Bozkávanie a jeho účinky na zdravie a mozog. Mnohé veci ste určite netušili!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ideme sa bozkávať… teda zatiaľ len takto online, pretože hoci bozkávanie je jednoduché, intímne gesto, má veľké účinky na naše zdravie a mozog. Prečítajte si…alebo si môžete vypočuť podcast A toto ste vedeli?
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste

Vypočujte si túto epizódu na Spotify:

Po stopách liečivých bozkov…

Bozky vnímame najmä ako prejav náklonnosti alebo túžby, no v skutočnosti majú množstvo fyziologických a psychologických účinkov, ktoré môžu prospievať nášmu zdraviu.
Z neurologického hľadiska bozky stimulujú viaceré oblasti mozgu, najmä tie, ktoré súvisia s potešením a odmenou. Počas bozku mozog uvoľňuje chemické látky ako dopamín, oxytocín a endorfíny.

Ako viete, dopamín (tzv. „hormón radosti“) vyvoláva pocit pohody a šťastia, čo vysvetľuje, prečo môže bozk okamžite vyvolať príjemný pocit.
Oxytocín, čiže hormón lásky, zasa podporuje sociálne väzby a pripútanosť, čím posilňuje medziľudské vzťahy.
No a endorfíny pôsobia ako prirodzené analgetiká, tlmia bolesť a navodzujú celkový pocit relaxácie a šťastia.

Proti stresu a na krásu

bozky-dvojica-srdieckoBozky tiež potláčajú stres, pretože znižujú hladinu kortizolu (stresového hormónu), čím pomáhajú zmierniť úzkosť a navodiť pocit pokoja. To môže mať okamžitý pozitívny vplyv na duševné aj fyzické zdravie, keďže chronický stres je spojený so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

Z fyzického hľadiska bozky podporujú krvný obeh. Pohyb svalov tváre pri bozkávaní stimuluje prietok krvi a môže prospievať aj zdraviu pokožky. Počas bozku pracuje až 30 svalov tváre, čo podporuje tvorbu kolagénu a pomáha predchádzať vráskam.

Ďalším benefitom je aktivácia slinných žliaz, čo pomáha – čítajte dobre – odstraňovať baktérie z úst, znižovať riziko zubných kazov a podporovať zdravie ústnej dutiny. Slina navyše obsahuje enzýmy, ktoré neutralizujú kyseliny a chránia zubnú sklovinu.

Bozkávanie a imunita, či alergie

Bozky môžu tiež posilniť imunitný systém. Výmena baktérií počas bozku stimuluje obranyschopnosť tým, že telo vystavuje novým mikrobiálnym kmeňom, čo môže dlhodobo prispieť k jeho lepšej odolnosti. Štúdie ukazujú, že mierne vystavenie mikróbom môže zlepšiť imunitnú odpoveď organizmu, hoci na prvý pohľad sa vám to môže zdať paradoxné a pomýlené.

Ak trpíte nejakými alergiami, bozkávajte sa. Jedna štúdia z Japonska ukázala, že 30-minútové bozkávanie znižuje hladiny histamínu – chemickej látky, ktorá spôsobuje alergické reakcie.

imelo parazit alebo liečivkaPrečítajte si tiež
Imelo. Prečo sa bozkávame pod imelom?

Pár zaujímavostí o bozkávaní

  • Napríklad že pri bozkávaní mozog aktivuje rovnaké centrá ako pri skoku s padákom alebo pri behu na dlhé trate!
  • Jeden vášnivý bozk môže spáliť až do 6 kalórií za minútu. Hoci to nie je práve fitness tréning, pri častom bozkávaní môžete spáliť stovky kalórií mesačne! Páni, nechoďte však na svoje partnerky len s týmto argumentom, mohlo by sa ich to dotknúť.
  • Vedeli ste, že podľa výskumov sa dvaja z troch ľudí pri bozku intuitívne naklonia doprava? Tento reflex môže byť spojený s asymetriou mozgových hemisfér.
  • Možno ste tiež nevedeli, že istý thajský pár vytvoril svetový rekord v najdlhšom bozku – trval neuveriteľných 58 hodín, 35 minút a 58 sekúnd.
  • Bozky sú dôležité aj počas randenia a v počiatočných fázach vzťahu: pomáhajú nám vyberať si geneticky vhodného partnera. Pri bozku si podvedome hodnotíme vôňu, chuť a chémiu druhej osoby, čo môže naznačovať kompatibilitu DNA.

Záver? Bozky nie sú len prejavom lásky či túžby, ale majú aj pozitívne účinky na mozog a fyzické zdravie. Takže, keď sa nabudúce s niekým pobozkáte, uvedomte si, že okrem príjemného pocitu robíte niečo dobré aj pre svoje zdravie 🙂

Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:

Zdroj a foto: Freepik.com, Lepsiden.sk

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.