Aksamietnica. Smraďoška alebo farebná kráska s mnohými benefitmi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aksamietnica, ktorá sa tiež nazýva afrikánka alebo smraďoška, je jednoročná bylina s žiarivými žlto-oranžovými hlávkami. Je to aromatická rastlina, ktorá odpudzuje škodcov a otravný hmyz v záhrade. Dá sa ľahko pestovať zo semien alebo kúpiť ako mladá rastlina. Rozhodne ju odporúčame aj do vašej záhradky, prospeje iným rastlinám – povieme vám ako ju pestovať a aké sú jej benefity.

Aksamietnica je užitočná smraďoška

Existuje viacero druhov aksamietnic, líšia sa výškou, tvarom a farbou kvetov. Najčastejšie pestujeme aksamietnicu vzpriamenú a aksamietnicu drobnokvetú. Kvitne v rôznych odtieňoch žltej, oranžovej, červenej a hnedej farby, často s kombináciami farieb.
Má typický zamatovo hebký vzhľad a výraznú arómu. Určite vás bude tešiť celé leto.

ikona kvetAksamietnica vzpriamená má veľké brmbolcové kvety na kompaktných a relatívne vysokých rastlinách. Narastie aj do výšky 60 cm a hodí sa do záhonov. Kvety mávajú priemer aj 12 cm. Farebne sú najčastejšie žlté a oranžové.

ikona kvetAksamietnica drobnokvetá vyzerá inak ako vzpriamená. Má čipkové listy, ktoré voňajú po citrusoch, a malé jednoduché kvety. Tie sa podobajú na sedmokrásky. Najčastejšie sú vo farbách žltej a oranžovej, niektoré hybridy majú odtiene smotanovej alebo vínovej farby.

ikona kvetAksamietnica rozložitá je nízka, krovitá rastlina, ktorá dorastá do výšky od 15 do 45 cm. Má purpurovo zafarbené stonky s dvojitými kvetmi v žltej, oranžovej a mahagónovej farbe. Tie majú priemer asi 5 cm.

repelent proti komáromPrečítajte si tiež
Tip na domáci prírodný repelent proti komárom a kliešťom.

Prírodný lekár záhrady

Nám ľuďom veľmi nevonia a aj pre mnohých škodcov a otravný hmyz je doslova odpudzujúca. Vyháňa ich zo záhrady preč a aj preto ju odborníci považujú za prírodného lekára záhrady.

  • Odpudzuje háďatká, červíky v pôde, vošky, mšice, molice a mnoho ďalších škodcov.
  • Priťahuje a láka užitočný hmyz, akú sú lienky alebo dravce vošiek.
  • Z pôdy odstraňuje plesne a hnilobu, má dezinfekčné účinky na zeminu. Vďaka tomu pomôže vyhnúť sa množstvu pesticídov a postrekov na ochranu rastlín.
  • Aróma kvetov nevonia moliciam a komárom, takže pôsobí ako prírodný repelent. Korene starších rastlín totiž vylučujú do pôdy látky podobné repelentu.
  • Zvyšky rastliny sú vhodné aj do kompostu, keďže svojim zložením obohacujú a regenerujú pôdu.
  • Aksamietnicu vysaďte alebo vysejte na okraje záhonov s kvetinami, ale tiež priamo do zeleninových záhonov. V kvetináčoch ju môžete kombinovať s muškátmi, fuksiou, aj bylinkami ako je mäta, či rozmarín.
  • Kvety aksamietnice môžete vysušiť a použiť na prípravu čaju, prípadne tinktúry. Tiež poslúži ako prírodné farbivo.
  • Listy a kvety obsahujú antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré sú prospešné pre náš zrak.
aksamietnica-rozlozita-kvet

Aksamietnica rozložitá

Ako pestovať aksamietnicu?

Aksamietnici sa darí na slnku a často vydrží aj veľmi horúce letá. Vyššie odrody by sa mali vysádzať v oblasti chránenej pred silným vetrom a škodlivými zrážkami. Aj keď aksamietnica rastie takmer v každej pôde, najlepšie sa jej darí v mierne úrodnej a dobre priepustnej pôde.
Ak chcete mať ešte krajšie a zdravšie kvety, dodávajte jej z času na čas organický kompost alebo dobre prestarnutý hnoj. Ten zapracujte do pôdy pred výsadbou.

Aksamietnica rozložitá sa ľahko pestuje zo semien, zatiaľ čo vzpriamená sa odporúča kúpiť ako mladá rastlina. Len čo je pôda na jar dostatočne teplá, zasejte semená priamo do záhrady. Sadeničku aksamietnice vzpriamenej zasaďte asi 4 až 6 týždňov pred posledným dátumom mrazu.

Semená nepotrebujú pre klíčenie slnečné svetlo, rastlinka vyklíči v priebehu jedného týždňa za teplého počasia a rastliny zvyčajne kvitnú asi za 8 týždňov .

Výsadba aksamietnice

Semená saďte asi 2,5 cm od seba a dobre zalejte . Po vyklíčení semien by sa mali popretrhať na vzdialenosť podľa odrôd, čiže od 20 do 30 cm od seba.
Sadenice aksamietnice zasaďte do hĺbky asi 6 centimetrov. Zasypte zeminou a pevne zatlačte na miesto. Dôkladne polejte.
Môžete pridať mulč, čerstvo pokosenú trávu ap., čo pomôže udržať vlhkosť pôdy a odradí burinu.

aksamietnica-na-trhu

Foto: LepšíDeň.sk, wikimedia/Muhammad Mahdi Karim


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.