7 signálov, ako spoznať pravého knihomoľa (+SÚŤAŽ)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zamysleli ste sa nad tým, ako asi vyzerá typický knihomoľ? Možno niektoré z príznakov spoznáte sami na sebe alebo na niekom vo svojom okolí.

Lepší deň

Užívajte si relax na LepšíDeň.sk

—– Súťaž UKONČENÁ. Dolu nájdete výhercov —–
A keďže vieme, že milujete knihy, pripravili sme pre vás super súťaž. Máme pre vás 9 štýlových knihomoľských odznakov a k tomu pridáme knihy. Odmeníme troch z vás, ktorí sa pridajú k nám na Facebook profile LepšíDeň.sk a zároveň vyplnia formulár nižšie.
KnihyKaždému výhercovi pošleme 3 odznaky a k tomu knihu. Dokonca si môžete vybrať priamo vo formulári, ktoré odznaky chcete a ktorá knižka by vás potešila najviac (pri odznakoch samozrejme nedokážeme zaručiť, že dostanú všetci tie želané, keďže ich máme po jednom:-))
Ďakujeme PantaRhei.sk za odznaky – ak by sa vám neušli v našej súťaži, pri nákupe v kníhkupectvách Panta Rhei ich dostanete automaticky.

A ak „trpíte“ nejakým ďalším knihomoľským príznakom, pokojne nám zanechajte koment pod týmto článkom alebo na našej Facebookovskej stránke.

odznaky pre knihomoľov

Knihomoľské odznaky

7 signálov, ako spoznať pravého knihomoľa

 1. Číta stále a všade.
  Tak to jednoducho je. Knihomoľ ráno vstane a pri raňajkách stihne pár stránok. V električke si dopraje ďalších pár kapitol. V škole cez prestávku (prípadne pod lavicou) alebo v práci, keď sa šéf a kolegovia nepozerajú – pár stránok nezaškodí. Po návrate domov si treba pred večerou dopriať aspoň jednu kapitolku. Film? Správy?! To určite! Knižka je rozhodne lepší spoločník, takže knihomoľ sa odoberie do vlastnej izby/postele/obľúbeného kresla a číta do neskorej noci.
 2. Záložky.
  Niekto si ohne rožtek strany, iný si zakladá všeličo možné ako cestovné lístky…ale pravý knihomoľ zbiera knižné záložky od výmyslu sveta. Papierové, magnetické, vyrezávané, v rôznych tvaroch a s originálnymi dizajnmi. Správny knihomoľ má vždy po ruke nejakú peknú záložku, niektorí dokonca rozlišujú ich využitie: isté záložky pre romantiku, iné pre krimi, ďalšie pre biografie atď. Napríklad toto je naša najobľúbenejšia záložka:

  záložka do knihy

  Knihomoľská záložka Hry o život so šnúrkou

 3. Citáty a výpisky.
  Knihomoľ nadviaže spojenie s obľúbenou knihou na dlhé obdobie. Vypisuje si z nej zaujímavé vety, výstižné citáty, niekto dokonca celé pasáže. Môže na to poslúžiť mobilná aplikácia (potom už je to kúsok na Instagram, či na Facebook:-), alebo slovníček, denníček, špeciálny zápisník. „Tak veľa kníh a tak málo času.“ Poznáte, však? Alebo „Knihy sú ako čokoládové bonbóny. Chcem ich všetky!“ či Carpe Librum! A knihomoľ má najradšej, ak sa o tieto citáty a sentencie môže podeliť so svojimi kamošmi, rodinou a najmä ďalšími booklovermi.
 4. Knihomoľské otázky.
  „Čo máš práve rozčítané?“ alebo  „Aký je tvoj najobľúbenejší autor?“ prípadne „Čo hovoríš na nového Nesba?“
  Správny knihomoľ žije knihami vo dne v noci. Pozerá telku…a rozmýšľa, prečo musia filmári takmer vždy pokaziť knižnú predlohu. Alebo varí…a uvažuje, čo si bude čítať pri obede. Knihomoľ sa rád baví o knihách a vždy pociťuje napäté očakávanie, či mu niekto nepodsunie čosi fakt zaujímavé, o čom doteraz nepočul. A rád sa tiež podelí o svoje tipy a dojmy z prečítaných kníh.
 5. Kruhy pod očami.
  Už len jednu kapitolu…naozaj len jednu! Poznáte to, však? Odbila polnoc, ráno vstávate do práce, či do školy, ale vy sa nedokážete odtrhnúť od novinky, ktorú ste si práve kúpili v kníhkupectve. Sľubujete si, že naozaj len dočítate kapitolu, ale opäť sa namotáte. Prípadne už od únavy zaspíte, kniha sa vám zošuchne na tvár a ráno idete s otlačenými písmenkami na lícach a čele do práce.
 6. Nikdy nemá dosť peňazí.
  A nikdy neprejde okolo kníhkupectva, či antikvariátu bez povšimnutia. Zrýchli sa mu tep, zvlhnú dlane a zbiehajú sa knihomoľské slinky. Takmer nikdy neodolá a vstúpi dnu. Za posledné peniaze si kúpi nejakú novinku, a ak už má peňaženku prázdnu, aspoň sa v tom množstve kníh prehrabáva. Ovoniava, listuje, číta záložky na obálke. Najradšej by ich mal všetky! Občas takéhoto knihomoľského abstinenta vidíte neisto prešľapovať pred kníhkupectvom a nervózne prepočítava drobné v peňaženke. Vtedy sa mu treba vyhnúť, lebo buď a) vás oberie o peniaze na ďalšie knihy alebo b) keď mu nepožičiate, vyslúžite si nadávky a osočovanie. Pretože knihomoľ nemá nikdy peňazí na knihy dosť.
 7. Nervozita bez knihy.
  povedzme si to na rovinu – je to absťák. Ako pri drogách, či alkohole. Pravý knihomoľ nevydrží dlho bez svojej milovanej knihy a po čase začína byť nervózny, objavujú sa rôzne tiky (ako kmitajúci ukazovák, akoby prehŕňal stránky), vysychá mu v ústach, k okoliu je nevrlý a ťažko sa mu dýcha. Niekedy sa takýto jedinec uchýli – preboha, musíme to napísať – k čítaniu časopisov, lebo dúfa, že tam nájde nejaké zmienky o knihách alebo spisovateľoch. Ale ako dobre vieme, časopisy nepíšu príliš veľa o knihách, akurát tak dve vety z anotáciu, ktorú už poznáme naspamäť.

Výhercovia súťaže o odznaky a knihy

Predovšetkým vám všetkým ďakujeme, že ste sa zapojili do súťaže… a veríme, že ste sa aj našli v predchádzajúcich siedmich bodoch:-) Milujeme knihy a budeme vám častejšie prinášať podobné články a aj súťaže. Takže ak sa tentoraz na vás nedostane, nesmúťte. Sledujte nás – napríklad aj na Facebooku – a určite vás opäť potešíme a prekvapíme.

Inak, potešili nás výsledky prvej otázky – kto je a nie je knihomoľ🙂 Takto to vyšlo štatisticky…celkom dobré, že?

knihomol stat

3 výhercovia: vyberali sme, vyberali…a napokon sme sa rozhodli odmeniť týchto troch.
Marcel Orechovský (dostane 3 odznaky + knihu Stalker), Diana Janíčková (3 odznaky + kniha Výnimoční ľudia) a Lucia Michalíková (3 odznaky + Jedna svadba nestačí).
Blahoželáme a výhry posielame.


Zdielať

About Author

3 komentáre

 1. Hrám o knihy a odznaky.
  Som rada, že som sa pridala k Vám, vymysleli ste super súťaž. Chcem len dopísať, že každého človeka ” Knihomoľa “spoznám aj podľa toho, akú má super knižnicu a taktiež aj podľa preukazu do knižnice.

 2. Kata Plučinská on

  Nedá mi neupozorniť Vás na pravopisnú chybu vo vete: ” Odmeníme troch z vás, ktorý ( ktorí !!!) sa pridajú k nám na Facebook profile LepšíDeň.sk…” Každý knihomoľ má totiž gramatiku “v oku” 😀

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.