7 mýtov o pitnom režime. Koľko tekutín, kedy, aké a ktoré radšej nie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme naozaj vypiť dva litre tekutín denne? Skutočne pomáha ranný pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou? A ako je to s pitím počas jedla – áno, či radšej nie?
Možno poznáte niektoré mýty o pitnom režime. V určitom čase, v istom množstve, také nápoje áno, iné nie…niektoré pomáhajú so spaľovaním, iným by ste sa mali vyhýbať.
Zhodneme sa, že pitný režim treba dodržiavať – napríklad viete, koľko vyprodukujete slín počas dňa? Až jeden liter. Áno, počas jediné dňa až liter, niektorí aj viac (v závislosti od toho, koľko tekutín prijímajú). Aj to je dôkaz, že piť počas dňa treba – my si však posvietime na niektoré mýty.

 

7 mýtov o pitnom režime

„Je dôležité prijímať dostatok vody – nie nealkoholických nápojov -, aby obličky mali možnosť uvoľnené toxické látky vylučovať bez rizika poškodenia,“ potvrdzuje dr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.

ikona pohár vody1. Voda s citrónom každé ráno?

Nuž, nemusí to byť práve každé ráno, ale je pravda, že dať si pohár vlažnej vody s vytlačenou citrónovou šťavou hneď po prebudení (ešte pred raňajkami) pomáha nášmu organizmu. Odporúčajú to nielen výživoví odborníci, ale aj lekári, tréneri, či fanúšikovia čínskej medicíny.

Po prebudení totiž naše prvé kroky vedú na toaletu a zbavíme telo nielen toxínov, ale aj tekutín. Tie však potrebuje náš organizmus na tie najzákladnejšie procesy, aby sme správne fungovali. Preto je dôležité čo najskôr tekutiny doplniť a vlažná voda s citrónom nielen zavodní, ale tiež dodá antioxidanty v podobe vitamínu C. Vlažná preto, že je šetrnejšia voči žalúdku, ktorý neutrpí hneď ráno šok zo studeného, a dobre sa naštartuje trávenie.

 

ikona pohár vody2. Piť či nepiť počas jedla?

To je večná otázka a diskusia dvoch táborov. Pravdou je, že pitie pred jedlom a počas neho pomáha tvorbe slín a teda pri prvotnom spracovaní potravy. Dostatok tekutiny stravu zriedi v žalúdku a uľahčuje tak finálne trávenie alebo následný pohyb natrávenej potravy v črevách.
Dostatok tekutín počas jedla tiež zaručí, že sa živiny a mikroživiny ľahšie dostanú do celého tela. Tekutina, najmä obyčajná voda, totiž funguje ako transportný prostriedok.

piť či nepiť počas jedla

 

ikona pohár vody3. Pitie vody zaženie bolesť hlavy

Je to pravda, ale aj nie je 🙂
Áno, bolesť hlavy máva veľa príčin a jednou z nich je to, že nedodržiavate dostatočný pitný režim počas dňa. Už menšia dehydratácia, čiže strata 13% telesnej hmotnosti napríklad po cvičení, ovplyvňuje našu náladu dosť negatívne. Strácame koncentráciu a zvyšuje sa riziko vzniku nepríjemných bolestí hlavy. Dehydratácia totiž naruší dôležitú rovnováhu elektrolytov v organizme, preto je lepšie doplniť v takomto prípade tekutiny minerálkou  (s obsahom horčíka). Minerálna voda na rozdiel od bežnej vody z kohútika doplní telu minerálne látky.
Ak vás už začala bolieť hlava a vy ste si spomenuli, že málo pijete – dožeňte to, napite sa, ale nie vždy vám bolesť ustúpi, pretože už môže byť neskoro. Preto sa odporúča myslieť na pitie priebežne a dopĺňať tekutiny celý deň. Nie až vtedy, kedy je už neskoro.

A propos – ktoré minerálky? Doktorka Alžbeta Béderová, ktorá dlhé roky pracovala v Poradni zdravia radí striedať minerálne vody. Líšia sa totiž svojím zložením. Tiež treba myslieť na zdravotný stav dotyčného – niektoré ochorenia ako napríklad vysoký krvný tlak, obličkové kamene ap. obmedzujú príjem vybraných minerálov. A to treba rešpektovať pri výbere konkrétnej minerálky, takže sa pokojne poraďte so svojím lekárom.

 

ikona pohár vody4. Voda z PET fľaše je škodlivá

Nie je to celkom pravda. Ak takúto vodu skladujete na mieste bez priamych slnečných lúčov, je to v poriadku. Horšie je, ak necháte otvorenú fľašu vody, alebo pohár vody, dlhšie na slnku alebo v teple. Už po niekoľkých hodinách sa v nej totiž začínajú množiť baktérie.

Na internete kolovalo množstvo článkov o tom, aká nebezpečná je voda vo fľaši, ktorú ste nechali v aute, na slnku. Teplo vraj reaguje s chemikáliami, z ktorých sú plastové fľaše vyrobené. Do vody sa údajne vylučuje toxická látka dioxín… Vedeckým faktom je, že dioxín škodí organizmu, je to ľudský karcinogén, ktorý pri dlhodobom pôsobení môže narušiť imunitný systém a reprodukciu.
No podľa onkológa Vladimíra Bella z Onkologického ústavu sv.Alžbety je to nepravdepodobné. Ako tvrdí, „dioxín ako chemikália by mohla spôsobovať rakovinu, ale je to tak málo pravdepodobné, že si skôr myslím, že to tak nie je.  Plastové fľaše nepatria medzi vysokorizikové faktory. Nie je totiž dokázané, z čoho vzniká rakovina. Podporiť ju môže zlý životný štýl, fajčenie, alkohol či prehnané slnenie. Dôležitú úlohu zohráva aj genetická predispozícia.“

mýty o pitnom režime - PET fľaše

 

ikona pohár vody5. Každý deň 2 litre!

Už dávno to nie je pravda, hoci nám to dlhé roky vtĺkali do hlavy. Pitný režim je totiž veľmi individuálna záležitosť – závisí od veku a pohlavia, od fyzickej záťaže, od zloženia jedla ap. Tiež je rozdiel v ročnom období, takže tento mýtus treba brať s rezervou a myslieť na príjem tekutín komplexne.
Ak potrebujete predsa len nejaké číslo, lekári odporúčajú rovnicu: na 1 kg hmotnosti treba prijať asi 35 ml tekutín denne, v lete až 45 ml tekutín.

Niekto nedokáže piť celý deň len vodu, prípadne čaj. Výživová odborníčka MUDr.Kateřina Cajthamlová odporúča: „Ak už si chcete dopriať kvalitný sladený nápoj, tak 100% džús zriedený vodou alebo nektár. Tie obsahujú vitamíny, minerály a prírodné cukry.“

 

ikona pohár vody6. Správny pitný režim uľahčuje chudnutie

Pri správne nastavenom pitnom režime to môže byť pravda. Voda je totiž základ všetkých procesov, ktoré prebiehajú v tele. A teda aj tých metabolických, tráviacich.
Dostatok tekutín uľahčuje trávenie, odplavuje z tela toxíny, podporuje príjem a spracovanie živín a mikroživín. Voda dokáže skvele naštartovať lymfatický systém, odporúča sa pri boji proti celulitíde.
Dostatok správnych tekutín dokáže potlačiť hlad a potraviny s vysokým obsahom vody sú výborné vďaka nízkemu obsahu kalórií, takže ich môžete prijímať viac.
Viac tekutín tiež prispieva k vyššej hladine energie, ktorú potrebujete na športovanie.

jedlom proti bolesti melónPrečítajte si tiež
Jedlom proti bolesti. Ktoré potraviny vám pomôžu?

 

ikona pohár vody7. Dosť tekutín predsa prijímam v strave

Áno, toto je pravda a niekomu sa zdá nereálne, aby vypil počas dňa dva litre vody. V lete ešte viac. Našťastie sú tu potraviny, ktoré obsahujú viac vody, čiže ak ich zaradíte dostatočné množstvo do svojho jedálnička, nemusíte sa obávať, že slabším pitným režimom si uškodíte.
Patria sem rôzne polievky, od vývarov až po zeleninové krémy. Samozrejme ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody, ako je melón, uhorka, zeler, ľadový šalát, reďkovka, paradajka a paprika, karfiol, špenát, jahody, brokolica, grapefruit, či baby mrkvičky.

Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Unsplash.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.