Ak aj vy patríte k tým, ktorý majú ešte v peňaženke „staré“, ružové vodičské preukazy, máte čas už len do konca roka. Poviete si, ešte je čas, urobím to neskôr…ale radšej to neodkladajte. Takýchto majiteľov ružových vodičských preukazov je cca 380.000 a všetci si ho budú musieť vymeniť. Takže na policajných riaditeľstvách (na oddeleniach dokladov) je už niekoľko týždňov plno, čakáte hodiny a neraz vás ani nevybavia a musíte prísť znova. Presne tak si to zažil aj autor tohto článku a má niekoľko rád, ktoré sa zídu, ak sa chystáte vymeniť vodičský preukaz.
Dozviete sa, prečo sa vlastne vymieňajú ružové vodičáky, koľko je takých držiteľov, ako postupovať pri samotnej výmene, koľko to stojí a či sa oplatí využiť online rezerváciu na stránke Ministerstva vnútra.
Prečo ružové vodičské preukazy?
Ružové vodičské preukazy nemali uvedený dátum platnosti. Považovali sa za neobmedzené, no napriek tomu ich platnosť 31.decembra 2023. Dôvodom je uplatnenie smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/126 ES z roku 2006 o vodičských preukazoch, ktorá zavádza obmedzenú platnosť vodičských oprávnení pre jednotlivé kategórie.
Preto si musia držitelia preukazov vydaných od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, vymeniť doklady za nové.
Okrem spomínaných ružových „vodičákov“ končia aj novšie verzie, ktoré tiež nemajú uvedený dátum končiacej platnosti. Ide o preukazy, ktoré boli vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Ale žiadne obavy – tieto platia do 31. decembra 2032. Takže na ich výmenu máte ešte 10 rokov, no môžete o výmenu požiadať už skôr.
Ako vymeniť vodičský preukaz?
Výmenu ružového vodičského preukazu nenechávajte na poslednú chvíľu. Na policajných riaditeľstvách je plno, tvoria sa dlhé rady a niekedy vás ani po dvojhodinovom čakaní nevybavia. A musíte prísť znovu. Tu je pár našich tipov.
Na tejto stránke Ministerstva vnútra si vyberte Krajské riaditeľstvo podľa vášho bydliska (od Bratislavy cez Trnavu, Banskú Bystricu až po Košice a Prešov). Následne si rozkliknete Okresné riaditeľstvo okresu, v ktorom žijete a kde to máte najbližšie. Tam už sa dozviete stránkové hodiny na oddelení dokladov a podľa toho si naplánujete výmenu.
Kedykoľvek počas dňa sa tvoria dlhé rady a ani na našu otázku, kedy je vhodné prísť, nevedeli pracovníci (či vrátnik) spoľahlivo odpovedať. Každý deň to môže byť iné. Všeobecne sa však oplatí prísť ešte pred otvorením pracoviska (my hodinu pred – nižšie naša skúsenosť), alebo približne pred a okolo obeda, kedy idú mnohí na obed a môže byť prázdnejšie. No nie je to záruka.
Lístok a poplatok
Keď už vystojíte rad, prídete ku kiosku, zadáte žiadosť na výmenu vodičského preukazu a systém vám vydá lístok s poradovým číslom. A potom už čakáte, kedy príde na vás rad. Môže to byť pol hodiny, hodina, aj viac.
K výmene potrebujete starý vodičský, občiansky preukaz a doklad o zaplatení poplatku 6,50€ (alebo 26€ pri zrýchlenom vydaní). Na pracovisku je okrem kiosku s číslami aj automat na správne poplatky (platíte hotovosťou alebo platobnou kartou). Odporúčame zakúpiť si ho počas čakania v rade, aby ste potom nezdržiavali ostatných (zamestnanec vás pošle kúpiť si ho a ostatní zatiaľ čakajú, pričom tieto prestoje vedia mnohých znervózniť).
Keď sa dostanete na rad, pracovník/pracovníčka nahodí vaše údaje do systému, odovzdáte doklad o zaplatení poplatku a podpíšete 1 exemplár žiadosti, ktorú vám dajú už vyplnenú. Druhý exemplár vám zostáva. Následne sa presuniete na fotenie do nového vodičského preukazu.
Toto celé môže trvať do 5 minút, takže žiadne zdržiavanie…to skôr spôsobuje nezaplatený poplatok ap. Následne čakáte a po určitom čase vám príde na mobil sms s výzvou, aby ste si prišli po nový vodičský preukaz.
V tom prípade už nemusíte stáť v dlhom rade na výmenu vodičáku, ale v kiosku zadáte vyzdvihnutie hotového dokladu a dostanete sa na rad skôr. Odovzdáte starý ružový vodičský preukaz a prevezmete nový.
Tam už bol rad cca 15 ľudí a necelé dve hodiny do záverečnej. To by mohlo vyjsť, povedali sme si. No išlo to mimoriadne pomaly – dôvodom bol jeden zamestnanec, ale tiež priebežné vybavovanie prihlásených elektronicky. Takže napokon sme sa nedostali na rad, 3x sme sa pýtali, či ešte máme čakať, či nás stihnú vziať a vybaviť. Zamestnankyňa nevedela, odpovedala vyhýbavo. Napokon presne o 17:00 zatvorila a poslala všetkých domov. Vraj o piatej sa jej zablokujú počítače a už nemôže ďalej robiť. Zbytočné 2 hodiny čakania.
Na druhý deň otvárali o 8:00 a tak sme tam prišli už o 7:00…a čakal nás rad 14 ľudí! Napokon sme po 2,5 hodine prišli na rad a behom piatich minút všetko vybavili.
Prečítajte si tiež
Ukradli mi doklady. Čo treba robiť a kam volať?
Rezervovanie termínu elektronicky
Ministerstvo vnútra SR ponúka aj online rezerváciu termínu…no ako píše na stránke, je v pilotnom režime (od roku 2021). Systém vám dovolí rezervovať termín v okruhu do 50 km od miesta vášho trvalého bydliska. Na rezerváciu musíte použiť elektronický občiansky preukaz. My sme to skúšali 2x, ale ani raz úspešne – vyskakovali nám hlášky, že žiadne voľné termíny nie sú (až do konca novembra, december už nebol uvedený).
Ak sa vám však podarí rezervovať termín, dostanete PIN kód. S tým prídete na pracovisko polície v pridelený deň a zadáte ho do vyvolávacieho systému. Ten vám vydá lístok s poradovým číslom a potom čakáte, kým prídete na rad.
POZOR! PIN kód môžete použiť len 15 minút pred a 15 minút po termíne rezervácie. Čiže ak sa omeškáte a prídete o 13:20, hoci ste mali termín na 13:00, systém vás už nepustí a nevydá vám lístok.
Koľko stojí výmena vodičského preukazu?
Žiadosť o vydanie nového vodičského preukazu v štandardnej lehote, čiže do 30 dní vás bude stáť 6,50 eur. Môžete požiadať aj o vystavenie dokladu urýchlene, to znamená do 2 pracovných dní. V tomto prípade zaplatíte 26 eur.
Doby platnosti vodičských oprávnení
- vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú platné do 31. decembra 2023,
- vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 sú platné do 31. decembra 2032,
- platnosť vodičského preukazu pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T je 15 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov.
- platnosť vodičského preukazu pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE je 5 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov.
- platnosť vodičského preukazu osoby staršej ako 63 rokov je päť rokov, ak predloží platný doklad o zdravotnej spôsobilosti.
Výmena iných dokladov
Takmer 400.tisíc ľudí musí do konca roka vymeniť nielen ružové „vodičáky“, ale aj občianske preukazy. Ide o tie so staršími čipmi a dôvodom je končiaca platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis.
Rady a odporúčania ako vybaviť/vymeniť občiansky, vodičský, zbrojný preukaz, cestovný doklad (pas) a doklady k vozidlám nájdete na stránke MV SR Služby pre verejnosť.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ministerstvo vnútra SR, Slovensko.sk