Ako urobiť chutný ríbezľový džem, ktorý sa vždy podarí? RECEPT a dobré rady

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi ríbezle? Úžasné letné plody, ktoré poznáme aj pod názvom viničky (Gemer, Šariš, Spiš, Zemlín), ibrzle (Trnava), či líbrs (Záhorie). Môžu byť červené, čierne, alebo biele. Vďaka vysokému obsahu pektínu sa ríbezle výborne hodia na prípravu džemov, ktoré sa ľahko zahusťujú bez pridania ďalšieho pektínu. Môžete ich v džeme kombinované aj s iným ovocím, ako sú maliny, jahody, alebo jablká. Vytvoríte tak zaujímavé chuťové variácie. Na obmenu chuti je možné pridať aj koreniny, ako napríklad vanilku, škoricu, či klinčeky.
Prinášame vám jednoduchý recept na ríbezľový džem – nádherne rôsolovitý, jemný a chutný. Tiež pridáme pár tipov na prípravu džemov, spôsoby konzervovania a skladovanie, aj nejaké zaujímavosti.

Náš ríbezľový džem je výborný nielen na toasty, koláče, palacinky, ale aj ako prísada do rôznych dezertov a omáčok.
Ríbezľové omáčky sú zasa výborným doplnkom k mäsám a divine.
Šťavy a sirupy z ríbezlí sú vhodné na chutné a osviežujúce nápoje.

Recept na chutný ríbezľový džem

Príprava ríbezľového džemu len z ríbezlí a cukru je veľmi jednoduchá a rýchla. Hotový džem je krásne rôsolovitý, i keď sa nepripravuje zo želírovacích prípravkov, len z bobúľ a cukru. Ríbezľový džem je obľúbený pre svoju jedinečnú sladkokyslú chuť a výbornú konzistenciu.
Z nasledujúceho množstva pripravíme 5 pohárov džemu s objemom 500 ml. Keď chceme zavariť po menšom množstve, vyjde nám pohárov viac. Takto pripravený džem je rôsolovitej konzistencie, ľahko sa natiera, chuť je mierne sladká, až kyselkavá. Džem skladujte klasicky pri izbovej teplote, v pivnici alebo v špajzi.

SUROVINY

  • 2 kg ríbezlí podľa vlastného výberu a možností, odporúčame červené
  • 1,4 kg kryštálového cukru

POSTUP

recept postupUmyjeme 2 kg ríbezlí (biele, červené, čierne, mix) a odstránime stopky. Nasypeme do čistého hrnca a dáme variť na mierny oheň. Za občasného premiešania zahrievame, aby sa ovocie neprilepilo ku dnu. Preto je na prípravu džemu vhodný hrniec, prípadne panvica so širokým dnom. Pri miešaní a zahrievaní bobuľky ríbezlí rýchlo a ľahko praskajú. Keď začnú plody v hrnci vrieť, varíme ich bez pokrievky približne 20 minút na slabom plameni a pravidelne premiešavame.

recept postupPo cca 20 minútach, keď ríbezle popraskali a pustili dostatok šťavy, premiestnime nádobu preč zo sporáka. Do horúcich ríbezlí ihneď nasypeme cukor. Pridávame ho postupne po malých dávkach, aby sa cukor stihol rozpustiť.
Na každý kilogram ríbezlí pridáme 700 g kryštálového cukru, teda na naše 2 kg pridáme 1400 g kryštálového cukru. Keď sa cukor v ríbezliach rozpustí, zmes nalievame do čistých zaváracích pohárov, ktoré uzavrieme vysterilizovanými viečkami.

recept postupNaplnené poháre následne sterilizujeme v rúre. Postavíme ich priamo na mriežku hore dnom do studenej rúry. Rúru zapneme a začneme nahrievať na maximálne 120 stupňov Celzia. V rúre ostanú dovtedy, kým poháre nie sú suché a horúce, čo môže trvať približne 20 minút. Poháre vkladáme do studenej rúry z dôvodu, aby sa ohrievali postupne a nehrozilo, že sklo praskne.

ribezlovy-dzem-toast

Základné druhy džemov

Džemy sú obľúbené trvanlivé potraviny, ktoré sa vyrábajú z ovocia a cukru. Existuje mnoho druhov džemov, v závislosti od použitého ovocia a metódy prípravy.

  1. Klasické džemy sú vyrobené z ovocného pyré alebo kúskov ovocia a cukru. Varia sa do ich zahustenia a konzervujú sterilizáciou.
  2. Marmelády často obsahujú aj citrusové ovocie (napr. pomaranče, citróny) a majú želatínovejšiu konzistenciu.
  3. Konfitúry môžu byť podobné džemom, ale častejšie obsahujú celé kúsky ovocia a sú menej homogénne.
  4. Želé sú vyrobené len z ovocnej šťavy a cukru, sú priehľadné a bez obsahu pevných kúskov.

Tipy na prípravu džemov

  • Výber ovocia: Kľúčové je použitie čerstvého, zrelého ovocia. Rôzne druhy ovocia môžu mať rôzny obsah prírodného pektínu, ktorý ovplyvňuje hustotu džemu.
  • Príprava ovocia: Umývanie, šúpanie, odstraňovanie jadier a krájanie na menšie kúsky.
  • Pridávanie cukru: Cukor pomáha pri konzervácii a zvyšuje sladkosť, no i hustotu. Množstvo cukru sa môže líšiť v závislosti od receptu.
  • Varenie: Ovocie a cukor sa varia, kým džem nedosiahne požadovanú konzistenciu. Pre lepšie zahustenie sa môže pridať aj pektín.
  • Plnenie do nádob: Horúci džem sa nalieva do sterilizovaných nádob a uzatvára sa, aby sa zabránilo kontaminácii.
Konzervácia a skladovanie
Džemy sa najčastejšie konzervujú v sklenených nádobách, ktoré sa predtým sterilizujú. Správne uzavreté džemy môžu vydržať niekoľko mesiacov až rokov, ak sú skladované na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení by sa mali džemy skladovať v chladničke a spotrebovať v priebehu niekoľkých týždňov.

ribezlovy-dzem-vafle

Ríbezle – druhy a použitie, pestovanie, zaujímavosti

Ríbezle sú malé bobule, ktoré patria do rodu „Ribes“ a sú známe svojou charakteristickou kyslastou chuťou. Existuje niekoľko druhov ríbezlí, pričom najbežnejšie sú červené, čierne a biele ríbezle. Toto ovocie je bohaté na vitamín C, antioxidanty a ďalšie dôležité živiny.

Druhy a použitie ríbezlí

  1. Červené ríbezle (Ribes rubrum)
    • Majú jasne červenú farbu a kyslastú chuť.
    • Používajú sa často v džemoch, želé a omáčkach.
  2. Čierne ríbezle (Ribes nigrum)
    • Majú tmavofialovú až čiernu farbu a intenzívnejšiu chuť.
    • Sú bohaté na vitamín C a antioxidanty.
    • Používajú sa v džemoch, šťavách a sirupoch.
  3. Biele ríbezle (Ribes rubrum var.)
    • Sú svetlé, skoro priehľadné a majú jemnejšiu chuť než červené ríbezle.
    • Často sa používajú v dezertoch a džemoch.

ribezle-cervene-cierne-biele

Výživové hodnoty ríbezlí

Ríbezle sú nízkokalorické a bohaté na živiny. Pozrite si niektoré z ich výživových výhod:

  • Vitamín C: Ríbezle sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a zdravie pokožky.
  • Vitamín K: Obsahujú vitamín K, ktorý je potrebný pre zdravie kostí a zrážanlivosť krvi.
  • Antioxidanty: Čierne ríbezle majú vysoký obsah antokyanov a flavonoidov, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti.
  • Vláknina: Sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a zdravie čriev.

Pestovanie ríbezlí

Ríbezle sú relatívne nenáročné na pestovanie a sú vhodné do mierneho klimatického pásma.

  • Stanovište: Preferujú slnečné až polotienisté miesta a dobre priepustnú, humóznu pôdu.
  • Výsadba: Sadenice sa vysádzajú na jar alebo na jeseň s dostatočným odstupom medzi rastlinami, aby mali priestor na rast.
  • Starostlivosť: Potrebujú pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchších období. Prerezávanie je dôležité pre zdravý rast a dobrú úrodu.
  • Zber: Bobule dozrievajú v lete, zvyčajne v júni až júli, v závislosti od druhu a miestnych podmienok.

Zaujímavosti

Na svete existuje viac ako 190 druhov ríbezlí. K lídrom na svetovom trhu v pestovaní tohto ovocia patrí Rusko, Poľsko a Nemecko, pričom ruské odrody ríbezlí znesú mrazy až do neuveriteľných -50 stupňov Celzia. Všetky časti kríkov čiernych ríbezlí sú mimoriadne bohaté na vitamín C: puky, kvety, bobule i listy. Ríbezle sa používajú na liečbu skorbutu, zápalu žalúdka, prechladnutia, nedostatku vitamínov, či pri srdcovocievnych ochoreniach.

  • Tradičné využitie: V minulosti sa listy a plody ríbezlí používali v tradičnej medicíne na liečenie rôznych ochorení.
  • Kozmetika: Olej z čiernych ríbezlí sa používa v kozmetike pre svoje hydratačné a protizápalové vlastnosti.

ribezle-maliny-cucoriedky

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.