Kožená sedačka dodá obývačke punc luxusu. Ako sa o ňu starať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje mnoho materiálov, ktoré sa využívajú na výrobu poťahov sedačiek. Nech už sú ale akokoľvek dizajnové a trendy, za najluxusnejšie sa stále považujú kožené sedačky. Nie je divu, už na prvý pohľad vyzerajú prepychovo a dokážu ponúknuť veľmi dlhú životnosť.
To však platí len vtedy, ak viete, ako sa o pravú kožu starať – a tieto postupy uplatňujete v praxi. Niektorí dizajnéri dokonca tvrdia, že kožené sedačky „dozrievajú“ a pri správnej starostlivosti vyzerajú rok čo rok lepšie.
Neveríte? Pokiaľ už doma koženú sedačku máte, alebo o jej nákupe uvažujete, môžete si to sami overiť. Nižšie vám prezradíme niekoľko tipov na to, ako by mala starostlivosť o kožu vyzerať a čo k nej budete potrebovať.

 

Pravidelné čistenie je základ

kožená sedačkaLuxusné pohovky z pravej kože sú známe vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu, ktorá sa vekom môže ešte zlepšiť. Ak sa však pohovka pravidelne nečistí, čoskoro sa na nej môžu začať prejavovať ľahké známky opotrebovania, napríklad zmena farby alebo strata pružnosti.

Čo máme na mysli pravidelným čistením? V ideálnom prípade by ste mali aspoň raz za dva týždne sedačku utrieť suchou handričkou a vysať všetky zákutia, aby ste sa zbavili prachu, omrviniek a iných nečistôt. Potom ju môžete vyčistiť čistou vlhkou handričkou – predtým však vyskúšajte malú časť sedadla, aby ste zistili, ako jeho povrch reaguje na vodu.

 

Občas stavte aj na špeciálne prípravky

Raz za dva až tri mesiace si na čistenie pozvite na pomoc aj špeciálne prípravky na ošetrenie kože. Obvykle sa nevypláca spoliehať na univerzálne prípravky, ktoré kúpite v bežnom supermarkete. Ich zloženie totiž nemusí byť príliš šetrné, a tak by niektoré zlúčeniny mohli povrch kože poškodiť.

Rozhodne sa teda oplatí nakupovať v špecializovaných obchodoch, kde dostanete presne to, čo vaša pohovka potrebuje. Najskôr si však samozrejme zistite, o aký druh kože ide a aké sú odporúčania výrobcu – tie by ste mali dodržiavať, aby ste neprišli o prípadné záručné opravy.

Pohovku nechajte pri každom čistení dôkladne vyschnúť, kým sa na ňu opäť posadíte. Zabránite tak nechcenej deformácii kože podľa tvaru vašej postavy. Mokrý povrch je navyše náchylnejší na zafarbenie od vášho oblečenia, pokiaľ majú vaše tričká či nohavice tendenciu púšťať farbu. To isté platí pre farebné vankúše a prikrývky.

kožená sedačka

 

Doprajte koži hydratáciu

Pre uchovanie stálej farby, pružnosti a odolnosti je nutné koži čas od času dopriať trochu hydratácie. Na to sa používajú ošetrujúce prípravky navrhnuté špeciálne pre tento účel. Nová sedacia súprava také ošetrenie pravdepodobne potrebovať nebude. Ak ale tento krok budete dlhodobo zanedbávať, mohla by po nejakej dobe začať vysychať a praskať.

Väčšina ošetrujúcich prípravkov kožu nielen vyživí, ale zanechá na nej ochranný povlak, ktorý bráni vzniku drobných odrenín a škvŕn. Pokiaľ sa vám teda na sedačku rozleje voda či limonáda, bude pre vás jednoduchšie také škvrny vyčistiť.

ako vybrať správne osvetleniePrečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestnosti?

 

Premýšľajte aj nad umiestnením

Nejde ale iba o aktívnu starostlivosť o sedačku. Životnosť kože môžete predĺžiť aj tým, že pre ňu vyberiete ideálne miesto. Rýchlej strate farby a pružnosti je možné veľmi efektívne zabrániť tak, že ju ochránite pred priamym slnečným žiarením, alebo sa ho aspoň pokúsite minimalizovať.

Pozor dávajte aj na zdroje tepla, ktoré využívate priamo v obývacej izbe – napríklad radiátory, klimatizačné jednotky, kachle alebo krb. Časté zahrievanie kože prispieva k jej vysychaniu a v kombinácii s nedostatočnou starostlivosťou by mohlo viesť k skráteniu jej životnosti aj o niekoľko rokov.

TS, Foto: sedacky.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.