Viete, ako vám pomôže senná mrva?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekto počuje o tomto spojení po prvý raz v živote, však?
Niektorí však dobre vedia o blahodarných účinkoch sennej mrvy, ktorá sa používala už od stredoveku ako uznávaný kúpeľný prídavok.
Ide o takzvané flores graminis – „kvety trávy“, čiže lúčne kvety. Dnes sa nimi rozumejú všetky druhy liečebne využívaných vysušených bylín, ba aj ich extraktov.

Stále sa udržiava aj ich uvedené (už trošku zastarané) latinské pomenovanie.
Sennou mrvou (označovanou aj ako otrusok či čechizmom odrol) sa rozumie zmes suchých kvetných častí, lístočkov a stoniek, ako aj semienok rozličných tráv. Najdôležitejšie z nich sú (v klasických zmesiach) tomka a lipkavec.
Pôsobia prekrvujúco, protikŕčovo a utišujúco na bolesť a podnetne na látkovú premenu. Populárne sú ako kúpeľová „klasika“, ktorú si možno individuálne pripraviť alebo kúpiť hotovú ako prísadu do kúpeľa.

 

Klasický kúpeľ so sennou mrvou

* Zalejte kilo sennej mrvy (z lekárne alebo drogérie) piatimi litrami studenej vody. Túto zmes pomaly zohrievajte a následne nechajte 20 minút povariť. Potom uvarenú sennú mrvu sceďte cez sitko a odvar prilejte do kúpeľovej vody.

* Kúpeľ má mať teplotu okolo 38 stupňov a má trvať asi 20, maximálne 30 minút. Po kúpeli je vhodné prikryť sa a asi pol hodiny odpočívať.

Ako vám môže pomôcť senná mrva?

Vrecúška sennej mrvy

Senná mrva býva aj v záparových vrecúškach, z ktorých sa dá pripraviť obklad s obdobným účinkom ako kúpeľ. Tieto procedúry bývajú veľmi účinné a pomáhajú najmä pri bolestiach chrbta, a to najmä v krčných a ramenných partiách, ako aj v krížovej oblasti. Po aplikácii sennej mrvy by mal človek vždy asi desať minút odpočívať.

Predávané záparové vrecúška so sennou mrvou je možné použiť až päťkrát.

Pri aplikácii postupujte takto:

* V hrnci s naparovacou vložkou uveďte do varu vodu – tak, aby vrecúškom prúdila para, no nenamočilo sa. Po hodine je vrecúško dostatočne prehriate a prevlhčené. Najprv si overte, či nie je až prihorúce, aby vás nepopálilo.

* Zaviňte ho do ľanového uteráka a na 20 minút si ho priložte na boľavé miesto.

* Po použití zaveste vrecúško na čerstvom vzduchu a nechajte vyschnúť.

Senný zápar si môžete aj pripraviť aj bez polotovarového vrecúška, a síce takto:

* Dajte do štyroch litrov vody zo tri priehrštia sennej mrvy a nechajte asi 30 minút povariť. Potom obsah preceďte a nechajte vychladnúť na približne 45 stupňov.(overte si to teplomerom.

* Ponorte do nálevovej tekutiny ľanový uterák, vyžmýkajte ho a priložte na boľavú časť tela.

* Na to priložte druhý uterák a následne sa s celým týmto obkladom zabaľte do suchej osušky, ktorú si ako najvrchnejšiu vrstvu na sebe môžete ešte aj fixovať zatváracími špendlíkmi. V tomto zábale zostaňte ležať 10 až 15 minút.

Oveľa viac o sennej mrve i ďalších podobných liečivých prostriedkoch nájdete v knihe Acidobázická rovnováha.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.