Tipy, ako sa vyhnúť stresu v IT zamestnaní

Pinterest LinkedIn Tumblr +

So zamestnaním v oblasti IT prichádza množstvo benefitov, ale aj určité negatíva. Ide o dynamické odvetvie, ktoré sa neustále mení a vyvíja, a s tým súvisí aj isté pracovné vyťaženie posilnené rastúcim dopytom po kvalitných IT-čkároch a prechodom na Home Office v dôsledku pandémie. Ako zvládať stresové situácie v práci a ako im najlepšie predchádzať? 

Podľa výsledkov štúdie firmy Paychex pociťuje až 60 % zamestnancov stres počas troch alebo viacerých dní každý pracovný týždeň, pričom takmer tri štvrtiny opýtaných uviedli, že ich úroveň stresu dosahuje 3 a viac bodov z celkového počtu 5 bodov. Viac ako 50 % ľudí zároveň tvrdilo, že keby zažívali menej stresu v práci, boli by oveľa šťastnejší.

Pociťovanie stresu v dôsledku pracovného vyťaženia tak trápi viac ako polovicu zamestnancov a zatiaľ čo krátkodobý stres môže mať negatívny dopad na vašu náladu, z dlhodobého hľadiska ide o vážny problém, ktorý sa môže odraziť aj na vašom zdraví. Preto je dôležité nezabúdať na work-life balance a usilovať sa nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, a udržiavať si psychickú pohodu. V práci vás totiž môžu ľahko nahradiť, no doma nie.

IT zamestnanie

 

Vypnite a zmeňte prostredie

Jedným z overených spôsobov, ako zvládať stres v práci, je dať si krátku prestávku a aspoň na malú chvíľu zmeniť prostredie. Môžete sa poprechádzať po kancelárii, vybehnúť na kávu, obed alebo sa prejsť do najbližšieho parku. Počas prechádzky nielenže zmeníte scenériu, ale aj sa nadýchate čerstvého vzduchu a rozhýbete kosti. S tým vám môže pomôcť tiež návšteva firemnej posilňovne, ak ňou vaše pracovisko disponuje, no skvelo sa odreagujete i vďaka masáži či stolnému futbalu s kolegami. Vaše možnosti sa budú odvíjať hlavne od toho, aké firemné benefity poskytuje vaša IT spoločnosť svojim zamestnancom. 

 

Nastavte si hranice

Ak si neurčíte hranice a nebudete ich striktne dodržiavať, stresu sa jednoducho nevyhnete. Snažte sa preto vyhradiť si čas určený čisto na prácu a nedovoľte, aby vám pracovný čas prešiel aj do toho súkromného. To znamená, že po určitej hodine a cez víkend napríklad už nebudete reagovať na pracovné telefonáty, e-maily či správy. Stretávate sa s tým, že vaši kolegovia alebo nadriadení nerešpektujú vaše hranice ani po tom, ako im ich opätovne pripomínate? Potom je možno načase pozrieť si najnovšie pracovné ponuky a nájsť si novú prácu, v ktorej budú vášmu súkromnému životu prikladať rovnakú váhu ako vášmu pracovnému.

 

Odreagujte sa pri obľúbenej činnosti

Radi počúvate hudbu, tancujete, hráte na hudobnom nástroji či cvičíte? Nech už ide o akúkoľvek aktivitu, zistite, pri ktorej sa dokážete uvoľniť a ktorá vám pomáha vyčistiť si hlavu od stresu a pracovných záležitostí. Následne môžete túto činnosť praktizovať ešte pred alebo po práci a v niektorých prípadoch i počas nej v závislosti od možností vášho pracoviska a konkrétnej aktivity, ktorá vás napĺňa.

šport v IT zamestnaní - bicyklovanie

Stresu sa môžete zbaviť aj športom.

Spomaľte vďaka meditácii

Už niekoľko minút sústredeného hlbokého dýchania a meditovania prináša blahodarné účinky pre vaše mentálne zdravie. Ak pociťujete stres a neviete, čo skôr, skúste sa na chvíľu zastaviť a precvičiť si mindfulness meditáciu, ktorá vám pomôže vnímať prítomný okamih, naplní vás energiou a upokojí. Taktiež zlepšuje vzťahy, kreativitu i proces rozhodovania, takže jej zaradenie do vašej každodennej rutiny určite neoľutujete. Meditáciu okrem toho môžete praktizovať takmer všade bez ohľadu na to, kde sa momentálne nachádzate.

 

Pozitívne myslenie prináša ovocie

Naša myseľ je niekedy naším najväčším nepriateľom. Preto sa ju pokúste zmeniť na svojho spojenca a namiesto negatívneho sa skôr zamerajte na to pozitívne. Riaďte sa heslom, že pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Myslite na veci, ktoré vám robia radosť a za ktoré ste vďační a prenastavte svoj mindset. Nekončiace ubíjanie sa či negatívny postoj k práci spôsobený prepracovanosťou a stresom vás iba budú vnútorne ničiť. Pozitívne myslenie vám naopak môže pomôcť zmierniť úzkosť a lepšie zvládať stres.

7 trikov, ako pozitívne pôsobiť na ľudíPrečítajte si tiež
7 trikov, ako pozitívne pôsobiť na druhých a získať si ich.

 

Zdravá strava a dostatok spánku

Netreba zabúdať ani na dôležitosť odpočinku a vyváženej a pravidelnej stravy bohatej na potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín, vitamínu C a horčíka, ktorý pomáha znižovať hladiny stresu a nervozity. Nedostatok spánku sa môže podpísať na zvýšenej únave, nervozite a sťaženom zvládaní stresových situácií. Pri dlhodobom spánkovom deficite sme dokonca náchylnejší na depresie či úzkostné stavy. Usilujte sa tak spať minimálne 6 až 8 hodín denne, aby ste načerpali dostatok potrebnej energie a nechali oddýchnuť telo rovnako ako vašu myseľ.

 

Zoberte si voľno

Ak máte pocit, že nad vami stres pomaly víťazí a neviete si s ním rady, využite svoje dovolenkové dni a vyrazte niekam na výlet. Nemusíte ísť na druhý koniec sveta, úplne postačí aj niekoľko dní v novom meste alebo na chate v horách – rozhodnutie je iba na vás. Počas dovolenky sa pokúste nemyslieť na prácu a voľný čas využite na spoznávanie nových miest, ľudí, vyskúšanie novej reštaurácie, nového hobby či len na načerpanie energie v pohodlí domova s knihou alebo dobrým filmom.

Či už vykonávate prácu programátora alebo IT testera, existuje mnoho spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom v IT zamestnaniach. A hoci sa mu možno nebudete schopný vyvarovať úplne, praktizovanie vyššie spomínaných rád vám môže výrazne pomôcť pri prekonávaní a lepšom zvládaní stresových situácií v práci. Zistite, ktoré tipy na vás najlepšie zaberajú a zaraďte ich do svojho každodenného života. Výsledky na seba zaručene nenechajú dlho čakať.

— TS —
Foto: msg-life.sk, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.