Ako sa starať o riasogule? Návod, aby sa im u vás darilo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zelená, huňatá guľôčka, ktorá žije pod vodou…no má rada, keď sa s ňou pomaznáte 🙂 V posledných rokoch sa riasogule stali akýmsi dizajnovým trendom, dekoračnou zvláštnosťou, ktorú si pestujeme doma, dávame ako darček alebo nám oživí stôl v práci. Obľúbili si ich najmä deti a tak prinášame návod, ako sa starať o riasogule, aby sa im u vás darilo.

 

riasoguľaOdkiaľ prišli riasogule?

Anglicky sa nazývajú moss ball, čiže machogule, no nejde o mach. Skôr sú to vlasovité zelené riasy, preto aj oficiálny názov riasoguľa zelená. Ročne môže narásť až o pol centimetra a dokáže sa dožiť až neuveriteľných sto rokov. V roku 1824 riasogule objavil v Zellskom jazere v rakúskych Alpách lekár a botanik Anton Eleutherius Sauter.

Vo voľnej prírode môžete riasogule vidieť v jazerách v Japonsku, Estónsku, Škótsku a na Islande. Môžu dorásť až do veľkosti s priemerom 30 cm.
Riasogule dnes už bež kúpite na internete, v kvetinárstvach, či akvaristických obchodoch. Cena sa odvíja od veľkosti. Kúpite ich od dvoch eur až po 10€. Nebojte sa, ak vám ich pošlú z eshopu – riasoguľa vydrží bez vody aj niekoľko dní, len nesmie vyschnúť.

starostlivosť o riasogule

 

riasoguľaČo riasogule potrebujú?

Predovšetkým svetlo. Aj v prírode žijú v plytkých vodách, aby mali dostatok svetla, takže im ho doprajte. Nie niekde v kúte miestnosti, ani za večne zatiahnutými žalúziami v kancelárii. Pozor, ani ich nedávajte na priame slnko, ktoré by ich vedelo spáliť.

Dajte im studenú vodu, ktorú by ste mali meniť raz za týždeň až dva týždne. Ideálne voda prevarená alebo sladká z rieky. Dobré je, ak zostane studená, takže riasoguľu nedávajte k radiátoru či kozubu. V horúcich dňoch môžete do vody vhodiť aj pár kociek ľadu, prípadne ju cez noc umiestnite do chladničky.

 

riasoguľaDo čoho dať riasoguľu?

starostlivosť o riasogule

V podstate do akejkoľvek priehľadnej sklenenej nádoby, malého akvária ap. Môže byť len vo vode, alebo pridáte kamienky, mušle, prepláchnutý piesok. Ak máte rybičky v akváriu, pokojne tam riasoguľu pridajte – spolu s ďalšími rastlinami dotvárajú rybkám prírodné prostredie. A nebojte, riasogule rybkám nechutia 🙂

Nemusíte sa nijako špeciálne o ne starať – nepýtajú jesť (teda riasogule, nie rybky), ani ich nehnojte. Mimochodom, niektorí sa zľaknú, keď sa vo vode začnú tvoriť bublinky, prípadne riasoguľa je vždy na dne a zrazu vypláva na povrch. Je to v poriadku. Vďaka fotosyntéze sa na ich povrchu vytvoria bublinky kyslíka, ktoré ich môžu nadnášať a riasoguľa tak vypláva k hladine. Neskôr zasa klesne.

 

riasoguľaMaznajte sa s ňou

Už ste určite počuli, že riasoguliam treba venovať pozornosť. Pokojne ich vo vode pretočte, posuňte po dne. Pri výmene vody ju vezmite do ruky a jemne si ju váľajte pomedzi prsty. Občas ju môžete dať aj pod prúd studenej vody, nie veľmi silný, aby sa nepoškodila, ale zároveň sa môžu vyplaviť nečistoty.

pre šťastie prasiatkoPrečítajte si tiež
Pre šťastie. Podkova, štvorlístok, prasiatko…

 

riasoguľaAké môžu nastať problémy?

  • Riasoguľa môže začať hniť a to spoznáte jednoducho: začne sa na nej vytvárať sliz, môže zhnednúť alebo osivieť. Ak k tomu dôjde, napadnuté miesta čo najskôr opatrne odstrihnite alebo vyrežte. Guľu každý deň prepláchnite v čistej studenej vode a jemne vyžmýkajte, aby sa čo najskôr začala tvoriť zelená hmota.
  • Riasogule sa tiež nemusí páčiť malý priestor, v ktorom je umiestnená. Doprajte jej väčšiu nádobu alebo akvárium. Prípadne viac studenej vody alebo chladnejšie miesto.
  • Riasoguľa sa tiež môže začať rozpadať, čo je pomerne bežný jav. Vtedy ju jemne zviažte niťou opäť do tvaru guľôčky a počkajte. Dajte jej čas, ona sa opäť zacelí, ale keďže rastie pomaličky, môže to trvať. Až potom niť odstráňte.
  • Rozpadla sa vám úplne? Tak si ju skúste namnožiť: každý zo vzniknutých kúskov vytvarujte v dlani do tvaru guľôčky, zviažte niťou a vložte do studenej vody, Počkajte a uvidíte, ako sa časom zacelí a vzniknú vám ďalšie malé riasoguľky 🙂

Foto: LepšíDeň.sk, florecita.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.