Máte radi ovsené vločky? Je to jedno z najpopulárnejších a najzdravších (nielen) raňajkových jedál. Sú vyrobené z ovsa, ktorý je druhom celozrnnej obilniny a považujú sa za mimoriadne výživné. Obsah beta-glukánu (rozpustná vláknina) prospieva pri znižovaní cholesterolu a zlepšovaní zdravia srdca. V 80. a 90. rokoch sa uskutočnilo množstvo výskumov, ktoré ukázali, že pravidelná konzumácia ovsených vločiek môže pomôcť znižovať riziko srdcových chorôb.
V posledných dvoch desaťročiach popularita ovsených vločiek ešte vzrástla vďaka trendu zdravého stravovania a záujmu o rastlinné potraviny a celozrnné obilniny. Vločky sa často používajú nielen ako súčasť raňajok, ale aj v pečení, smoothies, proteínových tyčinkách a v rôznych zdravých dezertoch.
Mám pre vás 2 recepty na pizzu – v slanej aj sladkej verzii. Pridáme benefity ovsených vločiek a ako si spraviť ovsené cesto (aj ako ho využiť).
Prečo siahnuť po ovsených vločkách?
Čo sa týka nutričných hodnôt, ovsené vločky obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, vrátane:
- vlákniny (najmä beta-glukán), ktorá pomáha zlepšovať trávenie a znižovať hladinu cholesterolu,
- bielkovín, ktoré sú dôležité pre obnovu svalov a udržanie energie,
- vitamínov skupiny B, najmä B1 (tiamín), ktorý podporuje metabolizmus a nervovú sústavu,
- železa, ktoré podporuje tvorbu červených krviniek,
- horčíka, fosforu, zinku a ďalších minerálov.
Zdravotné benefity ovsených vločiek
- znižujú hladinu cholesterolu: beta-glukán je typ rozpustnej vlákniny, ktorá môže znížiť hladinu LDL („zlého“) cholesterolu a zlepšiť zdravie srdca,
- podporujú trávenie: vláknina v ovsených vločkách podporuje zdravú funkciu čriev a pomáha predchádzať zápche,
- zabezpečujú kontrolu hmotnosti tým, že zvyšujú pocit sýtosti, čo môže pomôcť pri znižovaní chuti do jedla a pri chudnutí,
- podieľajú sa na regulácii cukru v krvi: pomaly uvoľňujúca sa energia z ovsených vločiek môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, čo je prospešné pre ľudí s cukrovkou druhého typu.
Ako pripraviť a použiť cesto z ovsených vločiek?
Ovsené vločky sú skvelou alternatívou k tradičnej múke najmä pre tých, ktorí chcú zlepšiť nutričnú hodnotu jedla alebo potrebujú bezlepkovú alternatívu (ak použijú certifikované bezlepkové ovsené vločky). Cesto z ovsených vločiek môžete použiť na rôzne recepty, ako sú sušienky, koláče, palacinky, či dokonca pizza.
Prečítajte si tiež
7 dôvodov, prečo jesť ovsené vločky.
Ako sa dá použiť cesto z ovsených vločiek?
Ovsené sušienky sú jednoduché a zdravé sušienky, kde môžu ovsené vločky nahradiť časť alebo všetku múku. Pridajú chrumkavú textúru a prírodnú sladkosť.
Recept: Zmiešajte rozmixované ovsené vločky (alebo ovsenú múku), banány, med, vajce a trochu škorice. Z cesta formujte malé guličky a upečte ich.
Ovsené palacinky – ovos môžete použiť namiesto múky aj v palacinkách. Dodá im jemnú orechovú chuť a vlákninu.
Recept: Zmiešajte rozmixované ovsené vločky (alebo ovsenú múku), vajcia, mlieko (môže byť aj rastlinné mlieko), prášok do pečiva a štipku soli. Opekajte na panvici podobne ako klasické palacinky.
Energetické tyčinky patria medzi obľúbený snack. Ak chcete pripraviť cesto, ktoré netreba piecť, môžete ovsené vločky zmiešať s arašidovým maslom, medom a prísadami ako sú orechy, čokoláda a sušené ovocie, následne ich nechajte stuhnúť v chladničke.
Ako pripraviť ovsenú múku
Ovsené vločky stačí jednoducho rozmixovať v mixéri alebo v kuchynskom robote, kým sa nerozpadnú na jemný prášok. Cesto z ovsených vločiek je veľmi univerzálne a vhodné na rôzne druhy jedál. Ak máte záujem o konkrétny recept, máme pre vás jednoduchý a zdravý recept na ovsené cesto na pizzu. Toto cesto je výživnejšie ako klasické pšeničné cesto a neobsahuje kvasnice, takže je rýchle na prípravu.
1. Recept na pizzu z ovsených vločiek
INGREDIENCIE:
- 150 g ovsených vločiek
- 1 vajce
- 150 g gréckeho jogurtu (alebo jemného tvarohu)
- 1/2 čajovej lyžičky prášku do pečiva
- štipka soli
- tymian, oregano alebo iné bylinky
POSTUP:
Rúru predhrejte na 180°C.
V mixéri rozmixujte ovsené vločky na jemnú múku, prípadne použite hotovú ovsenú múku z obchodu. Môžete použiť aj celé ovsené vločky, ale cesto bude potom trochu rustikálnejšie a hrubšie.
V miske zmiešajte rozmixované ovsené vločky, prášok do pečiva a štipku soli, kvôli chuti pridajte bylinky.
Pridajte vajce a grécky jogurt. Dobre premiešajte, kým nevznikne jemné cesto. Ak je cesto príliš husté, pridajte trochu vody alebo mlieka, aby bolo vláčnejšie.
Rozvaľkajte cesto na papier na pečenie alebo priamo na vymastený plech. Môžete si pomôcť navlhčenými rukami alebo valčekom. Cesto by malo byť tenšie, hrúbka asi 0,5 cm.
Cesto dajte predpiecť do vyhriatej rúry na 10-15 minút, kým nezačne mierne hnednúť. To pomôže, aby nebolo cesto príliš vlhké pred pridaním ďalších ingrediencií.
Keď je cesto predpečené, vyberte ho z rúry a pridajte svoje obľúbené ingrediencie na pizzu – paradajkovú omáčku, syr, zeleninu, šunku, huby alebo kukuricu, všetko podľa vašej chuti.
Vráťte plech do rúry a pečte ďalších 10-15 minút, alebo kým sa syr nerozpustí a okraje pizze nebudú pekne zlatisté.
Nechajte pizzu trochu vychladnúť, nakrájajte a vychutnajte si zdravšiu alternatívu klasickej pizze!
Toto ovsené cesto na pizzu je nielen chutné, ale aj plné vlákniny a bielkovín, vďaka čomu vás zasýti na dlhší čas. Môžete si ho upraviť podľa chuti, napríklad pridaním cesnaku alebo syru do cesta, čím zvýrazníte jeho chuť.
2. Recept na sladké ovsené cesto na pizzu
Ovsené cesto sa dá použiť aj na sladkú verziu. Môžete si pripraviť sladkú “pizzu” alebo koláč s ovseným cestom, ktorá je skvelou alternatívou k tradičným dezertom. Stačí pozmeniť niektoré ingrediencie a pridať sladšie prvky.
Tu je jednoduchý recept na sladkú ovsenú pizzu, ktorú môžete upraviť podľa vlastnej chuti.
INGREDIENCIE:
- 150 g ovsených vločiek (alebo ovsenej múky)
- 1 vajce
- 150 g gréckeho jogurtu (alebo jemného tvarohu)
- 1-2 polievkové lyžice medu, javorového sirupu alebo iného sladidla
- 1/2 čajovej lyžičky prášku do pečiva
- 1/2 čajovej lyžičky škorice
- štipka soli
- 1 čajová lyžička vanilkového extraktu (voliteľné)
POSTUP:
Rúru predhrejte na 180°C.
Pripravte si ovsenú múku, resp. v mixéri rozmixujte ovsené vločky na jemný prášok.
V miske zmiešajte ovsenú múku, prášok do pečiva, škoricu a štipku soli. Potom pridajte vajce, grécky jogurt, med (alebo iné sladidlo) a vanilkový extrakt. Všetko dobre premiešajte, aby vzniklo hladké cesto.
Na plech vyložený papierom na pečenie rozvaľkajte cesto do tvaru pizze. Cesto by malo byť tenké, hrúbka asi 0,5 cm. Cesto dajte predpiecť do rúry na 10-12 minút, kým nezačne mierne zlatnúť.
Po predpečení nechajte cesto mierne vychladnúť a pridajte sladkú omáčku. Môžete použiť tvaroh alebo grécky jogurt zmiešaný s medom alebo vanilkovým cukrom na lahodný krém.
Pridajte čerstvé ovocie: jahody, maliny, banány, čučoriedky, kiwi, alebo iné, vaše obľúbené. Hodiť sa budú aj orechy, kokos, horká čokoláda, alebo semienka pre extra chrumkavosť. Nebojte sa a na záver pridajte tiež med alebo javorový sirup na dosladenie zjemnenie chuti.
Zapečenie (voliteľné): Ak chcete mať polevu jemne teplú a cesto ešte chrumkavejšie, môžete vašu pizzu zapiecť na ďalších 5-7 minút, alebo ju podávajte rovno so studenými polevami.
Sladkú ovsenú pizzu nakrájajte a podávajte ako zdravú pochúťku na raňajky, dezert alebo ako ľahkú sladkú večeru.
Obmeny sladkého cesta na pizzový koláč
- Kakaové cesto: do cesta pridajte 1-2 lyžice kakaa pre čokoládový nádych.
- Škoricovo-jablková verzia: na cesto pridajte škoricu a tenké plátky jabĺk, pečte spolu a podávajte so škoricovým cukrom alebo medom.
- Mascarpone krém: namiesto jogurtu použite mascarpone zmiešané s medom alebo vanilkou ako základ na sladkú polevu.
Tento recept je skutočne veľmi flexibilný a môžete ho prispôsobiť podľa svojej chuti a ingrediencií, ktoré máte doma. Je to skvelá a zdravá alternatíva ku klasickým sladkým dezertom.
Prečítajte si tiež
Ako využiť ovsené vločky na krajšiu pleť,
do záhrady aj v domácnosti?
Tradičné využitie ovsa
V minulosti bol ovos tradične pestovanou obilninou v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska. Bol nenáročný na pôdne podmienky a dobre odolával nepriaznivému podnebiu. Ovos sa najčastejšie používal ako krmivo pre dobytok a kone, ale tiež sa z neho pripravovali rôzne jedlá, hlavne v chudobnejších oblastiach.
Ovos sa na Slovensku spracovával skôr na kaše, polievky a pečivo, ale nie v podobe moderných ovsených vločiek, aké poznáme dnes. Ovsené kaše boli súčasťou tradičnej stravy, najmä na vidieku, kde sa konzumovali s mliekom, maslom alebo smotanou. V mestských oblastiach však ovsené jedlá neboli také bežné.
V socialistických časoch však ovsené vločky nemali takú veľkú popularitu ako v západných krajinách. Ovsené výrobky boli vnímané ako lacná a jednoduchá potravina, často spojená s diétou alebo detskou stravou. Napriek tomu sa postupne rozšírili najmä v podobe raňajkových jedál, ale aj v škole alebo v nemocniciach.
S nástupom supermarketov a lepšou dostupnosťou dovážaných potravín začali ľudia vnímať ovsené vločky ako zdravý a praktický produkt, podobne ako v západných krajinách. Počas 90. rokov sa zvýšila ich popularita v rámci zmeny životného štýlu, kedy ľudia začali viac dbať na zdravie a výživu.
Foto: LepšíDeň.sk/autorka