Už koncom zimy ste možno vysievali rôzne semienka, aby ste si na jar mohli zasadiť paradajky a papriku, uhorky, cuketu, melón. Staráte sa o svoje políčko, okopávate, hnojíte a polievate. Zo záhonov sa na vás smejú rajčiny, hrášok, krásne jahody, či mrkva….a zrazu máte hlavu v smútku. Všadeprítomné slimáky vám obžierajú úrodu, na niektorých plodoch sú akési mušky, malé pavúčiky…jednoducho, toľko ste sa narobili, starali a teraz máte o to všetko prísť?
Nebojte sa, poradíme ako si ochrániť úrodu. Máme niekoľko trikov našich starých mám – na paradajky, mrkvu, ale tiež ako bojovať proti slimákom a škorcom.
Chráňte si zeleninu
Viete, že niektoré druhy zeleniny, najmä šaláty, nemajú rady priame slnečné lúče? Okolo záhonov preto zapichnite kolíky a natiahnite medzi nimi špagát. Potom roztiahnite po stranách slamenú rohož, ktorá im dodá žiadaný tieň a pritom tam naďalej prúdi vzduch.
Paradajky
Najčastejšie pestujeme paradajky, ktoré vedia krásne zarodiť, ak ju niečo nenapadne.
Ak chcete rajčiny ochrániť pred hubovou nákazou padlí, vysaďte medzi rastliny bazalku. Ak už sú rajčiny napadnuté, namiesto postreku síranom meďnatým natiahnite na niektorých miestach pomedzi rastliny medený drôt. Vážne – meď je účinným protijedom, pritom nepoškodí rastlinu.
Pri presádzaní rajčín na záhon je dobré nasypať na dno jamky za hrsť žihľavy alebo rozdrvených vaječných škrupín. Sadeniciam sa potom bude dariť lepšie a zarodia oveľa viac!
Rajčiny zvyknú napadnúť malé červené pavúčiky. Uvarte vo vode cibuľové šupky a stonky, nechajte dve hodiny lúhovať a prefiltrujte. Výluhom potom rajčiny zalejte.
Bazalka
Ak ste si kúpili bazalku v malom kvetináči, presadíte ju do pôdy a ona vám vždy zahynie, skúste to inak: zasaďte ju do zeme aj s kvetináčom. Máme odskúšané – vo voľnej pôde nám vždy „odišla“, v kvetináči zahrabanom v zemi sa jej darí dlhé týždne až mesiace.
Ak vám bazalka horkne, zabránite tomu jednoducho – odštipnite kvety ešte predtým, ako začnú vôbec rašiť.
Mrkva
Vedeli ste, že pavúky si robia chúťky na mladé výhonky mrkvy? V hodovaní im zabránite tak, že riadky pred výsevom posypete hrubou soľou.
Sladučký hrášok
Podľa našich starých mám treba zasypať popolom pôdu, v ktorej je čerstvo nasiaty hrach. Hrášok potom bude sladučký a chutnejší.
Otravné slimáky a dážďovky
Existuje niekoľko metód, ako sa ich zbaviť – tu nájdete viacero tipov – ale tiež máme babičkovský trik, ako slimáky udržať čo najďalej od záhonov.
Prvý – rozdrvte vaječné škrupiny a rozsypte ich vo forme prášku okolo rastlín.
Druhý dobrý trik je poprášiť okolo rastlín kávovou usadeninou alebo popolom.
Ak chcete ochrániť kapustu a mrkvu od dážďoviek, využite účinky šalvie. Vysaďte ju medzi riadky do záhonu.
Posypte ho dreveným popolom a zalejte (prípadne načasujte posypanie popolom pred príchodom dažďa). Tento trik často zaberie a machu sa zbavíte minimálne na niekoľko dní až týždňov.
Ďalšie tipy, ako ochrániť úrodu
- Otravujú vaše rastliny vošky? Zapichnite k nim zápalku hlavičkou dolu. Rozkladajúca sa síra vošky zakrátko odoženie.
- Prilákajte opeľovače, ktoré sú predpokladom dobrej a kvalitnej úrody. Vysaďte silno medonosné rastliny ako borák, kocúrnik obyčajný, komonica, pohánka, ďatelina purpurová ai. Okrem väčšej úrody to má ďalšiu výhodu: populácie hmyzu sa navzájom regulujú, vďaka tomu môžete znížiť použitie pesticídov.
- Chodia vám škorce na úrodu, najmä čučoriedky, ríbezle, hrozno ap.? Priviažte na stromy a kríky cédečká, vždy zviažte dve oproti sebe lesklou stranou von, aby odlesky slnka plašili vtáky. Pri menšom počte kríkov pomôže sieťka, stará záclona.
Niektorým zabrali aj malé strašiaky na bambusovej tyči, ktorú zapichli ku kríkom. - Rozširuje sa vám brečtan po stenách akosi rýchlo a nekontrolovateľne? Strhnite ho dolu a ošetrite múr silno koncentrovaným vápenatým mliekom. Táto agresívna žieravina v boji o územie určite zvíťazí.
- Ak sa vám v záhrade príliš rozliezli bodliaky, odrežte ich tesne nad zemou, posypte hrubou soľou a zalejte. Odrezané konce zhnednú a odumrú. Ak to nepomôže na prvý raz, opakujte.
- Vyrobte si prírodný insekticíd: do mydlovej vody pridajte citrónovú esenciu s dubovými pilinami a potom zmesou zalievajte rastliny.