Ako nakrájať melón a vykôstkovať čerešne?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Leto je plné ovocia a na jeho začiatku sa doslova nevieme dojesť dvoch: červený melón a šťavnaté čerešne 🙂 Napokon, vedeli ste, že napríklad melón pomáha pri rôznych zdravotných problémoch, pomáha s trávením a je prevenciou proti rakovine, pretože obsahuje potrebné antioxidanty? A čerešne sú zasa skvelé pri zápaloch, paradentóze a odstraňujú zápchu.
Okrem týchto užitočných informácií pridáme aj praktické videá, ako šikovne a jednoducho nakrájať melón a elegantne vykôstkovať čerešne.

 

Červený melón

Na úvod pár čísel, ktoré presvedčia milovníkov matematiky a štatistík: v jednej šálke nakrájaného melóna, čo je asi 15 gramov je 42 kalórií, 0 gramov tuku, 2 g sodíka, 11g sacharidov vrátane 9 g cukru a 1 g vlákniny. Takáto šálka zabezpečí dennú potrebu 17% vitamínu A, 21% vitamínu C, 2% železa a 1% vápnika.

Melón pomáha s trávením, pretože obsah vlákniny prospieva nášmu črevnému systému predchádzať zápche a podporuje pravidelný a zdravý tráviaci trakt.
Až 92% melóna tvorí voda, preto výborne hydratuje a je skvelým osviežením v horúcom lete.

Melón tiež obsahuje lykopén – asi jeden z najsilnejších antioxidantov rastlinného pôvodu. Lykopén okrem toho, že pôsobí proti vzniku nádorových ochorení vie obmedziť škodlivé účinky konzumácie alkoholu či tabaku.
A čo ste možno nevedeli, melón zlepšuje spánok, ale nezjedzte ho príliš veľa a tesne pred spánkom, aby ste nechodili na toaletu každú polhodinu 🙂

Do svojho jedálnička by mali melón zaradiť aj športovci – šťava z melóna znižuje dobu zotavenia svalových bolestí. Vedci si myslia, že je to vďaka aminokyseline L-citrulín, ktorú melón obsahuje.

Ak chcete pre návštevu pripraviť narýchlo melónové kocky, dá sa to naozaj rýchlo, elegantne a jednoducho. Pozrite si video:

 

Šťavnaté čerešne

Milé dámy, čerešne zlepšujú vzhľad pokožky a omladzujú :-). A vedeli ste, že „ich korene“ siahajú do starovekého Ríma? Rimania ich totiž na starý kontinent priniesli priamo z Ázie.

Čerešne obsahujú množstvo vitamínov a aktívnych látok. Pomáhajú pri paradentóze, zbavujú telo toxínov, čistia pečeň a obličky a pôsobia preventívne proti artritíde.

Viac ako 80% obsahu čerešní tvorí voda a preto sú vhodné aj vtedy, ak sa pokúšate o boj s kilogramami navyše. Účinné biologicky aktívne látky, ktoré tieto plody obsahujú dokážu tiež neutralizovať mastné zložky potravy a nedovolia tukom preniknúť cez črevnú stenu do vášho tela.

Čerešne si môžete kúpiť niekde v obchode, na trhu, ale úplne najlepšie je nazbierať si ich sami – viete, čo zbierate a popritom môžete ochutnávať 🙂 Pozrite si viac o Samozbere ovocia.

A ako šikovne odkôstkovať čerešne, aby ste ich mohli dať do bublaniny, zavariť, ozdobiť nimi zmrzlinu, či rozmixovať na zdravé smoothie? Tu je celkom šikovný trik.


Zdielať

About Author

Jeden komentár

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.