Ako rozoznať kvalitné párky? Na čo si dávať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste asi počuli veľakrát niekoho vyrieknuť – párky nejedz, je to svinstvo z pomletých kostí, šliach a rôznych umelých prísad. Žiaľ, často to tak je. Prieskumy opakovane dokazujú, že chceme radšej lacné parky, na kvalitu až tak nepozeráme. A to je škoda, lebo stačí poznať pár informácií a držať sa určitých pravidiel, aby ste vedeli rozoznať kvalitné párky od tých lacných.
Už prvým signálom je, do akého črievka je párok plnený. Ak do baranieho, môže to predznamenať jeho kvalitu. Po nahryznutí by črievko malo jemne chrupnúť. Párky by mali mať jemne zlatohnedú farbu, pravidelný tvar a na reze by mali mať mäsovo ružovú farbu (s výnimkou ochutených párkov povedzme paprikou)…

Ak si teda chcete naozaj pochutnať na kvalitných a dobrých párkoch, oplatí sa dodržiavať určité zásady. Všímať si niektoré veci. Nie je totiž párok ako párok – pozrite si prehľad druhov a nižšie niekoľko tipov, ako vyberať.

 

Základné druhy párkov

Viedenské párky

Vyrábajú sa z bravčového, hovädzieho mäsa, prípadne aj z teľacieho mäsa. Všetky tri druhy mäsa však nemusí obsahovať. Zakázané je použitie akéhokoľvek strojom oddeleného mäsa, pričom minimálne množstvo mäsa je 55%. Maximálne môžu viedenské párky obsahovať 40% tuku.

 

Jemné párky

Pripravujú sa z bravčového a hovädzieho mäsa, separát je vylúčený. Podiel mäsa nesmie byť nižší ako 50%, tučnosť môže byť nanajvýš 35%.

kvalitné párky

Debrecínske párky

Mali by obsahovať najmenej 60% mäsa a to hovädzieho, alebo bravčového, alebo teľacieho. Použitie separátu je vylúčené. Od ostatných párkov sa odlišuje viditeľnou mozaikou tukových zŕn a väčšími kúskami korenín. Na vzhľade aj v chuti by mala byť zreteľná paprika. Obsah tuku nesmie presiahnuť 30%.

 

Spišské párky

Na rozdiel od predchádzajúcich párkov sú chránené prísnejšie. Spišské párky používajú európsku ochranu ako zaručená tradičná špecialita. V predpisoch tak nájdete celú receptúru. Vyrábať sa môžu iba na Slovensku a v Česku.
Na prípravu sa používa zmes hovädzieho a bravčového mäsa, pochopiteľne bez separátu. Dôležitá je mletá paprika. Obsah mäsa sa pohybuje okolo 80%, obsah tuku musí byť do 28%.
Charakteristická je farba a chuť po paprike, výrazná šťavnatosť a plnenie do baraních črievok.

Separát
Ide o rozomleté odrezky a zvyšky mäsa. Získava sa aj drvením kostí, keď sa spracuje na mäsovú pastu.

Existujú samozrejme ďalšie párky s podobnými menami, rôzne hovädzie párky, pochúťkové párky ap. Tie sa však žiadnymi špeciálnymi požiadavkami neriadia a obsah mäsa i tuku v nich sú čisto na svojvôli výrobcu. Preto radšej siahnite po vyššie zmienených párkoch. Tie sa navyše môžu pripravovať aj z hydinového mäsa, aj so separátom.

kvalitné párky foto dTest

 

Tipy, ako rozoznať kvalitné párky

ikona lupaHlavným kritériom je samozrejme obsah mäsa v párkoch. Čím viac, tým lepšie. V obchodoch nájdete dokonca párky s 90% mäsa. Takže pozorne čítajte etikety a rozlišujte medzi mäsom a separátom, čiže strojom oddeleným mäsom. Separát vlastne nie je čisté mäso, preto musí byť zreteľne označený špecifickým názvom aj na etikete.

ikona lupaPrečítajte si celú etiketu na párkoch. „V niektorých prípadoch môže byť chýbajúce mäso nadstavené rôznymi náhradnými ingredienciami, ako sú rastlinné bielkoviny alebo škroby. Spolu s nimi sa môžu k navodeniu mäsového dojmu používať rôzne aditíva, najmä zvýrazňovače chuti. Napríklad glutaman sodný, alebo farbivá,“ radí český dTest, ktorý robí nezávislé testy výrobkov a služieb na českom aj slovenskom trhu. Ako dodáva – kvalitné údeniny by sa bez všetkým spomenutých prísad mohli a mali zaobísť.

veľký prehľad potravínPrečítajte si tiež
Veľký prehľad potravín. Ktoré jesť koľkokrát týždenne.

 

ikona lupaKvalitu párkov určuje aj črievko, do ktorého sú plnené. Tradične sa plnili do prírodných baraních črievok, alebo bravčových črievok. Mnohé v tejto tradícii pokračujú – informáciu o tom by ste mali nájsť na etikete.
Jedlý obal výrobku sa totiž považuje za jednu z ingrediencií a mal by sa teda uvádzať v zložení.
Takže hľadajte baranie alebo bravčové črievko. Párky sa tiež plnia do jedlých, umelo vyrábaných tzv. kolagénnych črievok.
No a napokon sú to obaly z plastovej fólie, ktorú musíte pred jedením odstrániť.

ikona lupaSledujte aj ďalšie zloženie párkov. Istý čas sa pridávala do párkov sója, ale tá negatívne ovplyvňuje chuť. Správny pomer vody dodáva párkom šťavnatosť a pružnosť. Malo by jej byť okolo 16%, nad 20% už ide o lacnejší, menej kvalitný párok.

ikona lupaV lacných párkoch nájdete aj kože, šľachy a veľa spomínaného mäsového separátu (niekedy aj viac ako 42%). Aj preto sa na spojenie využívajú rôzne zahusťovadlá, stabilizátory, farbivá a arómy.
Majú umelé črievko, málo koreniacej zmesi (okolo 1,5%, zatiaľ čo kvalitné párky obsahujú asi 4%). Lacné párky môžu obsahovať pridané bielkoviny.

Pripravené v spolupráci s časopisom dTest.
Foto Pixabay a dTest.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.