Tekvicové semienka sú mimoriadne zdraviu prospešné, majú viacero pozitívnych účinkov na náš organizmus – o tom si povieme nižšie. Ale nemusíte si ich hneď kupovať, ale vysušte si ich. Ak pestujete tekvice, o to lepšie – ste priamo pri zdroji. Ak nepestujete, kúpte si ich na trhu za pár eur a vyberte si semienka sami. Nasušte si ich a spracujte na sladko alebo na slano. Máme pre vás niekoľko tipov, aj ako ich správne sušiť.
Tekvicové semienka
Otázkou je, prečo by sme mali jesť tekvicové semienka? Čím sú také prospešné a v čom nám naozaj pomôžu?
V prvom rade sú semienka z tekvíc bohaté na živiny ako bielkoviny, zdravé tuky, vlákninu, horčík, železo a zinok. Podporujú srdcovú činnosť vďaka zdravým tukom a horčíku, regulujú aj krvný tlak.
Ďalší ich bonus je zlepšenie spánku. Obsahujú totiž tryptofán, aminokyselinu, ktorá pomáha zlepšiť spánok. Podporujú imunitu, vďaka zinku a antioxidantom.
Sú výborným bojovníkom proti zápalom, môžu zmierniť aj symptómy artritídy.
Ako vybrať jadierka z tekvice
Je to veľmi jednoduché. Rozrežte tekvicu ostrým nožom na polovice alebo štvrtiny, aby ste sa dostali k jadierkam vo vnútri.
Vyberte ich pomocou lyžice aj spolu s vláknami a dajte ich do misky s vodou. Rukami ich jemne premyte, vyperte, aby ste odstránili všetky zvyšky dužiny. Môžete použiť aj sitko.
Mimochodom, toto je vyberanie semienok podomácky, pár tekvíc, ale ako sa to robí vo veľkom? Roman Čibera v relácii Rady ptáka Loskutáka popísal, že to je v podstate podobné. „Na pole vyjde kombajn, ktorý vyzerá ako ježko. Napichne tie tekvice a len čo sa dostanú dovnútra, rozbije ich a cez sitá vyseparuje tekvicové semienka. Na pole následne vráti rozbitú dužinu, ktorá je prirodzeným hnojivom a neskôr zvyšuje výnosnosť poľa aj na dva roky.“
Ako vysušiť tekvicové semienka
Opláchnite semienka a osušte ich utierkou. Alebo nechajte chvíľu odkvapkať na sitku.
Sušenie v rúre: Predhrejte rúru na 120 °C. Rozložte jadierka na plech vystlaný papierom na pečenie v jednej vrstve. Pečte ich približne 20-30 minút, kým nie sú suché a chrumkavé. Občas ich premiešajte.
Sušenie na vzduchu: Ak preferujete prirodzené sušenie, rozložte jadierka na plech alebo sitko a nechajte ich na vzduchu na suchom mieste niekoľko dní, kým nebudú úplne suché.
Správne usušené semienko by nemalo po zohnutí hneď prasknúť, ale malo by sa ešte jemne ohnúť.
Ako použiť tekvicové semienka?
Tých možností je samozrejme veľa, tu je aspoň pár tipov:
- Snack. Upražte si semienka nasucho na panvici a môžete ich jesť ako zdravý snack. Prípadne ich posoľte a máte slané tekvicové semienka. Niekto robí aj wasabi tekvicové semienka ap.
- Do pečiva a šalátov. Môžete ich pridať do domáceho chlebíka, šalátov alebo domácej raňajkovej granoly.
- Na polievky. Upražené semienka môžete použiť ako ozdobu na krémové polievky.
- Do smoothies. Rozdrvené semienka môžete pridať do smoothies pre extra živiny.
- Na sladko. Tekvicové semienka môžete tiež pripraviť na sladko – opražíte ich s cukrom a škoricou.
Tekvicový olej
Aj ten si môžete urobiť doma, nie je to zložité. Potrebujete na to vysušené semienka, ktoré nasucho opražíte na panvici pri miernej teplote, až kým nebudú zlatohnedé a aromatické. Vložte opražené semienka do mixéra alebo kuchynského robota a rozmixujte na jemnú pastu. Ak je pasta príliš hustá, môžete pridať trochu vody, aby sa ľahšie mixovala.
Mixujte, až kým sa z pasty nezačne uvoľňovať olej. Tento krok môže trvať niekoľko minút. Následne mierne zohrejte pastu na panvici pri veľmi nízkej teplote. Uvoľní sa tak viac oleja, ale dajte pozor, aby ste pastu nepripálili.
Napokon príde lisovanie: pomocou plátna alebo jemného sitka preceďte pastu. Získaný olej pomaly prelievajte do skleneného pohára. Možno budete musieť pastu pretláčať rukami, aby vyšlo čo naviac oleja.
Olej prelejte do čistej sklenenej nádoby a skladujte ho na tmavom a chladnom mieste. Spotrebujte ho v priebehu niekoľkých týždňov, pretože domáci olej sa rýchlejšie kazí.
Prečítajte si tiež
Tekvicový olej pomáha pokožke, tráveniu, srdcu aj dobrej nálade.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, wikimedia/Billjones94
Rady ptáka Loskutáka