Doma vypestovaným bylinkám sa nič nevyrovná. Sledujete, ako postupne rastú a silnejú. Rozvoniavajú. Máte ich po ruke vždy čerstvé. Viete, že sú bez chemikálií, sú zdravé, chutné a ešte aj skrášlia byt a dom. Jednoducho, doma dopestované bylinky sú úžasná vec.
Možno sa vám to zdá ako banalita, ale skúsili ste už doma vypestovanú petržlenovú vňať?
Práve zima je ideálna, aby ste skúsili takto dopestované bylinky doma napríklad na parapete. Máme totiž menší príjem zeleniny, čerstvej a plnej vitamínov, takže „domácke“ bylinky dodajú potrebné živiny.
Bylinky podomácky
Môžete samozrejme pestovať čokoľvek od ligurčeku na dochutenie polievok, cez pažítku, bazalku či rukolu na cestoviny, až po koriander (dobrý pre ázijskú kuchyňu), kôpor na omáčku, majorán do marinád alebo obyčajnú žeruchu na chlebík s maslom.
Výber je na vás a asi sa rozhodnete podľa toho, čo zvyknete variť a ktorú bylinku používate najčastejšie. My milujeme petržlenovú vňať, ktorá dokáže rozjasniť polievku (zvlášť slepačiu, takú úžasnú v chladných dňoch), je dobrá do omáčok a najrôznejších koreniacich zmesí.
Niektoré bylinky sú naozaj nenáročné, môžete ich dokonca pestovať v kvetináči, dá sa využiť kaskádovitý hrniec alebo zvolíte obyčajné viečko z fľaše, ako sme to urobili my. A je to neuveriteľne jednoduché.
Z petržlenu odrežte hlavičku (horná časť so srdiečkom), misku zalejte vodou a zrezanú hlavičku vložte do tejto misky, viečka od fľaše ap. Samozrejme, reznou stranou dolu.
Položte na parapet a pravidelne mierne zalievajte. Už po pár dňoch začne vyrastať jedna stonka, druhá a o dva týždne máte štandardné petržlenové vňate, ktoré stačí už len odtrhnúť a dať do polievky. A vňať opäť dorastie…
Bylinky – pravidlá pre pestovanie
Môžete vyskúšať pestovanie po jednom, ale niektoré bylinky sa znesú aj vedľa seba a ušetríte tak nielen miesto, navyše takéto bylinkové kvetináče budú skvele vyzerať.
Nezabúdajte, že bylinky zasadené v kvetináči majú menej substrátu, ktorý rýchlejšie vysychá. Takže bylinky pravidelne zalievajte, pokojne aj každý deň. Bylinky môžete aj rosiť, určite im to neuškodí, skôr naopak.
Bylinky majú rady dostatok svetla, doprajte im aspoň časť miesta na okennom parapete. Vyhovuje im teplota okolo 15-20 °C.
Nepoužívajte príliš veľa hnojív, bylinky to nepotrebujú. Venujte sa im, môžete sa s nimi dokonca porozprávať – niektorí veria, že im to pomáha pri rasteJ.
Vhodný výsev byliniek je počas celej zimy, ale asi najviac február. Zvoľte si radšej hlinený kvetináč ako plastový. Na dno kvetináča dajte hlinené črepy, úlomky tehál alebo kamienky a hrubý štrk (nedrží sa tam tak voda a korienky nebudú neustále vlhké).
Pridajte zeminu, čiže substrát zmiešaný s kompostom a pieskom. Navŕšte ho tak dva centimetre od vrchného okraja.
Rozprestrite semienka, stačí pár kusov, ľahko ich pritlačte a zasypte jemne zeminou (vysokou asi centimeter).
Bylinky milujú okno situované na juh alebo na západ, aby mali slnečné lúče aspoň 6 hodín denne.
Zalievajte najlepšie hneď ráno odstátou vodou. Neprelejte ich, aby korienky nezačali hniť. Na preliatie sú citlivé najmä bazalka, pažítka, petržlen či mäta.
Ktoré bylinky sa dobre znášajú?
V jednom kvetináči môžete mať petržlenovú vňať, pažítku, materinu dúšku, pamajorán a šalviu.
V druhom zasa kôpor, koriander, fialku, aníz a fenikel.
Do tretieho vysejte bazalku, saturejku, majorán, trebuľku, žeruchu.
Podľa našich skúseností sa najlepšie na bytových parapetoch darí bazalke, oreganu, tymiánu, pažítke, petržlenu, koriandru, šalvii, rozmarínu, mäte, majoránu a kôpru.
Ak vás zaujíma pestovanie byliniek v byte, dome, na parapete, odporúčame najnovšiu knižku Bylinky.