si nechal pre seba a svoju rodinu vybudovať mauzóleum za 70 miliónov dolárov.

albánsko

Albánci sú voči dovolenkárom veľmi snaživí a úslužní.

Albánsko má čo ponúknuť

Albánsko je krásna krajina s peknými ľuďmi, ktorí si demokraciu vážia a užívajú. Aj keď cestovný ruch ešte neponúka také služby ako v Grécku, stretnete sa tu s obrovskou snahou a láskavosťou miestnych. Tí sa z demokracie tešia a jeden zo symbolov demokracie je pre nich Mercedes. Sú ochotní ísť pracovať do Nemecka alebo si zoberú pôžičku, len aby si mohli kúpiť Mercedes. Pokojne aj 20­ročný a hrdzavý, aj taký je pre Albáncov hotovým pokladom. Okrem krásnych pláží a priezračného mora tu nájdete neskrotnú prírodu. Albánske národné parky pripomínajú Aljašku a rozhodne ich musíte vidieť.

 

Zabudnite na povery

Albánsko má stále nálepku mafiánskej krajiny, ktorá nie je bezpečná. Samozrejme, je tu stále mafia, tá sa však sústreďuje v horách, kde pestuje marihuanu a „nejakí turisti“ ju nezaujímajú. Keď uvidíte last minute do Albánska, neváhajte a navštívte túto krajinu ešte predtým, ako sa to tu začne turistami len tak hemžiť. A to nebude trvať dlho.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.