Rakovina prsníka zabíja ročne množstvo žien a podľahnú jej dokonca mladé ženy, tridsiatničky. Liečba a prístup k ochoreniu je samozrejme oveľa komplexnejší, no mnohé ženy trápi aj vzhľad, ktorý prináša choroba a jej liečenie.
Musíte však uznať, že ak budete so sebou spokojné, bude pre vás jednoduchšie cítiť sa krásne. Platí to najmä v takom namáhavom období ako počas onkologickej liečby a po jej skončení. Pritom na vás vidieť nielen chorobu, ale aj liečbu. Usilujte sa viditeľné vedľajšie účinky vnímať ako prejav toho, že s rakovinou bojujete.
Naše tipy pre starostlivosť o vlasy a pleť, ktoré navonok najviac prezrádzajú ochorenie a jeho liečbu.
Vlasy
Jedným z častých vedľajších účinkov chemoterapie je vypadanie vlasov na hlave a niekedy na celom tele (alopécia). Možno ste si v posledných dňoch v médiách všimli známu moderátorku Adrianu Kmotríkovú, ako vychádza z nemocnice po chemoterapii s výrazne kratšími vlasmi.
Je to však len prechodný stav. Dva až tri mesiace po skončení chemoterapie začnú vlasy zvyčajne opäť rásť. Vlasy, ktoré vyrastú po liečbe, majú neraz inú farbu a štruktúru ako pôvodné vlasy. Napriek tomu, že nejde o trvalý stav, je strata vlasov pre mnohé ženy mimoriadne nepríjemná. Veď sa radikálne mení vzhľad, cítite sa stigmatizované, bezbranné a neatraktívne. Okrem psychickej záťaže má strata vlasov aj nepríjemné telesné dôsledky, napríklad výrazne zmenené vnímanie tepla a chladu.
Mnohé ženy si pred chemoterapiou vlasy výrazne skrátia, aby bol prechod menej nápadný. Iné ženy sa rozhodnú si hlavu oholiť, takže samy určia, kedy prídu o vlasy.
To, ako budete so stratou vlasou zaobchádzať, či budete nosiť parochňu, šatku, alebo sa rozhodnete holú hlavu nezakrývať, je vaša súkromná voľba. Nasledujte svoju intuíciu a ostaňte autentické.
Parochne
Už pred chemoterapiou si zaobstarajte parochňu. Len tak ju môžete prispôsobiť štruktúre a farbe svojich vlasov. S potvrdením od lekára na ňu prispieva zdravotná poisťovňa. Odfoťte sa, aby ste presne vedeli, ako si parochňu nasadiť.
Niekoľko tipov a informácií
…o parochniach z umelých vlasov
– v porovnaní s parochňami z prírodných vlasov jednoduchšia starostlivosť
– lacnejšie ako parochne z prírodných vlasov
– spôsobujú svrbenie pokožky hlavy
– pokožka pod parochňou sa silne potí
…o parochniach z prírodných vlasov
– podstatne drahšie ako parochne z umelých vlasov
– v porovnaní s parochňami z umelých vlasov o čosi náročnejšie na starostlivosť
– pôsobia veľmi prirodzene
– možno ich upravovať fénovaním, kulmovaním a žehlením
– možno ich farbiť alebo použiť trvalú
…o príčeskoch
– upevňujú sa na pokrývku hlavy alebo klobúk
– existujú z umelých vlasov alebo (vlastných) pravých vlasov
– dajú sa dobre kombinovať s inými pokrývkami hlavy, napríklad šatkami alebo turbanmi
Osobná skúsenosť z knihy Rakovina prsníka
„Zaobstarala som si parochňu, ale bola mi protivná. Pripadala mi ako kúpacia čiapka, vydržala som ju mať na hlave maximálne pár hodín. Keď bolo v škole nejaké stretnutie, dala som si ju, aby som nevzbudzovala prílišnú pozornosť. Bolo pre mňa dôležité, že som takto mohla ochrániť seba a svoju rodinu.“
Mejkap
Dôležitou súčasťou onkologickej liečby je upravený, relatívne normálny vzhľad pacientky. Väčšina nemocníc ponúka kurzy líčenia, ktoré vedú kozmetičky a vizážistky. Pacientky v nich získajú tipy a naučia sa techniky, ako sa o seba správne starať. Táto ponuka je určená všetkým ženám, veď aj tie, ktoré sú zvyknuté pravidelne sa maľovať, sa musia prispôsobiť novej situácii.
Niekoľko tipov a informácií
– na zakrytie silných kožných zmien použite špeciálne (vode odolné) prípravky (kamufláž)
– pleť dostatočne zvlhčujte hydratačným krémom
– používajte kozmetiku s vysokým ochranným faktorom
– kruhy pod očami zakryjete korektorom
– pri návaloch tepla fixujte mejkap transparentným púdrom
– na viečka a pokožku pod obočím nanášajte očný krém
– riedke obočie doplňte púdrom na obočie
– obočie vyšrafujte rôznymi farbami
– ak vám vypadajú mihalnice, používajte mäkkú ceruzku na oči
– špirálu na mihalnice naneste viackrát
– špirálu na mihalnice meňte pre riziko infekcie každé 2 až 3 mesiace
Permanentný mejkap
Permanentný mejkap znamená, že jemnou ihlou sa do najvrchnejšej vrstvy pokožky nanesie druh tetovacej farby. Najvhodnejší je na:
– obočie: utvorenie obrysu, doplnenie, zvýraznenie
– zahustenie mihalníc
– viečko: jemná až stredne hrubá linka
Niekoľko tipov a informácií
– permanentný mejkap si dajte naniesť buď pred začiatkom chemoterapie, alebo až po jej skončení; pre zvýšené riziko infekcie sa neodporúča jeho aplikácia počas onkologickej liečby
– permanentný mejkap je vhodný pri trvalých zmenách pokožky a strate vlasov
– podľa typu pokožky vydrží až desať rokov
– sú možné vedľajšie účinky, napríklad napätie, začervenanie, opuchy, mokvanie lymfy po zákroku, zápaly, infekcie, trvalé jazvy, kožné alergické reakcie a objavenie sa herpesu na pere
– ak farbivo obsahuje oxid železnatý, môže počas MRI dôjsť k ľahkej popálenine, opuchu alebo začervenaniu
Osobná skúsenosť z knihy Rakovina prsníka
„Pred terapiou som si na viečku nechala vytetovať linku, ktorá zvýrazňuje mihalnice. Ostala mi počas celej liečby a pôsobila, akoby mi ostalo pár mihalníc. Kozmetička kládla veľký dôraz na to, aby bolo tetovanie čo najnenápadnejšie.“
„Starostlivosť o pokožku mi zabrala veľa času. Častým krémovaním sa mi podarilo zabrániť zraneniam, pretože pokožka ostala relatívne elastická. Niekedy som si večer na ruky a nohy naniesla hrubú vrstvu krému a spala rukaviciach a ponožkách.“