Možno ste zaregistrovali, že bude nedostatok cibule. Jej cena na globálnych trhoch rastie a Slovensko je závislé najmä od dovozu z Holandska (hoci vieme domácim pestovaním pokryť až 70% dopytu). Ako povedal pestovateľ Juraj Mačaj pre Hospodárske noviny, „v máji bude pravdepodobne výpadok na niekoľko týždňov, v polovici júna už budeme mať novú úrodu“.
Pozrite si, ako pestovať cibuľu od semienka alebo sadzačky, cez termíny, vhodnú pôdu, až po starostlivosť a skladovanie.
Mimochodom, trh s cibuľou je zaujímavý: je jedno, aká je cena, spotreba nejde dolu, ani hore. Je to predsa len základná potravina, ktorá nemá náhradu. Spomínaná holandská cibuľa je podľa J.Mačaja drahá, jedno kilo stojí euro, plus náklady na dovoz, pričom oni vedia odpredať cibuľu reťazcom o 20% lacnejšie.
Preto sa oplatí vypestovať si vlastnú cibuľu – jednoducho a kvalitne.
Ako pestovať cibuľu
Určite sa zhodneme, že cibuľa dodáva jedlu charakteristickú chuť. Existuje množstvo jedál, v ktorých nesmie chýbať a ak ju tam nedáte, nie je to proste ono. Navyše je cibuľa liečivou zeleninou, výborným zdrojom vitamínov a nesmie chýbať v žiadnej „zelenej“ lekárničke. A samozrejme, cibuľa, ktorú si vypestujete sami doma na záhrade, má vždy lepšiu chuť 🙂
Odrody cibule
U nás sa bežne pestuje týchto 6 druhov:
- žltá cibuľa
- biela cibuľa
- červená cibuľa
- jarná cibuľka
- šalotka
- perlovka
Ozimná cibuľa a jarný výsev
Ozimnú cibuľu vysievame od polovice augusta až do polovice septembra. Pestujeme ju zo semienok, prípadne z cibuliek. Rastlinky začnú pomaličky rásť a pomerne skoro na jar, keď už nebudete mať svoje zásoby, budete môcť zberať vlastnú úrodu.
Pri tomto type siatia musíte vybrať správnu odrodu cibule, aby vydržala na záhone aj prípadné mrazy. Odporúčame odrody Shakespeare, Augusta, či poloneskorú Senshyu Yellow – Allium. Odroda Gerda je obľúbená u talianskych kuchárov, pretože má vysoký obsah vitamínu C.
Skoré odrody na letný zber: hybridné odrody Alba Regina, Aldato a Brenda, prípadne nehybridné Alica, Argenta, Aroma a Banko.
Z červených odrôd odporúčame Karmen, z bielych Ala, Albion F1 a Argentu.
Na jarný výsev môžeme použiť semeno, ale častejšie cibuľu sadzačku, ktorú kúpite v hobby marketoch, záhradníctvach ap. Sadením zo sadzačky zberáme úrodu skôr, ale cibuľa dopestovaná zo semena býva oveľa trvanlivejšia a môžeme ju dlhšie skladovať. Jarný výsev/výsadbu môžete začať už koncom februára, najneskôr v polovici apríla (pri semienkach), alebo od marca do začiatku apríla (pri sadzačkách).
Kam a ako ju sadiť?
Vyberte záhon, ktorý má dostatok svetla, ale nie je príliš vystavený slnečnému žiareniu. Dôkladne záhon pripravte – porýľujte, rozbite prípadné hrudy hliny, vyčistite od trávy alebo buriny. Platí tu totiž pravidlo, že čím lepšie záhon pripravíte, tým kvalitnejšia a chutnejšia bude úroda.
Cibuľa obľubuje ľahšiu a dobre priepustnú zeminu, takže sa nebojte hlinu odľahčiť troškou štrku. Záhon pred samotnou výsadbou dobre prevzdušnite a 2-3 týždne vopred môžete zapracovať vlastný kompost alebo hasené vápno. Pozor, čerstvý kompost cibuľa nemá rada, takže dodržte časový odstup. Môžete použiť aj hnojivo určené na cibuľu a cesnak, aby mali plody dostatok živín, najmä v prvej fáze, kedy je potrebný dusík.
Cibuľky-sadzačky saďte korienkami dolu do riadkov vzdialených asi 20 cm od seba, jednotlivé cibuľky môžu byť od seba 5 cm. Nevkladajte ich príliš hlboko do zeme, vrcholky pokoje môžu mierne vytŕčať.
Cibuľu zo semena vysievajte do riadkov vzdialených 20 až 25 centimetrov. Hĺbka riadkov by mala byť cca 3 centimetre. Po tom, ako sa objavia 3 až 4 listy, rastliny musíte pretriediť. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť asi 5 cm, pričom je vhodné pôdu pravidelne kypriť.
Cibuľu je dobré sadiť spolu s ďalšou zeleninou, ako je kaleráb, hrach, či fazuľa, ďalej mrkva, hlávkový šalát a uhorky.
Prečítajte si tiež
Zázračná cibuľa. 10 liečivých receptov a tipov.
Starostlivosť a zber
Najmä v prvej fáze vegetačného cyklu je cibuľa citlivá na dostatočnú zálievku, takže jej doprajte vlahu. Ideálny je jemný postrek, nie príliš veľa vody naraz, čo cibuľa nemá rada.
S polievaním prestaňte určitú dobu pred zberaním. Pri ozimnej cibuli nezabúdajte polievať aj počas zimy, ak je málo zrážok.
Kedy zbierať cibuľu?
Sama vám to naznačí, podobne ako cesnak. Vňať začne postupne zasychať, padá a žltne. Úrodu zbierajte, až keď je vňať poľahnutá, ale ešte zelená. Chytíte za vňať, opatrne vytiahnete a ak je suché počasie, pokojne ju nechajte na záhone niekoľko dní, aby preschla. Až potom odstráňte vňať, cibuľu očistite a pripravte na skladovanie. V prípade vlhkého počasia dajte úrodu preschnúť na dobre vetrané a suché miesto.
Ako cibuľu skladovať?
Samozrejme na suchom a chladnejšom mieste, ktoré je chránené pred mrazom. Pri ponechanej vňati ju môžete zviazať do zväzkov. Bez vňate poukladajte cibuľu do debničky, ktorá je vystlaná novinovým papierom.
ideálna teplota pri skladovaní je pár stupňov nad nulou (pivnica ap.).
Foto: Freepik.com, Unsplash.com