Difuzér. Osviežuje, čistí vzduch a odďaľuje prípadné choroby

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Difuzér je drobnosť, ktorá vášmu domovu dodá osobitú atmosféru. Vyzerá zaujímavo, štýlovo, ale jeho bonus nie je len vo vzhľade a dizajne. Difuzéry v uplynulých rokoch nabrali na popularite, obzvlášť v čase pandémie nového koronavírusu. Niektoré difuzéry totiž nielenže rozvoniavajú, ale aj účinne dezinfikujú priestor. Okrem toho majú priaznivý vplyv na naše zdravie a pohodu, preto sa o nich hovorí, že dokážu odďaľovať choroby.

 

Aký difuzér si vybrať?

difuzérDifuzéry sú už pomerne častou súčasťou slovenských domácností. Obľúbené sú pre svoju schopnosť na počkanie naplniť priestor príjemnými vôňami, pričom niektoré typy vzduch v miestnosti zbavujú vírusov i baktérií. V niektorých interiéroch dokonca slúžia aj ako estetický doplnok, keďže jestvuje mnoho dizajnových a farebných prevedení.

V domácnostiach sú najpoužívanejšie elektrické, ktoré premieňajú vodu na ľahučkú studenú vodnú paru. Tá rozprašuje do ovzdušia čiastočky vami zvoleného esenciálneho oleja. Sú preto vhodné aj na aromaterapiu. Okrem toho rýchlo zvlhčia vzduch, čo oceníte najmä v malých miestnostiach, kde býva v dôsledku kúrenia suchší, prípadne vydýchanejší vzduch. Ich veľkou výhodou je aj mimoriadne tichý chod.

Najpredávanejšie sú 400 ml s automatickým vypnutím, časovačom a LED podsvietením. V prevádzke vedia byť až desať hodín (ak ho chcete prenášať niekde, kde nie je elektrická zástrčka) a hlučnosť je len 36 decibelov. Dostanete ich do 30€, čiže nič drahé.

esenciálne oleje aromaterapiaPrečítajte si tiež
Ako si správne zvoliť vôňu, radí odborníčka na aromaterapiu

 

Čistenie vzduchu

Luxusnejšie difuzéry dokážu priestor okrem prevoňania aj účinne dezinfikovať. Čiastočky dezinfekčnej zložky sa po vyfúknutí difuzérom rozptýlia do celého priestoru a vzduch je teda zbavený baktérií a vírusov. Dezinfekcia prostredníctvom difuzérov, samozrejme, prebieha inak v domácom prostredí a inak v priestoroch bez prítomností ľudí. Rozdiel je v dezinfekčnom prvku.

Treba však podotknúť, že v prípade dezinfekcie určenej do domácností či kancelárií nehrozia zdravotné ťažkosti, práve naopak, dezinfekčná zložka pridaná do aromatického oleja má priaznivý vplyv na naše zdravie. Bežne sa napríklad používa v liečebných kúpeľoch či lekárskom prostredí.

ako funguje a na čo je dobrý difuzér?

 

Úľava od ťažkostí

Viacerí si difuzéry nevedia vynachváliť kvôli ich vplyvu na zlepšenie nálady, čo je v súčasnej náročnej dobe na nezaplatenie. Olejové molekuly však dokážu ešte viac.
Ak siahnete po levaduli, máte záruku dobrého spánku či upokojenia.
Na dýchacie cesty, bolesť hlavy alebo migrénu pomôže mätový či eukalyptový olej.
Na spomenuté pozdvihnutie nálady je výborný olej z pomaranča. Ten tiež pomáha ľuďom, ktorí majú problémy súvisiace s imunitným systémom.

Jestvujú aj éterické oleje, ktoré odpudzujú hmyz, čiže ide o akýsi prírodný repelent.  Takto funguje napríklad citronella, ktorá je prirodzeným repelentom. Môžete ju doplniť verbenou, eukalyptom, či pomarančom.
Otravný hmyz sa tiež vyhýba vôni z esenciálnych olejov cédrového dreva, škorice, levandule, čajovníka.

 

Bezpečnosť

Vonné sviečky, ktoré sú vyrobené z parafínu, gélu a nekvalitného knôtu, sú zdraviu škodlivé. Rovnako vonné tyčinky, ktoré nepozostávajú z prírodných zložiek. Difuzéry sú iné. Pri ich používaní nehrozí vznik požiaru, do ovzdušia nevypúšťajú chemikálie a vydržia niekoľko rokov.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.