Všetci si chceme užiť leto, dovolenky a prázdniny. Vychutnať si slnko, vodu, zájsť na turistiku, či k moru. Leto pre nás znamená pohodu, symbol relaxu, nádych a voľnosť. No leto sa spája s určitými problémami, ktoré sa vyskytujú každý rok a žiaľ, každoročne na ne aj zabúdame. Či už je to úpal, letná angína alebo dehydratácia.
„Veľmi časté je, že ľudia, keď sú pri vode, sa ochladzujú kúpaním a nepociťujú smäd. Zabúdajú tak piť a môžu sa dehydratovať,” upozorňuje známa česká odborníčka, doktorka Kateřina Cajthamlová. A vedeli ste, že najmä v auguste sa darí tzv. adenovírusom, ktoré spôsobujú zápaly, silné bolesti v krku a zväčšené uzliny?
Pripravili sme pre vás 11 najčastejších letných problémov. Na čo myslieť a ako sa im vyhnúť?
11 najčastejších letných problémov
Leto je síce pohoda, relax, oddych, ale lekári a odborníci upozorňujú: je to aj záťaž pre náš organizmus. Nesvedčí nám ani prehriatie, popíjanie ľadových nápojov, či nadmerné opaľovanie. V lete na nás číha viacero nástrah, ktoré nám nerobia dobre a tak experti zostavili ich zoznam, aby sme boli ostražitejší.
1. Nadmerné slnenie
Slnko je pre naše telo dôležité – všetci máme nedostatok vitamínu D, ktorý môžeme prijímať vďaka slnečným lúčom. No nič netreba preháňať. Mnohí robíme chybu, keď sme na slnku aj počas obeda – každý dermatológ vám povie, že medzi 11:00 a 14:00 by ste sa mali stiahnuť zo slnka, predovšetkým deti. Inak si koledujete o úpal, prehriatie organizmu, či poškodenie pokožky s následkom rakoviny.
2. Nedostatok tekutín
Dehydratácia môže mať na nás dvojaký vplyv – len mierny, nič hrozivé ako únava, ospalosť, bolesť hlavy, celková slabosť. Alebo má dehydratácia závažné dôsledky, keď môže skolabovať celý organizmus. Podľa odborníkov je ideálne prijímať 3 dcl tekutín denne na každých 10 kg hmotnosti. Čiže ak vážite napríklad 80 kíl, mali by ste za deň prijať cez dva litre tekutín…a v lete by to malo byť aj viac, keďže veľa vody vypotíme. Popíjajte postupne, nie naraz.
3. Nevhodné nápoje
Pozor na príliš studené nápoje. Ako upozorňuje doktorka Kateřina Cajthamlová v relácii pre Český rozhlas, po studených potravinách (nanuky, zmrzliny) a nápojoch sa viac potíme, ale znižuje sa aj naše vnímanie chuti. Môžeme tak zjesť oveľa viac sladkých alebo slaných potravín, ako by sme chceli. Navyše studené nápoje znižujú potrebu tekutín, čo môže viesť k dehydratácii. Príliš studené nápoje tiež ochladzujú krk a hrozí letná angína.
Studený nápoj si prirodzene môžeme dopriať, trénujeme si tak náš cievny systém. Ale s mierou a keď sme zdraví. V horúčavách by sa chladným potravinám a nápojom mali vyhýbať ľudia s vysokým krvným tlakom, srdcovými alebo obličkovými ochoreniami.
Tiež sa vyhýbajte sladeným nápojom, pretože v nich obsiahnutý cukor odoberá telu vodu a prispieva tak k odvodneniu.
Minerálky a perlivé vody navodzujú pocit sviežosti, však? No nepreháňajte to s nimi – takáto voda leptá sliznicu zažívacieho traktu, vyplavuje z tela potrebné minerály a organizmus sa prekysľuje.
4. Letná angína a bolesť v krku
Prepotené oblečenie, dlhý pobyt vo vode, pitie ľadových nápojov – to všetko môže spôsobiť silné nachladenie, virózy a typickú letnú angínu. Hlavne v auguste sa darí adenovírusom, ktoré spôsobujú zápaly nosohltanu, silné bolesti v krku, zápaly spojiviek a zväčšené uzliny.
Čo v takom prípade?
Treba si ľahnúť do postele aspoň na dva dni, určite sa nekúpať ani neopaľovať. Ak vás pobolieva hrdlo, vystačíte si s pastilkami. Na slziace oči použite voľne predajné kvapky, skvelé sú spreje s morskou vodou do nosa a ak vás chytila letná angína, treba ísť k lekárovi. „Angína je lokálny zápal, takže treba piť studené nápoje, čo znie paradoxne. No pre naše mandle je prehĺtanie niečoho studeného chladiacim obkladom,” dodáva K.Cajthamlová.
5. Slnečný úpal
Ide o prehriatie mozgu spôsobené silným slnečným žiarením. Niekedy ani neviete, ako sa dostaví – znenazdajky, boli ste si istý, že ste neboli až tak dlho na slnku a zrazu máte silné bolesti hlavy, závrat, niekedy sa pridá zvracanie, často sa pridá aj hnačka.
Pritom príznaky sa nemusia objaviť hneď, ale až o niekoľko hodín po tom, čo ste sa stiahli zo slnka. Často podvečer alebo večer, prípadne aj v noci.
Vtedy pomôžu chladné obklady na hlavu a opakované popíjanie chladných tekutín, napríklad studená kola. Môžete si dať aj lieky proti horúčke a bolesti. Spálenú pokožku ošetrite napríklad panthenolom.
Najlepšia je však prevencia – chráňte si hlavu šiltovkou alebo klobúčikom. Pri veľkých horúčavách si pokojne namáčajte hlavu, ochlaďte ju priebežne a opäť prikryte. Dôležité je dostatočne piť, zdržovať sa viac v tieni.
6. Problémy z klimatizácie
Tým sa takmer nedá vyhnúť. Či už v práci, keď sedíte viacerí v kancelárii a musíte sa prispôsobiť, hoci vám klíma nerobí dobre. Alebo v aute pri dlhom šoférovaní, keď jednoducho potrebujete príjemné ovzdušie. Klíma nám môže výrazne pomôcť, ale tiež spôsobuje množstvo zdravotných problémov dôsledkom zle nastavenej teploty, smeru fúkania alebo nedostatočnej údržby. Pri pustenej klíme sa totiž do vzduchu dostane prach a alergény, čo môže spôsobovať problémy s dýchaním.
Takže dodržiavajte pravidlá, ako napríklad že teplota má byť maximálne o 7 stupňov nižšia ako je vonku. Vyhýbajte sa priamemu prúdu klímy, pravidelne vetrajte ap.
7. Bezpečné kúpanie
Samozrejme, myslíme nielen také, ktoré neohrozuje nás, ani iných. Čiže žiadne skákanie z výšky do neznámej vody, nechoďte do vody podnapití alebo ak ste prehriaty, neskočte do studenej vody. Pri zdravotných problémoch je to veľká záťaž pre organizmus.
Vyberajte si vodu len tam, kde je skontrolovaná hygienikmi. Úrad verejného zdravotníctva SR publikuje pravidelne prehľad vodných plôch, ktoré sú vhodné na kúpanie, pretože ich testy dopadli pozitívne. Môžete si ich pozrieť TU.
Neplávajte tam, kde vám robí spoločnosť priveľa vodných vtákov. Po kúpaní si vymeňte plavky, aby ste neprechladli.
Pozor na sinice vo vode – ich prítomnosť spoznáte podľa toho, že je hladina zelená a voda akoby kvitla. Sú to vlastne baktérie, ktoré produkujú toxíny a spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti ako otravy a ekzémy.
Prečítajte si tiež
Chlór v bazénoch škodí našim vlasom i pokožke.
8. Kliešte a komáre
Keď sa do vás zahryzne kliešť, treba ho správne vybrať – špeciálnou pinzetou a potom miesto potrieť dezinfekciou. Miesto vpichu pozorujte: keď sa okolo neho začne tvoriť červená škvrna s bielym stredom, zrejme ide o boreliózu, ktorá sa dá v počiatočnej fáze liečiť antibiotikami.
Ak chcete mať istotu, zakúpte si domácu testovaciu sadu na boreliózu, ktorá ju odhalí za pár minút. Kliešte prenášajú aj encefalitídu, ktorá má príznaky podobné chrípke. Na tú existuje vakcína.
Veľkým problémom sú aj komáre, „ktoré nemá nikto rád. Majú poháre plné krvi. v noci prišli k nám v noci prišli k nám. Mám strach nechcem byť prvý….” ako spieva skupina O.B.D 🙂 Vyskúšajte náš tip na domáci repelent proti komárom a kliešťom.
9. Mykózy a premnožené kvasinky
Najmä ženy trpia v lete rôznymi gynekologickými problémami, predovšetkým mykózami. S premnoženými kvasinkami Candida albicans sa stretáva každá tretia žena. Je to dôsledok kombinácie tepla, vlhka a tesného oblečenia, preto myslite hlavne na plavky. Keď vyjdete z vody, osušte sa a prezlečte sa do druhých, suchých plaviek. Dnešné plavky sú totiž často z málo priedušných syntetických materiálov.
10. Hnačky a bolesti žalúdka
Veľmi častý spoločník počas horúcich letných dní. V lete vždy stúpa riziko otráv z jedla, tvrdia lekári. Väčšina potravín obsahuje baktérie, ktoré sa pri nesprávnom skladovaní rozmnožujú už po hodine alebo dvoch. Najčastejšie ide o salmonelózu alebo kampylobakteriózu.
Preto vždy jedlo uchovávajte v chlade a dávajte si pozor, aby ste ho správne tepelne upravovali. Obzvlášť nebezpečné je kuracie mäso a vajcia. Zažívacie problémy môžu spôsobovať aj morské plody, mäkkýše, tiež nepasterizované mliečne výrobky alebo skazené ryby.
11. Bodnutie hmyzom
Ak ide o alergika, ktorého pichne nejaký hmyz, okamžite volajte záchranku. Alergická reakcia môže nastúpiť rýchlo a môže to viesť až k smrti. Snažte sa čo najskôr vybrať žihadlo, ak išlo o včelu alebo sršňa.
Bodnutie hmyzom je však nepríjemné pre každého, preto treba konať rýchlo. Schlaďte miesto vreckom s ľadom alebo mrazenou zeleninou, ak vás bodol hmyz do úst, schlaďte to ľadom alebo zmrzlinou.
Postihnuté miesto môžete potierať rozkrojenou cibuľou, octom alebo alkoholom. Naše staré mamy potom položili na ranku umyté listy skorocelu alebo brečtanu. Proti štípancom pomáha aj levanduľový olej alebo zmes jedlej sódy a vody.
Foto: Pixabay.com a Unsplash.com