Dehydratácia. 7 nápojov a potravín, ktoré vás naštartujú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Voda je pre telo jedným z najdôležitejších prvkov. Pomáha vytvárať sliny, odvádza z tela škodlivé látky, reguluje telesnú teplotu, zlepšuje cirkuláciu kyslíka v krvi a chráni tkanivá, miechu aj kĺby. Telo vodu neukladá, práve naopak, neustále sa jej zbavuje močom, stolicou, kožou aj dýchaním. Práve preto je dôležité, aby sme ju pravidelne dopĺňali. Aby nenastala dehydratácia.

Ak nedodržiavame správny pitný režim, ľahko k nej môže dôjsť – k celkovej alebo čiastočnej strate telových tekutín, minerálnych iónov a elektrolytov. Tá môže mať za následok celý rad nepríjemných následkov od únavy, cez bolesť hlavy, až po tŕpnutie končatín a celkovú dezorientáciu.
Pozreli sme sa na to, ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené, ako dehydratáciu rozpoznať, ale aj ako jej zabrániť. Možno si poviete – veď čo už je na tom také zložité. Proste sa napijem… ale lekári by vám vedeli rozprávať, koľko ľudí podcení prvé príznaky, prípadne pijú nesprávne (časovo aj pokiaľ ide o druh nápoja).
Aj preto vám nižšie prinášame zoznam 7 potravín a nápojov, ktoré vás pri nadmernej strate tekutín opäť vrátia do hry.

 

Riziko najmä pre deti, seniorov a športovcov

 K dehydratácii najčastejšie dochádza pri nedodržiavaní správneho pitného režimu, riziko sa zvyšuje najmä pri horúčkach, zvracaní a hnačke. Môžu ju spôsobiť aj diuretiká v podobe vybraných liekov, byliniek alebo čajov, ktoré spôsobujú nadmerné močenie. V lete však dehydratácia vzniká aj v dôsledku prehriatia organizmu, nadmernej námahy a potenia.

Medzi rizikové skupiny, ktorým hrozí dehydratácia, patria najmä malé deti, starší ľudia, športovci, ale aj ľudia, ktorí väčšinu dňa pracujú vonku alebo žijú vo vysokých nadmorských výškach.
Kým u detí dochádza k dehydratácii najčastejšie v dôsledku zvracania alebo hnačky vyvolanými vírusmi alebo potravinovou alergiou, u starších ľudí je spôsobená skôr nesprávnym pitným režimom.

S vekom totiž pocit smädu klesá. Navyše platí, že keď človek pociťuje smäd, je to už signál vyššieho odvodnenia, a teda pije neskoro. Tekutiny by sme mali telu dopriať v pravidelných intervaloch v priebehu celého dňa.
Organizmu škodí aj nadmerné pitie nápojov s obsahom kofeínu a teínu, ako aj sladených nápojov, ktoré zvyšujú vylučovanie vody obličkami.
Ani alkohol nie je dobrá voľba – znižuje vylučovanie hormónu, ktorý je zodpovedný za zníženú tvorbu moču. V teplom počasí sa tiež častejšie potíme, stratu tekutín preto treba nahrádzať.

dehydratácia príznaky a pomoc

 

Príznaky dehydratácie

Príznaky dehydratácie sa väčšinou líšia podľa toho, či je stav mierny alebo už závažný. U dojčiat a detí sa prejaví nafúknutým bruchom, nepravidelným dýchaním, pokožkou sfarbenou do modra a pri ťažkej forme aj záchvatom a stratou vedomia. Je dôležité si tiež všímať zníženú hravosť, ospanlivosť, smutnú náladu, suchosť v ústach a zriedkavé močenie.

U dospelých je dôležité všímať si farbu moču – pri dehydratácii je tmavožltý až oranžový a zapácha. Dehydratácia sa prejavuje aj únavou, zápchou, nechutenstvom, závratmi a bolesťou hlavy. Dehydratovaný človek má problémy sústrediť sa, môže dôjsť aj k zhoršenému videniu či poruche reči. Nezvyklé nie je ani búšenie srdca, kruhy pod očami, suchá koža, výkyvy tlaku, tŕpnutie končatín či dezorientácia.

 

Ako pomôcť dehydrovanému človeku

 Najrýchlejšou pomocou pri väčšej strate tekutín je podávanie rehydratačných roztokov, ktoré sú voľne predajné v lekárňach. Obsahujú roztoky solí a eletrolytov, ktoré telo opäť vzpružia. Pri ťažkej dehydratácii je nutná návšteva nemocnice, kde sa roztoky podávajú infúzne, pri miernej forme stačí aj orálne podanie. Pacientovi je potrebné dopriať pokoj na lôžku.

Pozor!
Rehydratačný roztok je možné podávať len ak nie je prítomné vracanie. Uistite sa tiež, že pacient nemá zníženú priechodnosť čriev.

dehydratácia príznaky a pomoc

 

7 nápojov a potravín, ktoré vás naštartujú

Po tom, ako sa organizmus spamätá, je vhodné piť aj minerálne vody s nižším obsahom sodných (Na+) iónov. S doplnením stratenej vody, ale aj elektrolytov pomôžu nasledovné nápoje a potraviny:

ikona pohár vody1. Kokosová voda

Má ideálne zloženie plné elektrolytov ako sodík, draslík, vápnik či horčík, nechýbajú v nej ani sacharidy. Telo nielen zavodní, zároveň zabráni svalovým kŕčom.

 ikona pohár vody2. Vývary a polievky

Liek od mamičiek aj babičiek si poradí s nejednou chorobou, dehydratáciu nevynímajúc. Najmä dlho a pomaly varené vývary dodajú telu nielen tekutiny a elektrolyty, ale aj kolagén, vápnik a horčík.

ikona pohár vody3. Melóny

Majú obzvlášť vysoký obsah vody. Ak melóny budete podávať priamo z chladničky, postarajú sa nielen o hydratáciu, ale aj ochladenie, ktoré je žiadané. Najmä vtedy, ak bola dehydratácia spôsobená teplom alebo nadmernou námahou.

ikona pohár vody4. Gazpacho

Studená nevarená paradajková polievka obsahuje vysoký obsah draslíka a mnoho ďalších živín. Rovnako ako melón nielen zavodní, ale aj ochladí.

ikona pohár vody5. Smoothie

Šikovný spôsob, ako doplniť minerály a vitamíny. Stavte najmä na vodnaté druhy ovocia a zeleniny. Ak u vás pretrváva nevoľnosť, doplňte aj zázvor a mätu.

ikona pohár vody6. Mlieko

Nielen hydratuje, ale aj zasýti, keďže sa v skutočnosti považuje za potravinu a nie nápoj. Obsahuje dôležité elektrolyty a živiny. Ak dehydratácia nastala v dôsledku preťaženia organizmu alebo tepla, prípadne trpíte nechutenstvom, mlieko je vhodným riešením

ikona pohár vody7. Tzatziky

Grécka pochúťka z jogurtu a uhoriek sa používa ako polievka, omáčka či nátierka. Samotný jogurt má vysoký obsah vody, nachádzajú sa v ňom aj probiotiká, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru. Uhorka sa skladá z 85% vody a má aj veľa draslíka a ochladzujúci efekt na organizmus.

tzaziky pomoc pri dehydratácii

 

Ako zabrániť dehydratácii?

Kľúčom k prevencii dehydratácie je dodržovanie pitného režimu. Optimálne je vypiť 2-3 litre tekutín denne, v závislosti od telesnej hmotnosti, fyzickej aktivity, teploty a vlhkosti okolitého prostredia. U mužov sa odporúča vypiť okolo troch litrov a u žien okolo dvoch litrov tekutín denne. Asi 20 percent denného príjmu vody získavame z potravy (ovocie, zelenina, polievky), zvyšok závisí od vypitých tekutín. Vhodné tekutiny ako vodu a nesladené čaje je potrebné prijímať v určitých intervaloch počas celého dňa. K správnej hydratácii prispievajú aj potraviny bohaté na vodu, ako je ovocie a zelenina.

  • Ak ste chorí, zvýšte príjem tekutín, najmä ak zvraciate alebo máte hnačky. Ak nemôžete zadržiavať tekutiny, vyhľadajte lekársku pomoc.
  • Ak sa chystáte športovať, v pravidelných intervaloch dopĺňajte tekutiny po pomalých malých dúškoch. Po cvičení tiež nezabudnite doplniť vodu.
  • V horúcich mesiacoch sa vyhýbajte priamemu slnku a dopĺňajte tekutiny, aj keď sa nehýbete.
  • Sledujte farbu vášho moču, ktorá je dobrým indikátorom stavu hydratácie. Pite toľko tekutín, aby váš moč mal bledožltú farbu a bol prakticky bez zápachu.

prečo nepoužívať plastové slamky?Prečítajte si tiež
Ako nám slamky na pitie škodia? Prečo sa ich máme vzdať?

 

Naučte sa zdravo piť

Ráno vypite po prebudení veľký pohár vody, telo je po spánku prirodzene dehydrované a potrebuje si doplniť tekutiny.

Pite viackrát denne menšie množstvá tekutín. Organizmus dokáže jednorazovo prijať len obmedzený objem vody, zvyšok sa vylúči z tela von.

Obmedzte príjem nápojov, ktoré telo odvodňujú. Patria k nim nápoje s obsahom kofeínu, kolové nápoje a káva, ale aj pivo a alkohol a niektoré bylinkové čaje a odvary zo žihľavy, prasličky alebo petržlenovej vňate. Na ich príjem si dajte pozor najmä v horúcom letnom období, kedy sa telo rýchlejšie dehydratuje. Mlieko sa z výživového hľadiska považuje za potravinu a nie nápoj.

Vlažné tekutiny sú k slizniciam tráviacich orgánov šetrnejšie a nespôsobujú im teplotný šok. Najmä v lete preto voľte vlažné tekutiny pred ľadovými.

mineralka proti dehydratácii

Foto: Stocksnap.io, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.