Brusnice. Aké majú liečivé účinky + RECEPT na brusnicový džem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čučoriedky, maliny, ríbezle, jahody…bobuľové ovocie je pre nás mimoriadne prospešné. A určite sem patria aj brusnice, ktoré sú síce menej rozšírené, no bohaté na vitamíny a minerály. Keď sa prejdete po trhovisku alebo v oddelení ovocia v obchodoch, nie vždy ich nájdete. A to je škoda. Brusnice sa využívajú pri príprave výživových doplnkov, na čaje, lieky.
Pozrime sa spoločne, ako nám prospievajú, pri akých problémoch brusnice pomáhajú a pridáme aj recept na brusnicový džem.
Vhodné sú aj čerstvé brusnicové džúsy. Tie kupované obsahujú často umelé sladidlá a sú zbavené takmer všetkých výživných látok.

Ako a kde ich kupovať?
Brusnice v obchodoch často nehľadajte, skôr na rôznych trhoviskách, či u zberačov pri ceste. Dozrievajú od augusta do októbra. Na dotyk musia mať hladkú šupku, napnutú a nie zoschnutú. Môžete ich skladovať v chladničke, kde vydržia čerstvé aj mesiac. Prípadne ich zmrazte a tak vám vydržia až rok.
Môžete ich priamo konzumovať, urobiť si z nich čerstvú šťavu, využiť ako omáčku k mäsu, grilovanému syru ap. Brusnice niektorí ľudia zavárajú alebo sušia.
Brusnice kúpite aj ako extrakt v tabletkách, podľa dr. Igora Bukovského je vhodné prijímať 400 až 2400 mg denne rozdelených v dvoch dávkach.

 

ikona brusniceLiečivé brusnice

Brusnica je vždyzelený krík pôvodom zo Severnej Ameriky. Plody sú červené a pomerne kyslé, hoci je tam cítiť aj sladkosť. Obsahujú však množstvo antioxidantov, vitamíny A, C, B a K, tiež proantokyanidíny, ale tiež minerálne látky ako železo, draslík, horčík, vápnik a zinok.

Prospievajú pri zdravotných problémoch ako:

  • infekcie močových ciest (liečba i prevencia)
  • prevencia a podporná liečba infekcie baktériou Helicobacter pylori
  • bránia vzniku obličkových kameňov
  • bojujú proti rakovine
  • udržiavajú zdravú pokožku
  • posilňujú imunitu a zdravé srdce
  • na zdravé zuby a ďasná
  • pomáhajú redukovať hmotnosť
  • liečia akné

prospešné brusnice

 

ikona brusnicePri infekciách močových ciest

To je asi najčastejšie využívaný zdravotný benefit – ak sa u vás častejšie objavujú infekcie močových ciest, začnite konzumovať brusnice. Majú vysoký obsah antioxidačných proantokyanidínov, ktoré sťažujú priľnutie niektorých baktérií na steny močových ciest. Odborníci odporúčajú vypiť aspoň 2 až 3 poháre čerstvej brusnicovej šťavy ľuďom, ktorí potrebujú bojovať proti symptómom a udržanie zdravia uretry, čiže močovej rúry.

 

ikona brusniceBrusnice proti obličkovým kameňom

Ak ste mali problémy s obličkami, viete, aké sú to neznesiteľné muky. Dobrý tip – brusnice obsahujú kyselinu citrónovú a ďalšie živiny, ktoré prečisťujú močové cesty a obličky. Vedia tak zabrániť tvorbe obličkových kameňov.

 

ikona brusniceBrusnice a boj s rakovinou

O rakovine sa toho veľa píše, no mnohí ľudia si neuvedomujú základný fakt: všetky symptómy spojené s rakovinou sa tvoria ako dôsledok masívnej prevalencie buniek voľných radikálov. Ide o zlé bunky, ktoré infikujú iné bunky, prípadne postupne devastujú náš imunitný systém.
Podľa mnohých odborníkov živiny v brusniciach zabíjajú bunky voľných radikálov a tie ako vieme sú spojené s rozvojom príznakov rakovín: prsníka, prostaty, pečene, vaječníkov a hrubého čreva.

 

ikona brusniceBrusnice na zdravú pokožku

Ak zaraďujete brusnice častejšie a pravidelne do svojho jedálnička, má to mnoho benefitov a jedným z nich je, že spomaľujete proces starnutia svojich buniek. Je to vďaka antioxidantom, ktoré zabíjajú a vyplachujú toxíny a bunky voľných radikálov z tela. Zároveň tak udržiavajú pokožku prirodzene hydratovanú.
Ak vás teda sužujú vrásky, máte pocit, že vám príliš rýchlo starne pokožka na rukách, krku, dekolte…, skúste častejšie konzumovať brusnice. Tie totiž obsahujú vitamín C, ktorý naše telo potrebuje na vytvorenie kolagénu udržiavajúceho pokožku hladkú a mladistvú.

 

RECEPT na brusnicový džem

recept brusnicový džem

Ten si nekupujte v obchode, ale radšej si ho urobte doma. Nie je to nič zložité.

SUROVINY

  • 1 kg brusníc
  • 400 až 500 g kryštálového cukru (alebo želírovacieho)
  • 100 ml vody
  • 1 lyžička citrónovej šťavy
  • ½ lyžičky škorice
  • 3 ks klinčekov

 

POSTUP

recept postupBrusnice preberte, dobre umyte a dajte do hrnca a podlejte vodou. Duste pod pokrievkou, občas premiešajte, až kým sa mierne nerozvaria. Môže to trvať 15 minút, plus mínus.

recept postupPotom ich mierne popučte, pridajte asi dve lyžice cukru a za občasného miešania priveďte k varu. Varte asi 5 minút. Pridajte zvyšný cukor (množstvo podľa toho, aký sladký chcete mať džem), škoricu (môžete aj celú), klinčeky, trošku citrónovej šťavy (prípadne citrónovú kôru) a ďalej varte, aby sa všetko rozpustilo a premiešalo.

recept postupNapokon vyberte celú škoricu a klinčeky. A ešte teplý džem plňte do vysterilizovaných fliaš. Dôkladne uzatvorte, obráťte hore dnom, prikryte dekou a nechajte vychladnúť.

Brusnicový džem skladujte na tmavom suchom mieste. Môžete ho používať na palacinky, či lievance, ako dochucovadlo do jogurtu, ovsených vločiek, či ako prílohu k mäsu alebo syru.

čučoriedkyPrečítajte si tiež
Čučoriedky sa vám postarajú o zdravie.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.