Čierne paradajky. Zdravotné benefity, pestovanie a ako zistiť, kedy sú zrelé?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ochutnali ste už čierne paradajky? Viete, že chutia trošku inak, majú viaceré zdravotné benefity a aj na Slovensku sú čoraz populárnejšie? Ich tmavá farba je spôsobená vysokým obsahom antioxidantov, ktoré im dodávajú nielen nádhernú farbu, ale aj množstvo zdravotných výhod. Podľa britských odborníkov dokonca odolávajú dlhšie skaze.
Ako sa pestujú čierne paradajky, v čom sú teda ich zdravotné pozitíva a ako odhadnúť, kedy je čierna paradajka zrelá?

Sú čierne paradajky zdravšie?

Podľa odborníkov áno, považujú sa za zdravšiu alternatívu k tradičným červeným a žltým odrodám. Vďaka vyššiemu obsahu antioxidantov, najmä antokyánov, majú niekoľko výhod pre naše zdravie, napríklad:

  • Chránia srdce. Antokyány pomáhajú znižovať krvný tlak a zlepšovať zdravie ciev.
  • Posilňujú imunitu. Antioxidanty chránia bunky pred poškodením a podporujú imunitný systém.
  • Majú protizápalové účinky.
  • Sú vhodné pre diabetikov, upravujú hladinu cukru v krvi.
  • Prispievajú k lepšiemu videniu, a to opäť vďaka antokyánom.
  • Sú vhodné pri chudnutí, keďže zlepšujú trávenie a zrýchľujú metabolizmus. Očisťujú tráviaci trakt.
  • Chránia pred rakovinou. Presne tak, viaceré štúdie naznačujú, že antioxidanty v čiernych paradajkách môžu pomôcť predchádzať vzniku niektorých druhov rakoviny.

cierne-paradjky.nakrajane-na-tanieri

Ako zistím, že sú čierne paradajky zrelé?

Niektorí ľudia tvrdia, že čierne paradajky im chutia viac ako červené, či žlté. Údajne sú „paradajkovejšie“, sladšie, lahodnejšie… Podľa iných nejde o žiadny zázrak. Pravdou je, že obrovský rozdiel v chuti nie je, skôr majú viac zdravotných benefitov.

Zrelé čierne paradajky majú intenzívnu tmavú farbu, často až čiernu, no vo vnútri majú klasickú červenú farbu. Neponáhľajte sa, nechajte ich dostatočne dozrieť – dužina nedozretých rajčín je zelená ako u bežných odrôd. V dobe dozrievania sa spodná zelená časť mení na červenú. Niektorí hovoria, keď má paradajka červené líčka 😊

Pri prvých skúste experimentovať – odtrhnite paradajku, keď je čierna a zospodu červená. Musí byť na dotyk mäkšia a vonia. Niektorí záhradkári nechávajú plody úplne sčernieť, ale pozor zasa na prezretie. Spočiatku budete odhadovať, neskôr naberiete skúsenosti.

cierne-cervene-paradajky

Ako pestovať čierne rajčiny?

Pestovanie čiernych paradajok je v podstate úplne rovnaké ako pestovanie iných odrôd. Vyžadujú slnečné stanovište, dobre priepustnú pôdu a pravidelnú zálievku. Je dôležité ich priviazať k oporám, pretože rastliny môžu byť dosť vysoké.

Začiatkom roka si kúpite semienka a vypestujete si vlastné priesady, alebo si ich potom kúpite v záhradkárstve, či na trhu. Odporúčame odrody Kumato, Black Krim, Black Cherry alebo Blueberry.
V tomto druhom prípade to býva niekedy lotéria – aj nám sa už stalo, že nám „predali“ priesadu čiernej paradajky…a vyrástla žltá. Prípadne sme si kúpili priesadu cherry paradajok a vyrástli nám obrovské mäsité rajčiny. Takže lepšie je vypestovať si vlastné priesady 😊

K priesade dajte pri sadení mykorhízne huby, potom ich pravidelne polievajte a občas aj prihnojte (my využívame Kristalon), aby ste podporili rast a tvorbu plodov. Chráňte rastliny pred škodcami a chorobami.
Predpestovanie semien je ideálne vo februári až apríli, od polovice mája ich môžete dávať von (odporúčame až po vytvorení tretieho listu). Využite špeciálny substrát na rajčiny a papriky, a to vždy sparený.

cierne-paradajky-detail

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.