Drôtená opora na maliny, černice, či hrozno

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milujeme maliny. Pestujú sa pomerne ľahko, doprajte im kyslú pôdu, občas ich prihnojte a na jar zostrihnite. Inak nevyžadujú žiadnu veľkú starostlivosť.
Maliny sa však zvyknú poriadne rozrastať. Nielen pod pôdou odnožami, ale aj nad povrchom. Do cestičky, chodníka, mimo svojho miesta. Zhotovte si jednoduchú drôtenú oporu, aby rástli len vo vymedzenej časti. Viete ju využiť aj pre černice, hrozno ap.
Drôty, ktoré toto ovocie držia, sú natiahnuté medzi stĺpmi a upevnené v potrebnej výške.
Takúto konštrukciu môžete vyrobiť aj bez navŕtania dierok, ak nemáte vŕtačku: jednoducho drôt oviňte okolo každého stĺpa a pevne ho ukotvite skobou, ako radí Joyce Russellová, ktorá napísala aj knihu s 30 projektami do záhradky. Zeleninová záhrada.

 

Maliny – ako ich sadiť a strihať?

Túto konštrukciu si zhotovte už pri zakladaní malinoviska.
Ak už máte malinový záhon, najlepší čas je na konci zimy, začiatkom jari. Keď už sú listy, nerobte to, aby ste ich nepoškodili.
Podľa nej by ste mali nasmerovať rady malín na slnko, aby sa tvorili chutné plody. Môžete pridať hnoj alebo kompost týždeň, prípadne dva pred vysadením malín. „Maliny vysádzajte od konca jesene do začiatku jari, ale nie vtedy, keď je zem zamrznutá alebo premočená. Medzi malinami nechajte rozstupy 30 cm, pri vysádzaní vystrite korene a prihrňte ich vrstvou pôdy hrubou 8 cm,“ radí Joyce  Russellová.
Po vysadení maliny zostrihajte na výšku 23 cm a odstráňte všetky kvety, aby prvú sezónu nerodili a mali energiu na zakorenenie a rast.

Profesor Ivan Hričovský odporúča pridať ku koreňom pri výsadbe mykrohízne huby. „Rastliny budú mať výraznejšiu koreňovú sústavu, chutnejšie a väčšie plody, a budú schopné čerpať  vodu a živiny,“ dodáva záhradkársky guru.
Počas vegetácie kyprite a odburiňujte maliny 3 až 4-krát. Najviac vody potrebujú počas kvitnutia a narastania plodov. Tiež odstraňujte včas zahusťujúce letorasty – rez robte vždy po zbere úrody. Odstráňte aj odrodené drevo a prebytočné výhony.

maliny jar listy

 

Drôtená opora – krok za krokom

Čo teda potrebujete?
drôtená opora na malinyAk chcete napríklad oporu dlhú 4 metre, tak si zadovážte 5 stĺpikov vysokých 180 cm s priemerom 8 cm. Ideálne z dreva, ale môžu byť aj z iného materiálu.
Ďalej 4 kusy galvanizovaného drôtu dlhé asi 400 cm s priemerom 3 mm. Postrihajte ich na kusy. K tomu pridajte 8 kusov plotových očiek s priemerom 30 mm.
No a už len nástroje, ako kladivo, kliešte, páčidlo, ťažký mlat, vŕtačku a vrták veľkosti 6 mm a meter.

  1. NAZNAČENIE DIEROK

Vo vzdialenosti 40 cm od ostrého konca stĺpa si urobte značku hĺbky. Potom si 33 cm nad touto značkou naznačte dierku na vŕtanie a pridajte ďalšie tri dierky, zakaždým 33 cm nad sebou. Štvrtá dierka bude 8 cm pod hornou hranou stĺpa.

  1. VŔTANIE DIEROK

Ak je malinový záhon rovný, môžete do stĺpa vrtákom veľkosti 6 mm navŕtať dierky na značkách z kroku 1. Ak záhon nie je rovný, vŕtajte do stĺpov, až keď budú stáť na mieste (krok 5).

  1. JAMY NA STĹPY

Do zeme urobte páčidlom jamy tak, aby ste do nich mohli zakopať stĺpy do hĺbky 40 cm. Jamu budete potrebovať na každom konci radu a ďalšie rovnomerne od seba vzdialené 120 cm (ak chcete oporu pre jednotlivé rastliny, tak bližšie).

  1. OSADENIE STĹPOV

Postavte sa rovno a ťažkým mlatom zatlčte stĺpy do jám. Mali by stáť vertikálne, pevne a rovno v rade. Postavte sa na jeden koniec a zatlčte ich tak, aby nevyčnievali jeden nad druhým.

drôtená opora krok za krokom 1

  1. VŔTANIE DIER

Ak záhon nie je rovný, naznačte si dierku 33 cm nad zemou a nad ňou ďalšie. Zopakujte to na všetkých stĺpoch. Použite vrták veľkosti 6 mm a snažte sa vŕtať rovno.

  1. STRIHANIE DRÔTU

Natiahnite drôt do požadovanej dĺžky a pridajte za koncovými stĺpmi asi 15 cm. Drôt strihajte kliešťami. Jeden drôt navlečte cez spodné dierky na každom stĺpe. To isté zopakujte v ostatných dierkach, kým nemáte navlečené všetky 4 drôty.

  1. UPEVNENIE DRÔTU

Na každom poslednom stĺpe drôt zahnite a pripevnite ho očkom. Ohnite ho tak, aby sa nedal vyvliecť. Drôt pevne navlečte cez dierku a na druhom konci ho rovnako upevnite. Prebytočný drôt odstrihnite kliešťami. To isté zopakujte so všetkými 4 drôtmi a snažte sa ich čo najlepšie napnúť.

pre dobrú úroduPrečítajte si tiež
Čo sadiť k ovociu a zelenine, aby ste mali dobrú úrodu?

  1. PRIPEVNENIE RASTLÍN O DRÔTY

Môžete použiť drôtiky, očká alebo jemný špagát. Výhonky malín pripevnite k drôtom, ale zostanú na mieste len rok alebo menej, kým im nezrežete, lebo budú staré. Snažte sa ich uväzovať rovnomerne a každú vyššiu malinu priviažte o viac ako jeden drôt.

  1. SIEŤ

Najprv postojte a obdivujte chvíľu svoje dielo! Keď maliny začnú rodiť, môžete na stĺpy prehodiť sieť a na okrajoch ju zaťažiť kameňmi alebo tehlami. Stĺpy budú držať sieť pekne nad rastlinami.

drôtená opora krok za krokom 2

Foto: Pixabay.com, Ben Russell.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.