Umenie vytvoriť príjemný priestor nie je ťažké, ak sa budete držať určitých pravidiel. Prečítajte si štyri pravidlá dizajnu obývačky, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalý priestor na relaxáciu v obývačke.
Pohodlná pohovka – najdôležitejší kus nábytku pre relaxáciu v obývacej izbe
Zariadenie obývacej izby môže byť bez ohľadu na jej veľkosť výzvou z hľadiska plánovania priestoru, výberu nábytku a doplnkov alebo vytvorenia jednotlivých zón. Obrovský výber nábytku do obývačky, ktorý je na trhu k dispozícii znamená, že jedinými obmedzeniami sú vaša predstavivosť a rozpočet, ktorý si chcete na zariadenie interiéru vyčleniť. Rozhodovanie sa o usporiadaní priestoru je dôležité pre životný štýl všetkých užívateľov. Luxusná obývacia izba vyzerá reprezentatívne a poteší hostí.
Pohodlná pohovka poskytuje príjemný zážitok všetkým používateľom. Funkčná pohovka vytvára pocit, že v nej budeme chcieť tráviť čo najviac času s príbuznými a priateľmi. Podľa zlatých pravidiel dizajnu obývačky by sa mala najväčšia pozornosť venovať oddeleniu funkčných zón v miestnosti. Jedna zásada hovorí: naplánujte si priestor na relaxáciu podľa svojho životného štýlu, zatiaľ čo ďalšia radí dbať na správnosť osvetlenia. Vďaka týmto zasadam je jednoduchšie si naplánovať, či potrebujete do obývačky dve pohovky, alebo vám stačí jedna a ako si namodelovať zvyšok nábytku.
Obývacia izba pre blízkych a hostí
Rodinná obývacia izba a zároveň obývacia izba je priestorom, kde relaxuje celá rodina a pozvaní hostia. Aby sa všetci cítili príjemne, je potrebné si dobre naplánovať dostupnosť priestoru v obývacej miestnosti. Nasledujúce zásady vám pomôžu navrhnúť priestor vhodný na relaxáciu.
Štyri zlaté pravidlá na usporiadanie príjemného priestoru na relaxáciu:
- Rozdeľte si priestor na zóny a prideľte im funkcie;
- Naplánujte si priestor na trávenie voľného času podľa svojho životného štýlu;
- Vyberte si funkčný nábytok a doplnky;
- Zabezpečte dostatočné
Obývacia miestnosť je dôležitým miestom v domácnosti, kde relaxujeme po práci alebo škole a kde sa konajú stretnutia s rodinou a priateľmi. Najčastejšie však trávime čas s blízkymi, relaxujúc na pohodlných pohovkách. Priestor na relaxáciu je prioritou pri vytváraní funkčnej rodinnej obývačky. Na začiatku je dôležité si určiť, či je v obývacej miestnosti potrebná veľká rodinná rohová sedačka, alebo či postačí malá a dizajnová pohovka.
Väčšina z nás bojuje s obmedzeným priestorom, preto je základom úspešného usporiadania obývacieho priestoru funkčný nábytok. V mnohých prípadoch môže byť dobrým riešením rohová pohovka s konferenčným stolíkom vedľa nej. Stojace lampy v centrálnej časti miestnosti vyzerajú luxusne, ale toto riešenie nebude fungovať, ak žijete s deťmi alebo štvornohými domácimi miláčikmi. Vtedy bude oveľa užitočnejšie umiestniť komodu alebo konzolu k stene a lampu umiestniť na dosku stola.
Ak sa obývacia izba v noci mení na spálňu, o to viac sa uistite, že vybraná sedacia súprava je zároveň pohodlnou posteľou a že sa rozkladá hladko a bez námahy.
Rozdelenie priestoru na funkčné zóny
Obývacia izba sa zvyčajne skladá z niekoľkých zón. Funkčné riešenie interiéru priestoru zahŕňa rozdelenie na zónu na oddych, jedálenský kút a v prípade, že je obývacia izba spojená s kuchyňou, aj zariadenie prístavby. To je dôležité najmä v moderných obývacích izbách, kde sú kuchyňa, jedáleň a obývacia izba v jednej miestnosti. Zónovanie umožňuje pohodlnejšiu prípravu a podávanie jedál. Otvorená obývacia izba, v ktorej sa nachádza priestor na sedenie a plynule prechádza do jedálenského priestoru a následne do kuchyne, pôsobí veľmi moderne. Aktuálnym riešením, ako sa vyhnúť uzavretiu kuchyne, ktorá vytvára funkčné zóny, je navrhnúť pre kuchyňu tzv. „ostrov” alebo „polostrov”.
Otvorená kuchyňa predstavuje pohodlie, ale aj určitú výzvu. Dbajme na to, aby bolo jej usporiadanie jednotné a vyberajme nábytok do kuchyne, ktorý farebne a štýlovo ladí so zariadením obývacej izby.
Oddeľte funkčné zóny nábytkom, rôznymi typmi podlahy alebo osvetlením. Príjemnú relaxačnú zónu možno vyznačiť umiestnením mäkkého, nadýchaného koberca na podlahu, ktorý dodá interiéru teplo. Hranice kuchynského priestoru sa vyznačia terakotovou podlahou alebo vodotesnými panelmi na podlahe.
Prečítajte si tiež
Ktoré rastliny sa hodia do ktorej miestnosti?
Obývačka, spálňa, kuchyňa, či kúpeľňa.
Štvrté pravidlo priestorového dizajnu – dbajte na osvetlenie
Posledným pravidlom pri zariaďovaní príjemného obývacieho priestoru je “dbať na osvetlenie”. Lustre, závesné svietidlá a bočné osvetlenie sú ideálne na vymedzenie kuchynskej, jedálenskej a obývacej zóny. Už sme spomenuli stojacu lampu na doske konferenčného stolíka a komody alebo bočné stolíky, ktoré môžu slúžiť ako základňa pre dekoratívnu lampu.
Príjemné a štýlové osvetlenie je v obývacej izbe nevyhnutné na vytvorenie príjemnej atmosféry. Dobre navrhnutý obývací priestor upokojuje nervy, umožňuje očiam odpočinúť si a nabrať silu na nové výzvy. Dobrým riešením je nainštalovať v obývacej izbe niekoľko rôznych zdrojov svetla. Okrem stropného osvetlenia, ako je luster alebo plafón na strope, je dobrou voľbou do obývačky stojaca lampa vedľa kresla alebo pohovky. Vo večerných hodinách sa ideálne hodí na čítanie alebo sledovanie televízie. Ak je obývacia izba malá a snažíte sa ušetriť každý meter štvorcový podlahovej plochy, stojanovú lampu nahraďte nástenným svietidlom. Väčšiu útulnosť vám v obývačke počas večerov poskytne vôňa kvetov a byliniek.
TS, foto: Dariusz Jarzabek / Adobestock.com