Ako sa obliecť na hory? Aké trekové oblečenie je vhodné a na ktoré radšej zabudnúť, aby sa vám to nevypomstilo? Či už idete na bežný výlet po turistickom chodníku, alebo sa chystáte na niekoľkodňový trek do hôr, mali by ste vedieť, ako si vybrať oblečenie na turistiku. Čo na jar, v lete a ako sa obliecť na jeseň, prípadne v zime.
Základom je pohodlné oblečenie a v chladnejšom počasí vrstviteľné…ale čo to presne znamená? Na čo myslieť a čomu sa vyvarovať, aby ste sa nevrátili prechladnutí, s pľuzgiermi, alebo aby vám nebolo počas turistiky príliš teplo? Poradíme.
Základné rady
Nech už je akékoľvek ročné obdobie, pripravte si oblečenie na všetky možnosti: od mrholenia až po silný nárazový vietor. Vrstvenie oblečenia si ľahko uspôsobíte podmienkam, takže vyzlečiete jednu vrstvu, prípadne dáte ďalšiu – podľa potreby. Väčšinou ide o tri vrstvy trekového oblečenia:
- Základná termoregulačná vrstva, čiže termobielizeň, ktorú dostanete už od 20€. Kvalitnejšie kúsky sú drahšie, ale dlho vydržia a ak častejšie turistikujete, neoplatí sa šetriť.
- Medzivrstva, ktorá má izolovať a chrániť pred únikom tepla. Väčšinou to je fleecová mikina, sveter z merino vlny, softshellová bunda ap.
- Vonkajšia vrstva, ktorá je odolná proti vode a dažďu. Má chrániť aj pred prípadným snehom, krúpami a silnejším vetrom. Zvyčajne je to treková bunda prispôsobená danému ročnému obdobiu.
Ako si vybrať oblečenie na turistiku?
Nebudeme samozrejme odporúčať konkrétne kúsky oblečenia, značky ap., ale posnažíme sa dať návody, na čo prihliadať – z akej látky by malo byť oblečenie, aká technológia, hmotnosť atď.
Látka a materiál
Jedna z najdôležitejších vecí pri turistickom oblečení. Vyberajte vždy vysoko kvalitné syntetické materiály, ktoré budú pohodlné, odvedie nadbytočnú vlhkosť a zabezpečí optimálnu telesnú teplotu. Tiež musí ochrániť pred silnejším vetrom a dažďom. Určite nezvoľte bavlnu, ktorá rýchlo nasaje pot, nasiakne a tým pádom sa telo rýchlejšie ochladzuje.
Hmotnosť
Aj to je dôležité, ak si beriete oblečenie so sebou do batoha (ako si vybrať batoh? Prečítajte si TU). Preto vyberajte ultra ľahké trekové oblečenie, ktoré je síce trošku drahšie, ale oceníte to pri dlhšej túre. Takéto oblečenie si uchováva svoje vlastnosti aj v náročnejších poveternostných podmienkach.
Funkčnosť
Ďalšia vec, na ktorú musíte myslieť – nech majú kúsky oblečenia veľa vreciek na drobnosti. Nech sa dá protidažďová bunda zložiť naozaj na malú veľkosť, aby nezabrala veľa miesta v batohu. Napríklad fleecová bunda Texar Husky je teplá, má ventilačné otvory, zips v podpazuší, stojací golier, sťahovaciu kapucňu, 5 externých vreciek, 2 vnútorné, výstuhy na lakťoch a ramenách…to sú tiež veci, ktoré si všímajte pri kúpe dobrej fleecovej bundy.
Odopínacie nohavice, ak je príliš teplo a vy si chcete z dlhých „urobiť“ krátke J Jednoducho, rôzne takéto vychytávky, ktoré sú praktické, užitočné a oblečenie bude aj skladné.
Technológia výroby
Trekové oblečenie by malo byť nepremokavé a zároveň priedušné. Malo by rýchlo uschnúť a účinne zadržiavať teplo. Pýtajte sa na tieto vlastnosti predajcu.
Ďalšie užitočné tipy
- Bunda do dažďa s membránou, ktorá ochráni pred dažďom a chladom (najmä na jar, jeseň a v zime)
- V chladnejších mesiacoch si pribaľte do batoha čiapku, šál, rukavice. V letných zasa šiltovku, šatku, slnečné okuliare, krém na opaľovanie ap.
- V lete si dajte športové tričko z rýchloschnúcej syntetickej látky, ktorá odvádza vlhkosť z pokožky.
- Ako funkčnú bielizeň z našich skúseností odporúčame merino vlnu (prípadne zmes merina a ďalších materiálov). Dobre odvádza vlhkosť, nechladí a pri dlhšom nosení nepreberá pachy.
Výborné sú aj spomínané syntetické materiály, ale skôr na jednodňové výlety – takáto bielizeň síce rýchlo schne, ale tiež skôr začne zapáchať 🙂
Prečítajte si tiež
10 vecí, ktoré si treba vziať na turistiku, či výlet do hôr.
- Majte vždy aj vrstvu z technického fleecu (fleecu), ktorý má vnútornú stranu počesanú a chlpatú, takže dobre zadržiava teplo. Vrchná strana je hladká, tým pádom dlhšie vydrží. Obľúbený je aj klasický microfleece.
- Na turistiku je tiež ideálny softshell, ktorý spoľahlivo chráni pred vetrom, je priedušný, zabráni aj premoknutiu pri mrholení.
- Softshell s membránou ochráni proti vonkajším vplyvom až na 80%, výborne sa nosí, je odolný. Hodí sa do chladnejších podmienok.
Softshell bez membrány je ľahší, skladnejší, tiež priedušný, odolá vetru, ale už menej ako ten s membránou. Je tiež menej odolný voči dažďu, ale nejakú malú prehánku zvládne. - Zaobstarajte si aj ľahké 2,5 vrstvové a trojvrstvové materiály ako Gore-Tex, Blocvent, Dermizax, či Gelanots. Sú naozaj funkčné a ľahko zbaliteľné.
Pozrite si VIDEO, ako vrstviť oblečenie pri turistike:
Foto: Roy.sk, Vecteezy.com, Unsplash.com