Masážna pištoľ. Ako funguje, ako s ňou masírovať a aké má výhody?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste ju niekedy využili? Masážna pištoľ znižuje bolesť, stuhnutie a svalové napätie, dokáže účinne zahriať svaly a stimuluje krvný obeh. V poslednej dobe sa masážne pištole tešia veľkej obľube. Dôvodov je veľa a viete ju využiť na masáž takmer všetkých častí tela, pričom nepotrebujete k tomu pomoc druhého človeka.
Veľmi jednoducho ju taktiež zbalíte do kufra či tašky.

Oplatí sa masážna pištoľ?

Pred rokmi boli ešte masážne pištole, ktoré bolo potrebné zapájať do elektrickej siete. Boli nesmierne ťažké a vždy, keď ste s ňou dokončili masáž, pocítili ste, že sami potrebujete masáž.
Dnes je situácia úplne iná. Na trhu sú už dostupné bezdrôtové masážne pištole, ktoré nevážia viac ako jeden kilogram. Súčasťou balenia je taštička, do ktorej môžete masážnu pištoľ zbaliť a zobrať si ju kamkoľvek.

Cena jednotlivých druhov masážnych pištolí sa líši, ak ju však chcete využívať vo veľkej miere, mali by ste zainvestovať do drahšieho modelu. Lacnejšie masážne pištole sa častejšie kazia a sú hlučnejšie.
V balení obvykle nájdete aj niekoľko vymeniteľných nadstavcov, ktoré vytvárajú vysokofrekvenčné vibrácie. „Jedno miesto by ste si masážnou pištoľou mali masírovať najviac jednu až dve minúty, no počas masáže sa naň môžete ešte vrátiť. Masážnu pištoľ dokážete používať aj sami, ale vždy môžete poprosiť o pomoc známeho alebo rodinného príslušníka,“ radí svetoznámy osteopat James Davis, ktorý masážnu pištoľ využíva bežne a pomohol ňou aj známym tváram ako David Backham, Kylie Minoque, či Linford Christie. Svoje skúsenosti a rady zhrnul vo vynikajúcej knihe Telo.

Výhody masážnej pištole

Masážna pištoľ okrem iného:

  • zmierňuje bolesť a stuhnutosť svalov
  • podporuje krvný obeh, čím pripravuje telo na cvičenie
  • môžete ju použiť kdekoľvek a kedykoľvek
  • poskytuje okamžitú úľavu unaveným svalom
  • ušetrí vám peniaze, keďže nebudete musieť navštevovať maséra

masáž pred športomPrečítajte si tiež
Naozaj môže pomôcť masáž pred športom alebo po ňom?

Kedy nepoužívať masážnu pištoľ?

Zapamätajte si, že masážnu pištoľ nikdy nemôžete prikladať priamo na kosť! Tiež sa vyhýbajte modrinám, rezným alebo otvoreným ranám.
Masážnu pištoľ nikdy nepoužívajte v oblasti, kde sa nachádza zlomenina.  Ani na jednom mieste viac ako dve minúty. K danej oblasti sa neskôr môžete vrátiť.

Masážna pištoľ a nadstavce

K masážnej pištoli bežne dostanete štyri alebo viac nadstavcov. Čím väčšia je plocha nadstavca, tým viac bude masážna pištoľ pôsobiť iba na povrchu. Ak použijete menší nadstavec, vibrácie sa skoncentrujú na jedno miesto a masážny účinok prenikne hlbšie do svalu. J.Davis odporúča jednotlivé nadstavce využívať nasledovne:

  • Guľovitý nadstavec patrí k najčastejšie používaným nadstavcom, pretože ponúka všestrannú masáž. Používa sa na masáž veľkých svalov tela, akými sú sedacie svaly, zadné stehenné svaly a štvorhlavý sval stehna. Keďže dokáže zasiahnuť aj bočné strany svalov, pokrýva takmer celú plochu svalu.
  • Kužeľovitý nadstavec vám pomôže zamerať sa na špecifické miesto alebo sval, v ktorom pociťujete stuhnutosť. Ak vás napríklad trápi tenisový lakeť, masážnu pištoľ môžete priložiť priamo na šľachu pod kostenou časťou lakťa.
  • Plochý nadstavec využívam najčastejšie. V porovnaní s ostatnými nadstavcami sa najlepšie hodí na masáž hlavných častí svalov na celom tele, od hrudníka cez sedacie svaly a stehná až po nohy. Veľmi dobre účinkuje aj medzi lopatkami, neprikladajte ju však na kosť alebo menšie svaly.
  • Nadstavec v tvare vidličky môžete použiť na masáž Achillovej šľachy a oboch strán chrbtice. Vďaka unikátnemu tvaru premasírujete obe strany chrbtice po celej jej dĺžke bez toho, aby ste sa dotkli kostí.

masazna-pistol-nadstavce

Ako používať masážnu pištoľ?

ikona zdvihnutý palecMasáž prednej časti stehna

Masážnu pištoľ môžete používať v sede alebo stoji.  Priložte ju k prednej časti stehna a posúvajte ju smerom hore alebo dole.  Uistite sa, že premasírujete aj vonkajšie strany stehenných svalov.  Ak narazíte na miesto citlivé na dotyk, masírujte ho dvadsať až tridsať sekúnd.

ikona zdvihnutý palecMasáž zadnej časti stehna

Pri používaní masážnej pištole sa buď postavte, alebo si kľaknite. Masážnu pištoľ priložte na zadné stehenné svaly.  Uistite sa, že premasírujete aj vonkajšie a vnútorné strany stehenných svalov, ako aj ich strednú časť.

ikona zdvihnutý palecMasáž lýtka

Masážnu pištoľ používajte v sede.  Masážnu pištoľ priložte k zadnej časti lýtka.  Ak masírujete predkolenie, rukou prikryte píšťalu.  Uistite sa, že premasírujete aj bočné strany svalov.

masáž tváre masážnym valčekomPrečítajte si tiež
Masážny valček a masáž tváre.
Ako pomáha pokožke a ako ju robiť?

ikona zdvihnutý palecMasáž spodnej časti chrbta

Masážnu pištoľ môžete používať v sede, stoji alebo v ľahu.  Masážnu pištoľ prikladajte iba na svaly na oboch stranách chrbtice, nikdy nie priamo na chrbticu.  Uistite sa, že premasírujete aj bočné strany svalov.

ikona zdvihnutý palecMasáž sedacích svalov

Masážnu pištoľ môžete používať v sede, stoji alebo v ľahu na boku.  Masážnu pištoľ použite po celej ploche svalov.

ikona zdvihnutý palecMasáž chodidiel

Masážnu pištoľ používajte v sede.  Guľovým nadstavcom pohybujte po chodidle smerom hore a dole.

masazna-pistol-v-kufriku

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, kniha Telo


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.