Ako sa zbaviť osieho hniezda? Tipy, ako zabrániť osám v budovaní hniezd na dome

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Osie hniezda na stenách domu, pod strechou, v altánkoch či garážach sú častý problém najmä v jarných a letných mesiacoch. Nielenže vedia poriadne znepríjemniť pobyt na záhrade, ale v niektorých prípadoch predstavujú aj zdravotné riziko, najmä pre alergikov.
Prinášame vám tipy, ako zabrániť osám v budovaní hniezd. Vysvetlíme, ako osy fungujú, prečo si vyberajú práve váš dom a čo s tým môžete urobiť. Čiže ako sa ich potom zbaviť a vyhnať ich z okolia vášho domu.

Osy sú súčasťou prírody a majú svoju úlohu v ekosystéme (požierajú napríklad iný hmyz, húsenice, mšice ap.), takže ich iba nehaňme, majú svoju úlohu. Keby osy nenavštevovali vašu záhradu, museli by ste sa vysporiadať s obrovským množstvom hmyzích škodcov. Osy preto poskytujú záhradkárom cenné služby. Bez nich by sme mali oveľa menšiu úrodu zeleniny a oveľa viac poškodených okrasných rastlín.

Ale samozrejme, v blízkosti človeka môžu byť nebezpečné. Najmä keď si chcete užiť na záhrade grilovačku, pozvete návštevu alebo si chcete len tak poležať v tieni stromu.
Prevencia je najefektívnejší spôsob, ako sa vyhnúť problémom – buďte o krok vpred, najmä na jar. Nižšie nájdete niekoľko užitočných tipov, ako im nedovoliť, aby si postavili hniezdo.

Kedy si osy stavajú hniezda?

Začiatok ich sezóny je v apríli až máji, keď sa z prezimovania preberá osia kráľovná. Vyhľadáva chránené miesto, kde založí nové hniezdo a nakladie prvé vajíčka. Prvé osy robotnice sa liahnu zvyčajne v júni, vtedy začína hniezdo rásť a v tom období zaznamenávame aj ich väčší výskyt. Vtedy nám začínajú takpovediac „piť krv“, hoci to nie sú komáre😊, no vedia vystrašiť a poriadne otráviť pohodu na záhradke alebo počas prác na záhrade.
Vrchol sezóny ôs teda býva od júla do augusta, kedy môže byť v hniezde aj niekoľko stoviek jedincov.

Mimochodom, osy si pamätajú, kde našli potravu a kam sa vracajú. Ak raz navštívia váš balkón alebo kuchyňu a niečo tam nájdu, pravdepodobne sa vrátia. Dôslednosť je preto kľúčová: pravidelné upratovanie, odkladanie potravín, starostlivé uzatváranie odpadkových košov a inštalácia sietí proti komárom na oknách sú základné preventívne opatrenia.

ako-zabranit-osam-v-budovani-hniezd

Kde si osy stavajú hniezda?

Musíte najskôr pochopiť, čo osy vyhľadávajú a čo im vyhovuje. Potom môžete ísť takmer s istotou na rôzne miesta, kde sa asi „zahniezdili“.
Osy vyhľadávajú suché, teplé a chránené miesta, najčastejšie:

  • Pod presahom strechy
  • V škárach medzi drevom a múrom
  • V podkroví a na povale
  • V dutinách stromov alebo pod záhradným domčekom
  • V starých vetracích otvoroch
  • Pod parapetmi či v poštových schránkach
  • V škárach na vetranie na plastových oknách
  • V skleníkoch, garážach, v drevárničke

Ako zabrániť osám v budovaní hniezd

Tak ako pri skoro všetkom platí, že prevencia je základ.

ikona zdvihnutý palecZatesnite škáry a otvory

Prejdite si dôkladne okolie domu a podkrovia. Utesnite všetky malé diery, škáry a vetracie otvory pomocou pletiva alebo silikónu.

ikona zdvihnutý palecPravidelná kontrola od apríla

Už od apríla si všímajte malé „výstupky“ veľkosti pingpongovej loptičky – môžu to byť začínajúce hniezda. V tomto štádiu sa ich ľahko zbavíte, odstráňte ich mechanicky. Zatiaľ vám nehrozí nijaké riziko, alebo minimálne.

ikona zdvihnutý palecOdpudzujúce vône a látky

Osy neznášajú klinček, mätu, levanduľu, citrón, ocot či eukalyptus. Tiež sa osvedčil tea tree olej alebo pražená káva (stačí trošku nasypať na tanierik a zapáliť).
Pokiaľ ešte ide o bylinky, osám nevonia ani bazalka, tymián, cesnak a majoránka.
Skúste tieto vône použiť v okolí okien, dverí a altánkov. Napríklad esenciálne oleje na bavlnenom tampóne rozložte na dané miesta. Alebo postriekajte miesta na múroch a pod strechou, kde sa v minulosti vyskytovali. Prípadne nastriekajte takýto roztok do škár, v ktorých sa zvyknú zahniezdiť.

ako-na-otravne-osyPrečítajte si tiež
Čo pomáha na otravné osy?
Vyskúšajte týchto 8 tipov a babských rád

ikona zdvihnutý palecFalošné hniezda

Osy sú teritoriálne, čiže ak „vidia“, že priestor je obsadený, vyhýbajú sa mu. Zavesenie falošného hniezda môže fungovať ako odstrašujúci prvok. Takéto falošné hniezdo sa dá kúpiť alebo vyrobiť zo špagátu a papierového vrecka.

ikona zdvihnutý palecPozor na jedlo

Nenechávajte sladké nápoje, ovocie a zvyšky jedla na terase. Osy si rýchlo zvyknú na prítomnosť potravy.

osy-jedlo-prevencia

Ako sa zbaviť osieho hniezda

V prvom rade, nepokúšajte sa hniezdo likvidovať cez deň. Keď je ešte maličké, v apríli či začiatkom mája, vtedy vám takmer nič nehrozí. Ale ak ho objavíte až uprostred sezóny, dávajte si pozor.
Osy sú najaktívnejšie za denného svetla a pri obrane hniezda môžu byť veľmi agresívne.

Ako na to bezpečne

Osie hniezdo zničte večer alebo skoro ráno, keď sú všetky osy „doma“ a málo aktívne. Dajte si na seba nejaký ochranný odev, napríklad dlhé rukávy, nohavice, klobúk, ideálne aj sieťka na tvár.

Majte pri sebe sprej proti osám – dostupné sú v obchodoch (napr. Biolit, Protect, Bros). Aplikujte ho z dostatočnej vzdialenosti.
Zničte hniezdo až po vystriekaní, počkajte povedzme 24 hodín, skontrolujte, či sú všetky osy mŕtve, potom hniezdo opatrne odstráňte a miesto vydezinfikujte.

Kedy volať odborníkov?

Ak je hniezdo ťažko dostupné (napr. pod strechou, v izolácii) alebo je to hniezdo naozaj veľké a osy sa správajú agresívne, volajte radšej odborníka.
Tiež to nerobte sami, ak máte doma alergikov na osie bodnutie.
Niektoré obce alebo hasičské zbory ponúkajú likvidáciu hniezd – overte si to u vás, či takúto službu nemáte tiež v blízkom okolí.

Pozrite si video – likvidácia osích a sršních hniezd:

 

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com
gardenersworld.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.